Nechci prezidentem agenta StB ani Ústavní soud v Agrofertu, říká Rychetský

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
30. 11. 2022 5:30
Nyní je pro mě nejpodstatnější, aby nový prezident zvolil mým nástupcem člověka, který zaručí kontinuitu směřování Ústavního soudu, říká jeho předseda Pavel Rychetský v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Poté ze svého postu po dvaceti letech odejde. A jak v rozhovoru nepřímo přiznává, přeje si, aby jeho nástupce nevybíral jako prezident Andrej Babiš.
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. | Foto: Jakub Plíhal

Jak moc sledujete předvolební boj?

Informace o kampani čerpám hlavně z monitoringu, který moji spolupracovníci stahují z internetu. Nedávno jsem ale náhodou viděl v televizi vystoupení kandidáta SPD Jaroslava Bašty.

Co na něj říkáte? Musíte ho dobře znát, byl jste s ním ve vládě Miloše Zemana i v ČSSD.

Já ho znám dokonce od roku 1968 z vysoké školy. Působil v Hnutí revoluční mládeže, byl zatčen, později podepsal Chartu 77.

Jak si vysvětlujete jeho nynější působení coby poslance hnutí SPD? 

Nedokážu si opravdu racionálně vysvětlit, co se s ním v posledních letech stalo. Nezdá se mi, že by byl osobou, která by podléhala formám hybridní války, kterou vede Rusko. Přesto ale vystupuje na stejné notě jako Rusko.

Vy jste mohl mít blízko k postu prezidenta v roce 2003, kdy skončil Václav Havel. Prezidenta tehdy ještě volil parlament a vy byste zřejmě získal hodně hlasů. Proč jste nakonec kandidaturu odmítl?

Už tehdy jsem cítil, že prezidentská funkce není něco, co by mě přitahovalo. Lákala mě práce na Ústavním soudu.

Nemrzelo vás někdy, že jste nemohl ovlivňovat dění v zemi z pozice prezidenta?

Ne. Rozhodně ne.

Pavel Rychetský příští rok po dvaceti letech v čele Ústavního soudu skončí (snímek z roku 2021).
Pavel Rychetský příští rok po dvaceti letech v čele Ústavního soudu skončí (snímek z roku 2021). | Foto: Jakub Plíhal

Pomalu se chystáte na odchod z postu předsedy Ústavního soudu, kterého jste už ani nechtěl dělat. Co je důvodem toho, že zůstanete až do skončení mandátu v létě příštího roku? 

Já bych už tady nebyl, kdybych měl jistotu, že bude zaručeno pokračování Ústavního soudu v podobě, jakou má od svého založení. Proto se do značné míry upínám k tomu, aby si náš národ zvolil za prezidenta osobu, která si význam ústavního soudnictví jako jednoho z velmi silných pilířů pro ochranu základních principů demokratického státu uvědomí.

Myslíte si, že z hlavních favoritů prezidentských voleb si význam Ústavního soudu uvědomují všichni?

Teď to řeknu dost natvrdo. Nechtěl bych, aby došlo k agrofertizaci naší země. A doufám, že Ústavní soud nikdy nebyl a nebude součástí Agrofertu, který se snaží ovládnout naši zemi. Stejně tak je pro mě těžká představa, že by se hlavou našeho státu stal člověk, který byl do poslední chvíle nejen režimním komunistou, ale byl i evidovaný jako agent Státní bezpečnosti.

Narážíte na Andreje Babiše.

Jako představitel Ústavního soudu, u kterého můžou skončit i různé volební kauzy, musím být v tomto zdrženlivý. Nemohu se vyjadřovat k jednotlivým kandidátům. Pro mě je skutečně nejpodstatnější, aby si český národ zvolil za prezidenta osobu, která bude vnímat důležitost ústavního soudnictví pro ochranu základních demokratických hodnot v tomto státě.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v rozhovoru pro Aktuálně.cz odpověděl mimo jiné na otázku, koho upřednostňuje z kandidátů na prezidenta. | Video: Radek Bartoníček

Kromě Andreje Babiše patří podle průzkumů k favoritům Petr Pavel a Danuše Nerudová, s odstupem za nimi je Pavel Fischer a další. Kdo z nich je vám nejblíž? 

Nechci mezi touto trojicí rozlišovat. Jen řeknu, že pokud bude někdo z této trojice zvolen prezidentem, tak bude schopný vést komunikaci o tom, jaký význam má pro naši zemi Ústavní soud a jeho další směřování.

Jsem zdrcený, jak lidé podléhají dezinformacím

Blíží se 30. výročí vzniku samostatné České republiky. Jak si podle vás jako Češi vedeme, třeba i s odkazem na to, že letos 17. listopadu část společnosti slavila demokracii a jiná část občanů táhla na Českou televizi a kritizovala pomoc Ukrajině? 

Přiznám se, že jsem téměř zdrcený, když vidím, jak část společnosti kritizuje pomoc Ukrajině a podléhá proruským dezinformacím. Zejména když jsme jako národ zažili v srpnu 1968 okupaci, kterou fakticky vedl Sovětský svaz. O to více mě fascinuje, jak statečně se Ukrajina brání a snaží se udržet svou samostatnost a státnost.

Jestliže jste zdrcený postojem části české společnosti, znamená to, že jste něco takového vůbec neočekával?

Nechápu, čím to je. Ale asi skutečně řada lidí podléhá hybridní válce. Když se zamyslím nad tím, co bylo například příčinou velkého protivládního průvodu 17. listopadu, tak je zřejmé, že je tady přinejmenším hlasitá skupina lidí, kteří prožívají něco jako strach či úzkost z budoucnosti. Mají pocit, že jsou sociálně ohroženi. Dá se říci, že po řadě let harmonie a svým způsobem i materiálního růstu jsme se dostali na křižovatku.

Máte obavu, že by se země mohla dostat do nějaké svízelné situace?

Fenomén strachu a úzkosti v lidech je velmi nebezpečný, protože extremistické a radikální politické síly s tímto vždycky pracovaly. Takový fenomén je navíc velmi silným nástrojem v politickém boji. Naopak je mnohem těžší vysvětlovat lidem, že tento strach je zbytečný a jejich budoucnost není ohrožena.

Je po 30 letech samostatnosti a 33 letech svobody "něco shnilého ve státě českém", když společností takto cloumají emoce?

Jsem přesvědčený, že pořád ještě převažují v naší společnosti pozitivní prvky. Přes všechny problémy můžeme vidět, že míra solidarity české společnosti, zejména s uprchlíky z Ukrajiny, je něco, co lze považovat za velmi pozitivní moment. Já jenom doufám, že nám dostatečnou dobu vydrží.

Takže kdyby se vás někdo zeptal, jak se daří třicetiletému Česku, co byste řekl?

Stále ještě jsem optimista. Když vidím, co se děje v Polsku a Maďarsku, což jsou země, které pro nás byly dříve spíše pozitivní inspirací, tak jsme na tom ještě dobře. Svoboda a demokracie jsou ale velmi křehké hodnoty a nikdy není jistota, že je máme natrvalo. Nemůžeme si být jistí, že naše společnost nepodlehne nějakým extrémním výkyvům.

Nevím, zda nám nehrozí nový mesiáš

Jak jste se už zmiňoval, zažil jste rok 1968, podepsal jste Chartu 77, od příchodu svobody v roce 1989 jste se pohyboval v centru dění. Nemáte obavu, že v Češích je něco, co nás může přivést k opětovnému selhání? Vezměte si, jak jsme se smířili s komunisty, normalizací a okupací Sověty.

Je fakt, že mě mrzelo, když nás bylo jen 242, co jsme podepsali Chartu 77. Byli jsme považovaní svým způsobem za blázny. Většina společnosti se bohužel přizpůsobila, našla si zvláštní životní styl, při kterém všichni museli jinak hovořit na veřejnosti a jinak myslet a hovořit doma. 

Co z toho vyplývá? Obstojíme v těžkých dobách?  

Česká společnost je prostě schizofrenní. Jiné to bylo po roce 1938, jiné po roce 1948, 1968, 1989. Po roce 1989 jsme měli velké naděje, ale nemůžu říci, že by se tyto naděje dostatečně naplnily. Naše země se sice vydala směrem, který je chvályhodný, ale nejsem si jistý tím, jestli nám v období strachu a úzkosti z budoucnosti nehrozí nebezpečí nějakého nového mesiáše, ke kterému se lidé upnou. Mesianismus je velmi nebezpečný.

Říkáte, že vás mrzelo, jak málo lidí podepsalo Chartu 77. Vás za podpis potrestali tím, že jste mohl dělat maximálně podnikového právníka. Nelitoval jste někdy podpisu?

Nikdy. Neměl jsem nejmenší pochybnosti v době podpisu ani po něm. Tehdejší režim jsem považoval za zločinný a podpis Charty 77 byl pro mě samozřejmostí. Nebylo to pro mě žádné gesto. Stejně tak pro mě bylo samozřejmostí, že jsem se zapojil do aktivit disentu. Kromě jiného mi to umožnilo, abych se podíval na sebe do zrcadla a nemusel se stydět.

Stydět za to, že jste byl v letech 1966 až 1969 v KSČ? Věřil jste v nějaké fázi, že komunismus je reformovatelný?

Vstupoval jsem do KSČ v období, kdy se blížilo pražské jaro a já na chvíli podlehl iluzi, že je možná obroda, že je možný socialismus s lidskou tváří. Z této iluze mě 21. srpen 1968 definitivně a navždy vyléčil.

Do důchodu se těším, budu mít čas číst

Dovedete si vůbec představit, jak po 20 letech v čele Ústavního soudu za sebou naposledy zavíráte dveře své kanceláře, kde vedeme tento rozhovor?

Dovedu. A budu šťastný, když si před tím budu moci ještě popovídat s novým prezidentem či prezidentkou, pokud budou vnímat důležitost Ústavního soudu, jak jsem se o tom zmiňoval. Do důchodu se těším, mimo jiné si chci přečíst spoustu knih, na které jsem neměl čas.

Dovolte mi ještě jeden osobnější dotaz. I ve svých téměř osmdesáti letech hrajete tady v Brně tenis. A přitom vidím, že vykouříte docela dost cigaret. Zkoušel jste někdy přestat? 

Zkoušel jsem to mockrát. A snažím se kouření omezovat. Když jsem o víkendech doma, kde si nesmím zapálit a chodím ven před barák, tak toho v zimním období vykouřím méně. Ale když přijedu v pondělí sem na soud, zapnu počítač a začnu něco psát, tak automaticky sahám po cigaretách.

Ale přesto zvládnete pořád tenis, je to tak?

Každé úterý a čtvrtek ráno. Ovšem už jen debla.

Video: Rychetský: Jsem rád, že se s prezidentem nemusím potkávat (20. 5. 2021)

Mrzí mě, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ve funkci nevydržel, neměl dobrovolně odcházet, říká předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. | Video: Daniela Písařovicová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Úřady by mohly do konce roku digitalizovat vyřizování všech dávek, říká Jurečka

Všechny dávky budou možná lidé moci od příštího roku vyřizovat digitálně. On-line by se neměla dát podat jen žádost, ale elektronický by měl být celý proces. Úřady by si také měly co nejvíc údajů vyměňovat a obstarat samy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Možnost vyřizovat dávky jako dosud dál zůstane.

"Do konce roku máme ambici, aby všechny dávky byly plně digitalizované. V tento okamžik je to šest dávek," uvedl Jurečka.

Ministerstvo práce léta sklízelo kritiku za stav digitalizace. Elektronicky začaly úřady práce s klienty komunikovat víc až za covidové epidemie, kdy bylo dočasně možné posílat žádosti a ofocené doklady elektronicky. On-line žádaly pak i firmy o příspěvek na mzdy z programu Antivirus. V minulém roce zákon umožnil dokládání elektronických záznamů či kopií dokumentů natrvalo. On-line se dá podat žádost o příspěvek na bydlení, rodičovskou a přídavky na děti. Do výčtu patří i humanitární dávka pro uprchlíky, solidární příspěvek za ubytování běženců a loňský bonus 5 tisíc korun na dítě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy