Rychetský vyvolal politickou debatu o volbách v únoru

Kateřina Eliášová
15. 11. 2009 13:15
Debatu o volbách otevřel Rychetský. Řekl, že volby už mohly být za námi
Budou volby dříve než v létě? Debata je zatím jen velmi teoretická
Budou volby dříve než v létě? Debata je zatím jen velmi teoretická | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Politici ze dvou nejsilnější stran ODS a ČSSD oživují v kuloárech plán uspořádat přece jenom předčasné volby. Konaly by se napřesrok v únoru místo řádného termínu, který by měl být stanoven do konce května.

Politici o tomto plánu mluví zatím striktně jen v nejužším kruhu a bez oficiálních vyjádření.

K debatě je přiměl týden starý výrok předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, který pronesl v televizní debatě.

Špičky obou stran se o tom v úzkém kruhu na vzájemných jednáních bavili. "Nešlo se o tomto jeho výroku nebavit," řekl Aktuálně.cz místopředseda ODS Petr Gandalovič.

Už by to bylo

Co v televizi zaznělo?

Moderátor České televize se tam Rychetského zeptal, zda by se bývaly mohly v Česku uskutečnit volby už letos na podzim, kdyby je sociální demokraté v září nepotopili.

Ty by umožnily rozpustit sněmovnu a pak volby vyhlásit, ČSSD se však obávala, že by právě Ústavní soud mohl stejně jako před tím takový postup znemožnit.

"Jsem přesvědčen, že bychom už měli volby za sebou," odpověděl na to Rychetský v televizi.

Politici si to vykládají jako naději, že by jejich další pokus o vyvolání předčasných voleb nemusel být zmařen.

"Jedním z hypotetických závěrů té debaty bylo, že by to de facto otevíralo prostor k vyhlášení předčasných voleb podle nedávno přijatého ústavního dodatku. Pokud by si pokud by si ovšem pan Rychetský stál za svým slovem, " řekl Gandalovič.

A lídr ČSSD Jiří Paroubek ke stejnému výroku předsedy Ústavního soudu uvedl: "Zajímavé by bylo, kdyby pan Rychetský řekl něco autorizovaného, aby se vyjádřil jednoznačně, za celý soud. Musím mít jistotu, co ten ústavní soud udělá."

Rychetský: je to jen moje slovo

Odložené volby

  • Byl to právě Ústavní soud, který v září svým výrokem znemožnil konání předčasných, jež byly vyhlášeny na říjen.
  • Další pokus prosadit volby o měsíc později ztroskotal na neochotě ČSSD hlasovat o rozpuštění sněmovny, kterým by se cesta k volbám otevřela.
  • Sociální demokraté v čele s Jiřím Paroubkem se obávali toho, že by soud mohl znovu volby zrušit.
  • Namísto toho vede zemi dál úřednický kabinet, který má v oblibě rekordní počet Čechů.

Pavel Rychetský zdůraznil, že v souvislosti s volbami a případným rozhodováním Ústavního soudu mluví pouze za sebe.

"Nemohu tady fabulovat o tom, jak by rozhodoval Ústavní soud, ale jsem tam s těmi čtrnácti kolegy, s nimiž diskutujeme základní ústavní otázky, šest let," dodal nicméně.

Politici teď podle zdrojů Aktuálně.cz přemýšlejí, jak Rychetského výrok legitimizovat a chápat jej jako výrok soudu coby celku. Získali by tak jistotu, že jim únorové volby znovu soud neshodí.

"Nebude to tak jednoduché," připouští Petr Gandalovič. "Jedna věc je, co řekne předseda Ústavního soudu do médií a druhá věc je praxe soudu, který se zásadně dopředu k takovýmto legislativním případně ústavním kroku nevyjadřuje."

Oblíbený Fischer

Foto: Jan Langer

Proč by se měly volby konat o tři měsíce dříve než v řádném termínu?

"Vládu Jana Fischera považuji za vládu promarněného roku," nabídl v rozhovoru pro Aktuálně.cz jednu z odpovědí místopředseda ODS Petr Nečas.

"Není to vina vlády, ale ekonomické situace," pokračoval. "Já tvrdím, že kdyby se podařilo dosáhnout dřívějšího termínu voleb než v květnu, je to jenom dobře," uvedl.

Vyloučil, že by politici vedli na toto téma debatu napříč stranami. Stejně hovořili politici ze sociální demokracie.

"Nebráníme se diskuzi o tom, zda pasivně přijmout fakt, že někdy v půlce května budou volby," uvedl nicméně Nečas. "Čím dříve skončí tento ekonomický a politický čas nejistoty a nevyhraněnosti, tím lépe. Vláda je populární tím, že nemusí dělat nepopulární opatření."

Jak k volbám? Po rozpočtu

Poslanci letos přijali dodatek ústavy, který otevírá další možnou cestu k uspořádání předčasných voleb.

Návrh na rozpuštění musí schválit třípětinová (ústavní) většina poslanců. Musí pro něj tedy zvednout ruku nejméně 120 členů dolní komory. Sněmovnu potom rozpustí prezident, který následně vyhlásí volby. Tato konstrukce vyžaduje spolupráci obou komor, vlády i prezidenta.

V této rovině úvah ale podle dostupných vyjádření politici zatím nejsou.

Foto: Aktuálně.cz
Volby na NETčisto na Aktuálně.cz
Virtuální volby: Česko volilo pravicově a Věci veřejné

Teď je pro ně podle jejich vyjádření klíčové schválit rozpočet.

Ani oficiální požadavek požádat Ústavní soud o validitu výroku Pavla Rychetského dosud ve stranách nezazněl. "Já to navrhovat nebudu a pokud grémium dojde k jinému závěru, budu to respektovat," uvedl Gandalovič.

Na poslední chvíli

Scénář s předčasnými volbami je zatím jen teoretický. Sněmovnu podle ústavy nelze rozpustit jen ve lhůtě tří měsíce před koncem jejího volebního období, tedy od počátku března.

Pokud by tedy chtěli politici volby v únoru, konat by museli co nejrychleji, a to po schválení rozpočtu.

Obě komory Parlamentu přijaly v září novelu volebního zákona, která počítá se zkrácením lhůt pro předčasné volby do sněmovny v případě jejího rozpuštění. Prezident je má vyhlásit nejpozději 50 dnů před jejich konáním.

"Volby dříve než v řádném termínu nepovažuji za příliš reálné," myslí si další člen grémia ODS, místopředseda Ivan Langer.

 

Právě se děje

Další zprávy