Rychetský: Ústavní soud nepracuje podle mých představ, zůstanu i po roce 2017

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
29. 1. 2016 10:28
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský chce nadále zůstat ve vedení instituce, ještě před půlrokem přitom prohlašoval, že se z vedoucí funkce stáhne. Důvodem pro změnu názoru jsou personální změny, které na soudu v poslední době proběhly, a s nimi spojený fakt, že ne vše jde v současné době podle Rychetského představ. "Odejdu, až budu vidět, že soud šlape. Není to spojené s rokem 2017," vysvětluje Rychetský.
Pavel Rychetský
Pavel Rychetský | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Před půlrokem Pavel Rychetský prohlásil, že se chce stáhnout z vedení Ústavního soudu. A to předčasně - během příštího roku. Rychetského desetiletý mandát přitom vyprší až v roce 2023.

Jenže teď už tyhle plány neplatí. Důvodem je velká obměna všech soudců, která začala s příchodem prezidenta Miloše Zemana. Soudcům "starého" soudu skončilo funkční období a nahradilo je patnáct nových tváří.

A podle Rychetského zatím soud nepracuje tak, jak by si jeho jednasedmdesátiletý předseda představoval. "Odejdu, až budu vidět, že soud šlape. Není to spojené s rokem 2017," řekl nyní Rychetský Hospodářským novinám.

Na Ústavní soud, vrcholnou instituci, která může rušit zákony a jejíž rozhodnutí jsou závazná pro všechny, přijde ročně kolem čtyř tisíc případů. Patnáct nových ústavních soudců zatím podle Rychetského nemá takovou výkonnost jako předchozí složení soudu. "Hodně se diskutuje. Ale my musíme také někdy soudit," vysvětlil Rychetský.

Jmenování nových ústavních soudců má v pravomoci prezident, kandidáty ale musí doporučit Senát. Miloš Zeman už dříve zveřejnil, že své favority konzultuje kromě Rychetského také s předsedy obou nejvyšších soudů Pavlem Šámalem a Josefem Baxou.

Rychetský řekl, že se však stali soudci i lidé, s nimiž jako předseda nesouhlasil. Například když loni v létě Ústavní soud rozhodl proti prezidentovi, který stál o zrušení služebního zákona, začal Zeman navrhovat do role ústavního soudce kandidáty, o nichž se Rychetský dozvěděl až z novin.

Rychetský nechtěl jmenovat, ale zřejmě šlo o bývalého místopředsedu Městského soudu v Praze Jaromíra Jirsu nebo experta na ústavní právo Josefa Fialu, který jako poslední před Vánoci doplnil patnáctku soudců.

 

Právě se děje

před 17 minutami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy