Rybářům začala sezona, mohou vyrazit na pstruhy

ČTK ČTK
16. 4. 2013 7:27
Za celou loňskou sezonu rybáři podle statistiky ulovili přes 119 000 pstruhů a lipanů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Boršov nad Vltavou / Praha - Rybáři v úterý nad ránem obsadili břehy řek, na pstruhových vodách po několikaměsíčním hájení začala lovecká sezona.

Dosud ryby nikdo nesměl rušit v místech jejich přirozené reprodukce. Mnozí z asi 40 000 "pstruhařů" si na tuto výjimečnou událost vzali dovolenou, aby se vydali na svá místa v některém ze 458 pstruhových revírů.

Za celou loňskou sezonu rybáři podle statistiky Českého rybářského svazu ulovili přes 119 000 pstruhů a lipanů. Většinu do vod vysadily místní organizace Českého a Moravského rybářského svazu.

Ne všechny ryby skončí na talíři, někteří rybáři dodržují své rituály, první rybu vrátí vodě.

"Do našich pstruhových revírů se nám před sezonou podařilo vysadit téměř 30 000 pstruhů duhových, sivenů a pstruhů obecných. Všechny ryby mají lovné míry. Ten, kdo je dnes uloví, si je může odnést domů," řekl hospodář jihočeského územního svazu Českého rybářského svazu Milan Hladík.

Jsou mezi nimi i čtyřkilogramové kusy. Většinu ryb se ale rybářům před zahájením sezony letos jako obvykle nepodařilo na sádkách vykrmit kvůli dlouhé zimě.

I když většina pstruhových nádrží díky slunečním dnům přece jen rozmrzla, voda v řekách je stále velice studená, nástup aktivity ryb bude pomalejší. Ryby budou brát pomaleji. S termínem podle rybářů nelze hnout.

Je předpoklad, že lipan, který je hlavní rybou pstruhových revírů, je už vytřený, a doba, aby se pstruh, jenž se rozmnožuje na podzim, po zimě zotavil, je podle Hladíka dostatečná.

Navíc místa, kde se rozmnožují, jsou vyhlášenými rybími oblastmi, kde se chytat nesmí. Taková trdliště jsou třeba na Vltavě u Zlaté Koruny a v Boršově pod jezy, na Volyňce jsou to pak celé úseky.

Nad dodržováním pravidel bdí jenom na jihu Čech 580 členů rybářských stráží. Loni vykonali 14 500 pochůzek a zjistili 1400 přestupků.

"Správní řízení se daří dotáhnout do konce, sankce zaplatí 90 procent z nich," řekl technik jihočeského územního svazu ČRS Jiří Marek.

V každém z revírů mohlo dojít ke změnám pravidel. Rybáři si je musejí nastudovat v brožurách, které dostanou spolu s rybářským lístkem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
Další zprávy