Rybáři vylovili z Dyje dalších deset tun mrtvých ryb, Povodí čelí trestnímu oznámení

ČTK ČTK
26. 7. 2022 17:34
Rybáři s hasiči v pondělí odpoledne vytáhli dalších deset tun uhynulých ryb z Dyje v nadjezí u Bulhar na Břeclavsku. Rybáři budou v lovení ryb pokračovat a očekávají, že naplní kafilerní kontejner ještě dvakrát, což je 20 tun. Důvodem je nedostatek kyslíku ve vodě. Povodí Moravy kvůli úhynu čelí trestnímu oznámení. Organizace se hájí, že manipulace na nádrži jsou v souladu s rybářským svazem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

"Je to špatné. Po prvním úhynu zjevně ještě množství ryb zůstalo živých. Teď postupně vyplouvají na hladinu, jak se po úhynu nafukují," řekl předseda Moravského rybářského svazu, pobočného spolku Rakvice Zdeněk Blabla.

Kyslík ryby neměly kvůli přemnoženým sinicím, pro něž bylo horko minulých dnů a nízký průtok v suchém období živnou půdou. Sinice spotřebovávají kyslík v noci, proto se objevují mrtvé ryby po ránu. V Dyji žijí jak býložravé ryby jako kapři, amuři, cejni či tolstolobici, tak draví candáti či sumci.

Rybáři také společně se zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny změřili obsah kyslíku ve vodě a podle nich ukazují výsledky právě na to, že za úhyn může elektrárna. Podle rybářů je spoluviníkem situace právě Povodí, které až v neděli ráno odstavilo z činnosti vodní elektrárnu, přes kterou šla voda z přehrady dále do řeky. Tato voda se nemísí se vzduchem, a není tak dostatečně okysličená. Od neděle se také snažili hasiči vodu pod nádrží provzdušňovat pomocí čerpadel a turbín.

Kvůli masivnímu úhynu ryb čelí Povodí Moravy trestnímu oznámení, které podle serveru iDnes.cz podal člen Moravského rybářského svazu Marian Bešter. Mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař řekl, že veškeré manipulace na dolní nádrži a na elektrárně byly v souladu s vedením Moravského rybářského svazu. Předseda svazu Jiří Ryšánek telefonicky nechtěl informaci potvrdit ani vyvrátit. Řekl pouze, že vedení svazu s Povodím Moravy spolupracuje.

Podle Chmelaře je však situace složitější. Souhlasí s tím, že hned po první katastrofické vlně se s rybáři dohodli na možnosti pustit vodu pod segmenty.

"U nich se nachází masivní vrstva sinic. Od prvního úhynu existovalo riziko, že se do nadjezí v Bulharech dostanou další sinice, které situaci zhorší a v nočních hodinách budou spotřebovávat další kyslík. Z tohoto důvodu se dle domluvy s Moravským rybářským svazem pouštěla část průtoku přes elektrárnu z nejspodnějších částí nádrže, kde sinice nejsou, a část pod segmenty," řekl Chmelař.

"Přes uvedené riziko vyplavení dalších sinic po nás rybáři požadovali zvýšení odtoku pod segmenty. Odtok pod nimi jsme dle požadavku zdvojnásobili v sobotu. V neděli na ránem došlo k dalšímu úhynu ryb v nadjezí u Bulhar z důvodu kyslíkového deficitu. Příčinou úhynu byl opět náhlý úbytek kyslíku v nadjezí," uvedl Chmelař. Místostarosta Bulhar Bedřich Pola uvedl, že mrtvé ryby plavaly už od nádrží a neuhynuly pouze v nadjezí.

S elektrárnou jsou podle Beštera problémy už od roku 2013, kdy došlo k masivnímu úhynu, který tehdy nikdo nečekal, a na vině byla podle něj také elektrárna. Povodí však podle něj reaguje laxně a dosud rybářům nepovolilo ani umístit pod dolní nádrž oxymetr, který by měřil obsah kyslíku a na dálku dokázal upozornit na blížící se nebezpečí.

Velké množství ryb uhynulo nejprve v polovině minulého týdne, rybáři s hasiči vylovili z vody zhruba 20 tun mrtvých ryb. Další masivní úhyn následoval v neděli ráno. V pondělí vytáhli rybáři s hasiči dalších deset tun ryb a dnes v práci pokračovali. Podle Blably se dá očekávat ještě dalších 20 tun ryb, které skončí v kafilerním kontejneru.

Vedle silně rozmnožených sinic, které měly v minulých dnech ideální podmínky k množení, tedy horko a nízký průtok, viní Blabla z nedostatku kyslíku ve vodě také elektrárnu. Voda, která jde přes ni, se totiž neokysličí, protože se nesetká se vzduchem. Proto rybáři žádali zastavení elektrárny a pouštění vody přes tzv. segmenty, což je zařízení pro zadržení vody v přehradě. Povodí provoz elektrárny zastavilo až v neděli ráno.

VIDEO: Smršť tisíců malých ryb. Ochránci přírody zarybňují jezera nevídaným způsobem

Ochránci přírody v americkém státě Utah využívají k doplnění stavu ryb v jezerech letouny, které pojmou až 35 tisíc kusů ryb. | Video: Facebook/Utah Division of Wildlife Resources
 

Právě se děje

Další zprávy