Ruzyně zanechá stopu jako 30 000 pasažérů do New Yorku

Pavel Baroch
4. 12. 2010 13:05
Pražské letiště vstoupilo do mezinárodního projektu na snížení oxidu uhličitého
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Provoz ruzyňského letiště spotřebuje tolik energie, že to zanechá uhlíkovou stopu srovnatelnou s letem asi 30 tisíc cestujících z Prahy do New Yorku.

Za pár let to ovšem může být mnohem méně. Letiště Praha bylo přijato do evropského programu Airport Carbon Accreditation, jejímž cílem je postupné snižování emisí skleníkového oxidu uhličitého.

První, co letiště muselo udělat, bylo vypočítat svou uhlíkovou stopu, tedy množství emisí oxidu uhličitého, které vznikají z provozu letiště - spotřebovanou elektřinou nebo vytápěním odletových terminálů a dalších objektů.

"Uhlíková stopa v roce 2009 byla přibližně 54 tisíc tun oxidu uhličitého, což je hodnota podobná uhlíkovým stopám dalších evropských letišť," řekla Aktuálně.cz mluvčí ruzyňské letiště Michaela Lagronová.

30 tisíc cestujících nebo 19 tisíc automobilů

Podle Viktora Třebického, který se zabývá výpočtem ekologických stop z různých lidských činností, tato hodnota odpovídá třeba zmiňovanému letu tří desítek tisíc cestujících do New Yorku anebo ročnímu provozu 19 285 osobních aut pouze s řidičem, který ujede 15 tisíc kilometrů s průměrnou spotřebou osm litrů benzinu.

"Hodnota 54 tisíc tun odpovídá celkové uhlíkové stopě 4122 Čechů, pokud zahrneme i průmysl. Počítáme-li pouze osobní uhlíkovou stopu bez průmyslu, odpovídá to 7 600 lidem," řekl Aktuálně.cz Třebický.

S emisemi z letadel se počítá později

Uhlíková stopa ruzyňského letiště je relativně nízká, tvoří jen 0,04 procent celkových českých emisí oxidu uhličitého. Je to ovšem tím, že ruzyňská stopa nezahrnuje letadla, která v Praze přistávají a odlétají. Letecká doprava je přitom v tomto ohledu nejméně ekologickým způsobem cestování.

Při plánovaném snižování emisí oxidu uhličitého by ovšem mělo časem dojít i na letadla. Evropský emisní program předpokládá, že se letiště pokusí zapojit do této iniciativy i své obchodní partnery.

"To je ale otázkou několika let," vysvětlila mluvčí ruzyňského letiště Michaela Lagronová. V tuto chvíli Ruzyně chystá zpracovat analýzu, kde a jak může své skleníkové emise omezit.

Pak budou následovat konkrétní kroky, což může být například účinnější zateplení budov nebo pořízení úspornějších zařízení.

Kromě Ruzyně je v evropském programu Airport Carbon Accreditation dalších 15 letišť, například Heathrow v Londýně, Fraport ve Frankfurtu, Schiphol v Amsterodamu, Athénách či v Oslu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy