reklama
 
 

USA jednaly s Ruskem o zabavených budovách diplomatů. Řešení je blízko, tvrdí ministerstvo

18. 7. 2017
Problém mezi Ruskem a USA ohledně zabavených budov na území Spojených států je podle ruského diplomata téměř vyřešen. Americké ministerstvo zahraničí bude otázku návratu diplomatických objektů Rusku konzultovat s Kongresem. Exprezident Barack Obama koncem loňského roku vyhostil ze země 35 ruských diplomatů a nechal zavřít rekreační objekty, které využívali. Důvodem bylo údajné vměšování Ruska do loňských prezidentských voleb v USA.

Moskva/Washington - Rusko a Spojené státy se přiblížily řešení sporu o osudu ruských diplomatických objektů zabavených loni v USA. Oznámila to agentura Interfax s odvoláním na prohlášení náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova. Na dotaz novinářů, zda se podařilo problém vyřešit, ruský diplomat odpověděl "téměř".

Rjabkov v pondělí ve Washingtonu o sporu jednal se svým americkým protějškem Thomasem Shannonem. Jednání trvalo tři hodiny, konečné dohody ale navzdory pokroku dosaženo nebylo, uvedla ruská agentura. Shannon prohlásil, že americké ministerstvo zahraničí bude otázku návratu diplomatických objektů Rusku konzultovat s Kongresem.

Odcházející prezident Barack Obama koncem loňského roku vyhostil ze země 35 ruských diplomatů a nechal zavřít rekreační objekty v Marylandu a poblíž New Yorku, které personál ruského velvyslanectví dlouhá léta využíval. Důvodem bylo údajné vměšování Ruska do loňských amerických prezidentských voleb. Uzavřené areály prý navíc Rusové používali ke špionáži.

Ruský prezident Vladimir Putin tehdy na kroky Washingtonu nereagoval v naději, že nastupující prezident Donald Trump Obamovy kroky odvolá. Půl roku po Trumpově inauguraci je ale situace nezměněná a Rusko podle diplomatických zdrojů dalo najevo, že mu dochází trpělivost. Před zahájením pondělních rozhovorů Rjabkova s Shannonem mluvčí americké diplomacie novinářům řekl, že Washington od jednání průlom nečeká.

autor: ČTK | 18. 7. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama