Češi letěli odhalit pomník legionářů, Rusové je zadrželi na letišti. Je to urážka, zlobí se Gazdík

Lucie Stuchlíková Mikuláš Klang Marek Pokorný Lucie Stuchlíková, Mikuláš Klang, Marek Pokorný
Aktualizováno 22. 10. 2015 14:53
Na moskevském letišti několik hodin čekala česká delegace, která měla v Rusku odhalit pomník československým legionářům. Tamní úřady odmítaly vládní speciál pustit dál, ačkoli šlo o předem domluvenou akci. "Je to urážka naší země, budeme si stěžovat," řekl Aktuálně.cz místopředseda Sněmovny Petr Gazdík, který čekal spolu s legionáři na letišti. Letadlo nakonec vzlétlo se čtyřhodinovým zpožděním.
Legionáři čekající na letišti v Moskvě
Legionáři čekající na letišti v Moskvě | Foto: Domácí

Moskva – Potomci českých legionářů, váleční veteráni a zástupci Parlamentu a ministerstva obrany čekali čtyři hodiny na moskevském letišti Šeremetěvo a tamní úřady je odmítaly pustit dál.

Česká delegace přitom přiletěla na oficiální, dlouho dopředu domluvenou akci, která má připomenout roli československých legií ve světových válkách. Část programu se kvůli zdržení musela zrušit.

"Zástupci Československé obce legionářské v dobových uniformách a potomci legionářů čekají na chodbě. Je to diplomatický incident z ruské strany, urážka České republiky," zlobil se místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík. Velvyslanectví v Moskvě už ruskému letišti poslalo protestní nótu, Gazdík si chce stěžovat i prostřednictvím ministerstva zahraničí.

Česká delegace míří do ruského města Uljanovsk, kde má odhalit památník legionářům a vyznamenat medailí ministerstva obrany ruské veterány, kteří v roce 1945 pomáhali osvobozovat Československo. Pomníky měly být odhaleny i v dalších dvou městech, část programů se ale kvůli zdržení musela zrušit. "Vyznamenání už zcela jistě nestihneme," dodal Gazdík.

Vládní speciál Rusové zadrželi při mezipřistání na letišti v Moskvě, kde měli do letadla přistoupit pracovníci české ambasády. "Donutili nás vystoupit a projít celní kontrolou. Zpátky už nás nepustili s tím, že když nás přiletělo 29, musí nás také stejný počet odletět," dodal Gazdík, podle kterého ale měla česká strana přistoupení diplomatů předem domluvené.

Provozujete vnitrostátní přepravu!

"Dá se to prý chápat tak, že provozujeme v Rusku vnitrostátní přepravu, na kterou musí být speciální povolení. Ruské ministerstvo zahraničí nám ho sice schválilo, ale prý nedorazilo moskevským celníkům,“ tlumočil vysvětlení ruských celníků Tomáš Netopil, který je předsedou legionářské obce v Praze 8 a na stavbě pomníků v Rusku se aktivně podílí.

"Chyběl prý náčelník celnice a samotní celníci se báli rozhodnout, když povolení neměli v ruce," dodal. Podle historika z ministerstva obrany Eduarda Stehlíka jeden ze zástupců letiště zmínil, že zdržení může souviset i se současnou politickou situací. "Prý si možná někdo špatně vysvětlil současnou situaci a přístup ruské strany ke stavbě pomníků legionářů," uvedl Stehlík.

Vše se vyřešilo až těsně před 12. hodinou, když Češi, včetně těch, co se v Moskvě připojili, začali nastupovat do letadla. Celkové zdržení tak trvalo čtyři hodiny. Incident už řeší čeští diplomati v Rusku i Česku. Jeden z diplomatů byl přímo na letišti, podrobnosti zjišťuje i ministerstvo zahraničí. Předseda Sněmovny Jan Hamáček se s žádostí o vysvětlení obrátil na ruskou ambasádu v Praze.

České ministerstvo zahraničí vysvětlilo později zdržení "administrativními důvody, které se v součinnosti s ruskými úřady podařilo odstranit". "S ruskou stranou jsme nadále v kontaktu s cílem podrobně analyzovat nastalou situaci a zabránit obdobným nedorozuměním v budoucnu," uvedl Černínský palác v prohlášení.

Internetová anketa Křišťálová lupa jde do finále. Chcete vidět online deník Aktuálně.cz na vítězné příčce? Dejte nám svůj hlas zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy