Rusové se vracejí. Tanky vyměnili za zájezdové autobusy

Marek Homolka, spolupracovník Aktuálně.cz
30. 1. 2008 7:33
Statistiky ukázaly obří nárůst turistů z Ruska

Brno - Američan na veletrhu v Brně? Přijede, udělá svůj byznys a zase zmizí. Obchodník z Ruska? Vyřídí, co měl od své firmy za úkol, a ještě dva dny zůstane. Koupí si zájezd a prohlídne si kus Moravy.

Turisté z Ruska trhají v České republice rekordy. Cítí se tu bezpečně, dělají tržby luxusním hotelům a boří zažité mýty.

"Ruský turista zůstává v Česku nejdéle ze všech. Dva, případně i více týdnů," uvedla Karin Šeligová, tisková tajemnice agentury CzechTourism, která propaguje české regiony v zahraničí. "Přijíždí nejčastěji za městskou turistikou a pobytem v lázních."

A právě turisté z Ruska jsou těmi, kterých loni v Česku nejvíce přibylo. V minulém roce navštívilo Českou republiku téměř o čtyřicet procent více Rusů než v roce 2006, zatímco například Němců o dvě procenta ubylo.

Celkem v roce 2007 navštívilo Česko tři sta padesát tisíc Rusů, a to je přibližně třetina počtu turistů z Německa, kterých přijíždí nejvíce. Němci to přitom mají mnohem blíž a narozdíl od Rusů nepotřebují víza.

Lednicko-valtický areál patří k památkám na Jižní Moravě, o které mají ruští turisté mimořádný zájem a nechybí v nabídce žádné cestovní agentury zprostředkující jejich zájezdy.
Lednicko-valtický areál patří k památkám na Jižní Moravě, o které mají ruští turisté mimořádný zájem a nechybí v nabídce žádné cestovní agentury zprostředkující jejich zájezdy. | Foto: www.czechtourism.cz

V roce 2007 navštívilo Českou republiku celkem 6,6 milionu cizinců. Rusko se díky nárůstu zařadilo k Německu, Velké Británii, Itálii, USA a Nizozemí, tedy k zemím, odkud přijíždí nejvíce hostů.

Vedle tradičních míst, jakými jsou Praha a Karlovy Vary, mají ruští turisté stále více v oblibě Jihomoravský a Moravskoslezský kraj.

Doprava do Česka? Žádný problém

K častějším cestám z východu Evropy přispívá i stále lepší dopravní spojení mezi Ruskem a Českou republikou. V nabídce ruských cestovních kanceláří má návštěvník možnost vybrat si zájezd zahrnující autobusovou dopravu, případně dát přednost standardnímu zájezdu a dopravit se vlakem či letecky.

Jací jsou turisté z Ruska?

  • necestují individuálně, ale s cestovními kancelářemi
  • preferují přesně naplánovaný program
  • zájezdy vybírají na doporučení přátel, příbuzných
  • neradi se sami rozhodují a vybírají
  • jsou ochotni zaplatit vysokou cenu
  • vyžadují zábavu a restaurace
  • většinou nevyhledávají horské tůry a zimní sporty

"Od loňského července do konce roku využilo novou linku Moskva-Brno celkem pět tisíc cestujících," uvedl Tomáš Pláček, ředitel Letiště Brno. Spoj létal jedenkrát týdně, ale od poloviny ledna už létá každou středu a neděli.

"Rozšířené spojení umožňuje krátkodobější a častější pobyty nebo obchodní cesty," uvedl Jiří Klement, tiskový mluvčí Jihomoravského kraje. Hejtmanství je provozovatelem brněnského letiště.

Ruští turisté mohou k cestování do Česka využít velké množství svátků a také díky tomu mají turistiku ulehčenou. Přijíždí na Nový rok i na Vánoce, v květnových svátcích během oslav Dne práce a vítězství nad fašismem, během březnových, listopadových a letních prázdnin. 

Hrady, sklípky, nákupy a lázně

Rostoucího zájmu ruských turistů o moravské regiony se snaží využít cestovní agentury, ale také kraje a města. Například Zlínský kraj připravil projekt Moravské jantarové stezky. Zaměřuje se na návštěvníky vyžadující přesně naplánovaný program a takříkajíc od všeho něco.

Hrad Helfštýn nedaleko Hranic. Kromě červených střech obdivují turisté románský a gotický sloh, který pravoslavné Rusko minul.
Hrad Helfštýn nedaleko Hranic. Kromě červených střech obdivují turisté románský a gotický sloh, který pravoslavné Rusko minul. | Foto: http://data.turistik.cz

Na cestě bývalé obchodní stezky navštíví turisté z Ruska moravské památky zapsané na seznamu UNESCO, bojiště u Slavkova, hrady Buchlov a Helfštýn, jejichž architektura se vymyká pravoslavné tradici. Uvidí lázně Luhačovice, případně se projedou po Baťove kanálu.

Agentury nabízejí během zájezdů také společnou zábavu a nákupy ve městech. Zájem mají Rusové také o ochutnávky moravských vín, exkurze do pivovarů, pálenic a poznávání nočního života moravských měst.

"Místa pro Jantarovou stezsku jsme vybírali na základě jejich potenciálu, kterým můžeme oslovit středně a více bonitního klienta. Zjišťovali jsem mezi cestovními kancelářemi a touroperátory v Rusku, co si jejich klienti přejí poznat a prožít," uvedl mluvčí Zlínského hejtmanství Patrik Kamas.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Správní radu Agentury Evropské unie pro kosmický program povede Kobera z ministerstva dopravy

Správní radu nové Agentury EU pro kosmický program (EUSPA) povede Čech. Předsedou rady se stal dosavadní šéf odboru inteligentních dopravních systémů a kosmických aktivit ministerstva dopravy Václav Kobera. Agentura má na starosti veškeré vesmírné programy a aktivity EU, sídlo má v Praze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy