Rusové přiznávají, že bojují na Ukrajině. Prezident Česka ne

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková, Luboš Kreč
10. 3. 2015 5:30
Už i ruská média informují o vlastních vojácích na Ukrajině. Miloš Zeman však trvá na tom, že nejsou důkazy. "Ukázal už někdo v televizi jediného zajatého ruského vojáka?“ ptá se.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Zatímco ve světových médiích se postupně kupí svědectví o ruských vojácích na východě Ukrajiny a Severoatlantická aliance otevřeně vyzývá Rusy, aby přestali do sousední země posílat muže i techniku, český prezident Miloš Zeman trvá na tom, že důkazy o ruské přítomnosti chybí.

"Ukázal už někdo v televizi jediného zajatého ruského vojáka?“ odpověděl český prezident v rozhovoru pro Aktuálně.cz na otázku, zda si stále myslí, že Rusové nemají na územích ovládaných separatisty své vojáky.

Už loni v srpnu přitom Ukrajinci zadrželi na svém území jednotku ruských výsadkářů. Moskva se tehdy bránila tím, že muži "se pouze ztratili při cvičení poblíž hranic", zajatí vojáci to však na videozáznamech pořízených ukrajinskou tajnou službou vyloučili. "Nešlo o to, že bychom zabloudili. Na Ukrajinu vyrazila celá rota,“ odpovídal na videu desátník Romancov.

O přítomnosti ruských vojáků na východě Ukrajiny otevřeně informují už i ruská média. Válečný zpravodaj deníku Kommersant Ilja Barabanov byl na konci února ve městě Debalceve. Ofenzívu proti ukrajinským obráncům města podle něj vedli ruští vojáci. Neukazují se ale před kamerami a fotoaparáty.

List Novaja Gazeta zase otiskl rozhovor s ruským tankistou, těžce zraněným a popáleným při bojích u tohoto města. Ten přiznal, že devadesát procent vojenské síly při dobývání města tvořili ruští vojáci.

Fakt, že Rusové na východě jsou a že se na obsazení části Ukrajiny dávno připravovali, paradoxně potvrdil i ruský prezident Vladimir Putin. Ruská televizní stanice Rossija 1 zveřejnila minulou neděli večer ukázku z filmu, ve kterém Putin popisuje, jak před rokem v Moskvě probíhaly přípravy na obsazení Krymu.

Zeman proti vládě

Zemana už na podzim za jeho výroky kritizoval tehdejší švédský ministr zahraničí Carl Bildt, který mu vzkázal, aby se na situaci nejdříve přeptal svých tajných služeb. A ty informace o Rusech na Ukrajině nejspíš mají, protože o nich nepochybuje ani česká vláda.

"Máme celou řadu indicií, že opakovaně dochází k tomu, že ruské síly překračují hranice, že je tam dodáván materiál a také ozbrojenci,“ řekl již dříve k situaci na Ukrajině ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Na straně Kremlu zůstává Zeman i v otázce aktuálně nejpalčivějšího ruského tématu - vraždy opozičního politika Borise Němcova. Ke zločinu už se přiznal bývalý čečenský policista, kterému prý vadila Němcovova kritika islámu. Opozice tomu však nevěří.

I přes spoustu pochybností o okolnostech vraždy a jejího napojení na síly čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova je Miloš Zeman přesvědčen, že vše bude řádně vyšetřeno: "Já předpokládám, že Vladimir Putin bude šťastný, když se tato vražda vyšetří, protože sám řekl, že chce smýt hanbu z tváře Ruské federace.“

Zeman zároveň oznámil, že letos s největší pravděpodobností nepojede na konferenci Dialog civilizací na ostrově Rhodos pořádanou pod záštitou Ruska. "Pokud termín této konference bude spadat v jeden z termínů Valného shromáždění OSN, nebudu se moci této konference zúčastnit,“ řekl prezident v rozhovoru.

Loni se přitom Zeman rozhodl přesně opačně – v době ukrajinské krize dal před Spojenými národy přednost akci pořádané šéfem ruských železnic a Putinovým blízkým přítelem Vladimirem Jakuninem. Pikantní na celé věci přitom bylo, že zatímco se Zeman družil s politikem, jenž je na americkém i australském sankčním seznamu, světoví státníci v New Yorku rokovali právě o situaci na Ukrajině.

 

Právě se děje

Další zprávy