Rusové darují Praze Puškina. Žádný Stalin, ale busta

Zuzana Kubátová Zuzana Kubátová
Aktualizováno 19. 12. 2013 7:04
Rusko - česká obchodní komora se rozhodla obdarovat Prahu 6 sochou klasika.
Puškinova socha, kterou darují Rusové Praze, bude vypadat jinak než ta z Petrohradu (na snímku). Ale mimochodem na ni přispěje i vláda Petrohradské oblasti.
Puškinova socha, kterou darují Rusové Praze, bude vypadat jinak než ta z Petrohradu (na snímku). Ale mimochodem na ni přispěje i vláda Petrohradské oblasti. | Foto: ČTK

Praha - Ruští byznysmeni se chystají obdarovat Pražany. Firmy sdružené v Rusko-české obchodní komoře začaly sbírat peníze na sochařský pomník básníka Alexandra Puškina, napsal ve středečním vydání deník Insider. Stát má na Puškinově náměstí v Bubenči. Tedy ve čtvrti, kam se rádi stěhují v Praze usazení Rusové a kde sídlí také ruská ambasáda.

"Na Puškinovo náměstí bychom rádi umístili Puškinovu bustu na mramorovém podstavci. Potřebujeme na ni celkově asi 45 tisíc eur, prvních deset tisíc už nám poskytla firma Lukoil," řekl Insideru předseda správní rady letos zřízeného Nadačního fondu Rusko-české obchodní komory Hugo Kysilka.

Ševčenko neuspěl

Byznysmeni a politici z bývalého Sovětského svazu už před časem navrhovali Praze 6, že na jejím území postaví památník jiného umělce, ukrajinského básníka Tarase Ševčenka. Socha měla stát v Lotyšské ulici. Radnice městské části ale tehdy uspořádala referendum, v němž místní občané dílo odmítli. Ševčenkovu sochu pak v roce 2009 slavnostně odhaloval tehdejší ukrajinský prezident Viktor Juščenko na náměstí Kinských v sousední Praze 5.

Tentokrát by donátoři Puškinovy sochy neměli mít podobné problémy. "Praha 6 tomu určitě nebude bránit, máme-li Puškinovo náměstí, myslím, že tam básníkova socha patří. Není třeba v tom hledat nějaké reminiscence na socialismus. Veškeré náklady na stavbu památníku hradí ruská strana," říká starostka šestého pražského obvodu Marie Kousalíková.

Plán na Puškinovu bustu je ovšem už kompromisním výsledkem jednání mezi městem a nadačním fondem. Donátoři si původně představovali větší pomník: "Odmítli jsme několik návrhů na obří sochy Puškina v nadživotní velikosti. Jedna varianta - romanticky pojatý Puškin s knihou - měla mít přes tři metry. Busta se ale podle mne do zvoleného prostoru hodí víc, je decentní a mohla by se občanům líbit," dodává starostka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Ústecká policie dopadla muže a ženu, které podezírá z distribuce pervitinu po celém kraji

Policie v Ústí nad Labem dopadla ve čtvrtek třicetiletého muže a jednapadesátiletou ženu, cizinku. Podezírá je z výroby a distribuce pervitinu na území celého Ústeckého kraje. Policie oba zadržela v centru města, muže v autě a ženu v bytě. Podle policie jde o významný zásah do sítě distributorů drog v Ústeckém kraji. V pátek to uvedla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová s tím, že podrobnosti k případu zveřejní policie v pondělí na tiskové konferenci.

"Jednalo se o úspěšné zakončení dlouhodobě rozpracovaného případu výroby a distribuce pervitinu na území celého Ústeckého kraje," řekla Hyšplerová. Muž byl zadržen v autě Škoda Kodiaq na křižovatce ulic Masarykova a Pařížská, žena pak v bytě v Hrnčířské ulici. V bytě bylo zajištěno větší množství léčiva určeného k výrobě pervitinu. "V tuto chvíli jsou osoby zadržené a probíhají další procesní úkony," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy