Rusnokova vláda zatím nemá jistou ani podporu KSČM

Jan Němec ČTK Jan Němec, ČTK
22. 7. 2013 18:55
Schůzky v Lánech, které pořádá prezident Zeman v těchto dnech, posun nejspíš nepřinesou
Vojtěch Filip a Pavel Kováčik, tiskovka KSČM.
Vojtěch Filip a Pavel Kováčik, tiskovka KSČM. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Rusnokova úřednická vláda nemá zatím jistotu ani v tom, že ji podpoří poslanci za KSČM, a to i přes vstřícné signály. Ne všichni poslanci jsou totiž nakloněni tomu dát stávající vládě důvěru.

Otazník zatím visí i nad podporou od Věcí veřejných, s jejichž předsedou Vítem Bártou se premiér Jiří Rusnok sešel v pondělí dopoledne.

ODS podle předpokladů dále trvá na tom, že úřednickou vládu podporovat nebude. Stejné stanovisko zaujímá i nadále TOP 09. Novinářům to po jednání s prezidentem řekli šéfové klubů Marek Benda (ODS) a Petr Gazdík (TOP 09 a STAN).

Pro Rusnokovu vládu zatím jednoznačně není ani ČSSD. Alespoň to po návštěvě Miloše Zemana v Lánech prohlásil předseda poslaneckého klubu sociálních demokratů Jeroným Tejc. Sociální demokracie rozhodne o podpoře nejpozději 6. srpna," uvedl po schůzce.

"Shodli jsme se, že by se neměla vracet pravicová koalice. Každý máme jiné cesty, jak tomu zabránit," řekl novinářům po více než dvouhodinovém jednání Tejc.

Šéf poslanců z ČSSD Jeroným Tejc vnímá jako komplikaci pro zvažovanou podporu vlády jméno ministra financí Jana Fischera, uvádí ČT 24.

"Postavení ministra financí komplikuje jednání o vyslovení podpory vlády pana Rusnoka," prohlásil Tejc. "Na druhé straně pro mě je pan Fischer stále důvěryhodnější a kompetentnější než Miroslav Kalousek."

Předseda poslaneckého klubu ČSSD s prezidentem mluvil i tom, kdo by dostal druhý pokus sestavit vládu, pokud by Rusnokův kabinet důvěru ve Sněmovně nezískal. Podle Tejce jedna z úvah je, že by se o sestavení zřejmě menšinové vlády pokusila právě ČSSD.

ODS zopakovala: Chceme druhý pokus

Předseda poslanců za ODS Marek Benda naopak zopakoval stanovisko své strany, že Rusnokovu vládu nepodpoří.

"Vláda dělá vysoce expanzivní kroky ještě před důvěrou, takže si nedokážu představit, že by z našich řad nějakou důvěru dostat mohla," zhodnotil Rusnokův kabinet stručně Marek Benda.

Benda se snažil prezidenta přesvědčit, že případný druhý pokus by měl připadnout bývalé koalici a kandidátce na premiérku Miroslavě Němcové (ODS), za níž stojí podpora v podobě podpisů 101 poslanců. Na dotaz, zda je tomu prezident nakloněn, ale Benda odpověděl pouze "Ptejte se pana prezidenta."

Podle Gazdíka prezident neřekl, jak by v případě, že Rusnokův kabinet nezíská podporu, dál postupoval. Věří ale, že Zeman dá šanci Němcové.

Podobně jako ostatní parlamentní strany deklaruje i KSČM, že bude rozhodovat až těsně před schůzí sněmovny, na které bude premiér Jiří Rusnok žádat důvěru poslanců pro svou vládu.

"2. srpna o tom bude jednat výkonný výbor strany, teprve pak se sejde i poslanecký klub," upřesnil předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik ještě před svou úterní schůzkou s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech.

"Domluvili jsme se už s premiérem Rusnokem, že na poslanecký klub osobně přijde," dodal Kováčik.

Naznačil tak, že - stejně jako třeba v případě ČSSD - neřekne konečný postoj KSČM k Rusnokově vládě.

Podle informací Aktuálně.cz se komunističtí poslanci zatím dělí na dvě skupiny, zdroj našeho deníku je odhadl na zhruba stejně velké. Skupina, která chce dát důvěru Rusnokově vládě, argumentuje tím, že je to vláda levicová a že je třeba zabránit návratu "Nečasovy vlády bez Nečase". Druhá skupina ale varuje, že je vláda s hojným zastoupením zemanovců pro KSČM de facto konkurentem v boji o levicové voliče.

U komunistických poslanců ale bude rozhodující stanovisko vedení strany, které podle zdrojů z poslaneckého klubu disciplinovaně přijmou.

Rusnok se sešel s Bártou

Rusnokův kabinet zatím nemá jasnou podporu ani od Věcí veřejných. Premiér se v pondělí dopoledne sešel v Kramářově vile s předsedou strany Vítem Bártou, aby zahájili jednání o programových prioritách vlády i VV.

"V naprosté většině případů jsme dospěli k závěru, že je tam řada shodných míst," uvedl Jiří Rusnok po jednání. Následně ale dodal, že schůzka měla především seznamovací charakter. "S panem premiérem jsme si domluvili jakýsi jízdní řád k debatě o podpoře vlády," doplnil premiéra i Vít Bárta.

Jiří Rusnok navštíví na začátku srpna jednání poslaneckého klubu Věcí veřejných, kde bude odpovídat na otázky poslanců. Teprve poté se podle Víta Bárty strana definitivně rozhodne, jestli Rusnokův kabinet podpoří, nebo ne.

Bývalá vládní koalice zatím deklaruje jednotu a většinu ve sněmovně. ODS i TOP 09 garantují všechny své poslance, strana LIDEM také.

"Nikdo na našem klubu, tedy neoficiálním klubu, zatím neřekl, že by dal vládě důvěru," říká jeden z členů skupiny poslanců za LIDEM.

 

Právě se děje

Další zprávy