Rusnok nemá nic proti velvyslancům, které navrhl Zeman

ČTK ČTK
26. 6. 2013 18:52
Zeman prosazuje na místa velvyslanců Livii Klausovou a Vladimíra Remka
Jiří Rusnok.
Jiří Rusnok. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Nově jmenovaný premiér Jiří Rusnok nemá námitky proti obsazení velvyslaneckých postů v Bratislavě a Moskvě podle návrhů prezidenta Miloše Zemana.

Rusnok to řekl v rozhovoru pro stanici ČRo1 - Radiožurnál. Zeman na místo velvyslankyně v Bratislavě prosazuje Livii Klausovou a jako velvyslance v Moskvě europoslance za KSČM Vladimíra Remka.

Rusnok se sešel například s kandidátem na funkci ministra zahraničí Janem Kohoutem, nabídl mu účast ve vládě. Kohout se rozhodne v řádu dní.

"Já s těmito návrhy problém nemám, já myslím, že jsou to naopak návrhy pozitivní, které mohou České republice v obou těchto zemích pomoci," řekl Rusnok.

Kvůli Klausové a Remkovi se Zeman dostal do konfliktu s dosavadním šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem (TOP 09), který tyto kandidáty odmítal. Výměna velvyslanců se proto zastavila, což práci ministerstva zahraničí značně komplikuje.

Schwarzenberg pro server Lidovky.cz uvedl, že o postoji Rusnoka nepochyboval. "K tomu ostatně tato vláda byla ustanovena, aby splnila veškerá přání pana prezidenta.

Jeho cíl je naprosto jasný," uvedl odstupující ministr, který nevyloučil také to, že do Izraele asi nevyjede jako velvyslanec bývalý člen vlády s diplomatickými zkušenostmi Alexandr Vondra (ODS). Kohout se k tématu velvyslanců nechtěl vyjadřovat. Je to podle něj nyní předčasné.

Rusnok se vyjádřil také k výrokům, že nová vláda bude vládou "přátel prezidenta Zemana". Prohlásil, že mu toto označení nevadí.

"Víte, je lepší, když vládnou přátelé a lidé, kteří jsou schopni se i lidsky domlouvat, než když vládnou lidé, kteří mají mezi sebou velmi podivné vztahy a nechávají se sledovat a špehovat," řekl.

Problém s obsazením míst českých velvyslanců v zahraničí bude Miloš Zeman řešit až poté, co skončí současná politická krize.

Český prezident to řekl novinářům v Berlíně, kde je na státní návštěvě. Zeman se o velvyslanecké posty přel s odstupujícím ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09).

"Já tenhle problém vůbec neřeším, protože teď je samozřejmě problém s vládou Jiřího Rusnoka," řekl Zeman. "Detaily se budeme zabývat později, teď je důležité vyřešit hlavní věci," odpověděl na novinářský dotaz.

 

 

Právě se děje

Další zprávy