Přestaňte se vysmívat Koněvovu památníku, vyzvalo Rusko české politiky

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 9. 2019 16:29
Ruské ministerstvo zahraničí označilo české politiky za "iniciátory války se symboly vítězství nad fašismem" a vyzvalo je, aby se přestali vysmívat pražskému památníku maršálovi Ivanu Koněvovi. Ruská diplomacie reagovala na vyhrocené spory kolem památníku, o jehož osudu má ve čtvrtek jednat zastupitelstvo Prahy 6.
Socha maršála Koněva v Praze.
Socha maršála Koněva v Praze. | Foto: ČTK

"Znovu vyzýváme iniciátory 'války' se symboly vítězství nad fašismem, aby si přestali tropit posměch z památníku Ivana Koněva. S uspokojením bereme na vědomí, že mnohé odpovědné české oficiální osobnosti a politici takový názor sdílejí," uvedlo ministerstvo. Proti přemístění Koněvovy sochy se postavil třeba prezident Miloš Zeman nebo šéf ČSSD Jan Hamáček.

"Souběžně s nemravnou kampaní kolem památníku v Praze zaznívaly návrhy na jeho převoz do naší země," upozornilo ruské ministerstvo. S podobným návrhem přišla nedávno v Moskvě Koněvova dcera Natalja, vedení Prahy 6 ho uvítalo. "V této souvislosti chceme zdůraznit, že památníky si uchovávají svůj smysl jen v návaznosti na místa, kde ke konkrétním historickým událostem došlo," uvádí se v ruském prohlášení.

Jakékoli návrhy na možné přemísťování památníků jsou "znevážením významu těch slavných a tragických stránek dějin, jimž jsou věnovány," tvrdí ministerstvo. Připomnělo přitom odpovědnost českých úřadů plnit rusko-českou dohodu o přátelských vztazích a spolupráci ze srpna 1993, která obsahuje oboustranné závazky ochrany vojenských památníků na území druhého státu.

Česká diplomacie ale oponuje, že na pražskou Koněvovu sochu se dohoda nevztahuje. Podle ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD) připravuje v kauze další kroky. Slova ruských představitelů ohledně sporu podle ministra nepřispívají budování dobrých vztahů.

Petříček varoval před tím, aby spor o pomník rozděloval společnost. "To je něco, co naši partneři možná chtějí," uvedl. Za důležité považuje, aby se debata vedla věcně.

Plivanec do tváře českých občanů, říká o sporu ruský ministr kultury

Ke sporu o sochu se znovu vyslovil ruský ministr kultury Vladimir Medinskij, který koncem minulého týdne vyvolal rozruch přirovnáním starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) k nacistickým pohlavárům. V rozhovoru pro ruskou televizní stanic Rossija 24 nyní prohlásil, že události kolem pražské sochy jsou "prostě příšerné".

"Je to v první řadě plivanec do tváře českých občanů. Jak těch, kteří bojovali proti nacismu, tak i těch, kteří z vděčnosti postavili památník generálu-osvoboditeli," prohlásil ruský ministr.

Pospíšilovi připomínají výroky doby Sovětského svazu

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil považuje výroky ruských představitelů za nepřijatelné a nehorázné. Řekl, že mu připomínají dobu, kdy bylo Československou součástí socialistického bloku a provincií Sovětského svazu. "Zvlášť je to nepřijatelné od státu, který má sám problémy s dodržováním principů demokracie," řekl.

Ministr kultury a někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) uvedl, že žádný zahraniční politik nemá mandát hodnotit a soudit zvolené české zástupce. "I když sám z té debaty nejsem nijak nadšen, je to přece jen naše věc," řekl.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček řekl, že kauza sochy maršála Koněva je výhradně vnitřní záležitostí Česka. "Je pouze na nás, abychom si v České republice tuto věc ujasnili a společně ji vyřešili. Netajím se tím, a také je tady třeba zdůraznit, že především pan prezident je odpůrcem likvidace této sochy, jejího odstranění," uvedl. Je podle něj nutné debatu uzavřít. "A pokud možno čestně, to znamená pomník by měl zůstat na území Prahy 6," dodal.

Video: Rusko chce přes spor o Koněva rozsévat chaos, Ovčáček se chová jako troll, říká Kundra

Rusku není dění v bývalých satelitech lhostejné a využívá každou možnost, jak rozvíjet v těchto zemích nestabilitu, míní redaktor Respektu. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 9 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy