Ruský ideolog Dugin podal trestní oznámení na Černochovou. Pomáhá mu český exsenátor

Vojtěch Štěpán Vojtěch Štěpán
Aktualizováno 4. 10. 2022 13:28
Ruský nacionalistický ideolog Alexandr Dugin podává trestní oznámení na českou ministryni obrany Janu Černochovou (ODS). Důvodem má být její údajná podpora a propagace terorismu. Duginovi se nelíbí reakce české političky na smrt jeho dcery Darjy Duginové, kterou Černochová koncem srpna zveřejnila na Twitteru. Dugina zastupuje bývalý senátor ČSSD Jiří Vyvadil.
Ruský prokremelský ultranacionalistický ideolog Alexandr Dugin na snímku z roku 2014.
Ruský prokremelský ultranacionalistický ideolog Alexandr Dugin na snímku z roku 2014. | Foto: Reuters

Ruskou propagandistku Darju Duginovou v srpnu na moskevském předměstí zabila bomba nastražená v jejím autě. "Potlačuji přirozenou lidskou reakci na tragickou smrt. Ale toto jsou skuteční vrazi a váleční štváči. A není mi lito ani dcery, ani truchlícího otce. Je mi líto tisíců lidí zavražděných v důsledku jejich propagandy a odporné ideologie. Dnešní noc na 21. 8. si v Rusku zapamatují," napsala tehdy ministryně Černochová na Twitter

Ruský politolog nyní prostřednictvím advokáta Jiřího Vyvadila, který byl v 90. letech poslancem a senátorem ČSSD, podává na Černochovou trestní oznámení. Stěžuje si v něm na její údajné "necivilizované" prohlášení. 

"Česká republika je vázána četnými úmluvami o potírání terorismu, do jehož rámce jako jedna z nejobvyklejších forem nepochybně spadá vražda způsobená výbuchem auta, a je zřejmé, že podezřelá se plně ztotožňuje s motivy jeho pachatelů a podporuje je," píše Dugin.

Podle trestního oznámení Černochová svým výrokem spáchala zločin podpory a propagace terorismu, kterého se dopustí ten, kdo mimo jiné veřejně schvaluje teroristický čin nebo za něj veřejně vychvaluje jeho pachatele. V případě odsouzení za něj hrozí až dvanáctileté vězení. 

Dugin Černochové vyčítá, že se za svá slova neomluvila, ale "naopak jejich hrůznost a škodlivost zostřovala". Na Twitteru ministryně později napsala, že po rodinách parašutistů také nikdo nepožaduje, aby se omluvily za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a aby o něm politici nemluvili jako o hrdinském aktu. 

"Taková argumentace je zcela nepřijatelná. Má dcera ani já jsme na rozdíl od zastupujícího říšského protektora Heydricha nenechávali zatýkat a posílat bez soudu na oprátku tisíce českých vlastenců a nenaplánovali jsme ve Wannsee takzvané konečné řešení židovské otázky, jejímž důsledkem byly umučeny či zplynovány miliony Židů," píše Dugin. 

Vzhledem k tomu, že je Černochová členkou vlády, lze podle Dugina vyvozovat, že Česko terorismus v mezinárodním měřítku podporuje. Premiéra Petra Fialu pak obviňuje z prohlubování protiruské xenofobie. 

Ministryně Černochová deníku Aktuálně.cz řekla, že nikdy žádný terorismus nepodporovala. "Trestní oznámení, byť nesmyslné, může podat každý. Pan Vyvadil zřejmě konečně dostal notičky z Kremlu, takže teď musí soudruhům dokázat, že jeho srdce bije stále věrně a oddaně pro Putina. Trestní oznámení mě tedy nechává zcela v klidu. Vlastizrádnost některých zaprodanců už méně," řekla Černochová. 

Dugin trestní oznámení podal prostřednictvím Jiřího Vyvadila, kterému udělil plnou moc. Advokát tvrdí, že se na něj s prosbou o pomoc obrátili lidé z Ruska. "Trestní oznámení sice může podat kdokoliv, ale zdá se mi legitimnější, když ho podává táta, o kterém se paní Černochová extrémně nevkusně vyjadřovala. Nabídku jsem s velkou radostí přijal," vysvětlil pro Aktuálně.cz Vyvadil. 

Advokát v minulosti působil jako poslanec a senátor. Byl i poradcem tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka nebo soudcem Nejvyššího správního soudu. 

Během ruské anexe Krymu v roce 2014 Vyvadil zaslal jakožto předseda přípravného výboru občanského sdružení Přátelé Ruska v České republice ruskému velvyslanci dopis, ve kterém označuje demonstrace a svržení vlády během takzvaného Euromajdanu na Ukrajině za státní převrat a nového ukrajinského premiéra za sympatizanta fašismu. Po únorovém zahájení ruského útoku na Ukrajinu prohlásil, že chce založit hnutí Přátelé Putina v ČR.

Vyvadilův klient Dugin je zastáncem imperialistického Ruska, které podle jeho pohledu na svět vládne Eurasii a zajišťuje si svou existenci bojem proti západní civilizaci, připomíná deník New York Times. Ukrajinu neuznává jako suverénní stát, hlasitě podporuje invazi a dříve také otevřeně hovořil o tom, že by Rusové měli zabíjet Ukrajince.

Jeho dcera Darja Duginová patřila společně s ním k nejhlasitějším podporovatelům ruské invaze na Ukrajinu. Vyzývala například i k veřejné popravě válečných zajatců z Azovstalu. K odpovědnosti za atentát na Duginovou se přihlásila ruská odbojová skupina Národní republikánská armáda.

Vražda Duginové měla gangsterskou povahu, pro Ukrajince neměla význam, říká Havlíček v rozhovoru pro DVTV:

Ukrajina podobné útoky podniká, ale koncentruje se na představitele kolaborantských struktur, míní analytik Asociace pro mezinárodní otázky. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Pastrňák byl vyhlášen druhým nejlepším hráčem měsíce ledna v NHL

Český hokejový kanonýr David Pastrňák z Bostonu byl zvolen druhou hvězdou měsíce ledna v NHL. Šestadvacetiletý odchovanec Havířova během něj stihl nasbírat ve 14 zápasech 21 bodů za 13 branek a osm asistencí. Druhým nejlepší hráčem byl Pastrnák vyhlášen v této sezoně už i za říjen.

V tradiční anketě za uplynulý měsíc jej předčil jen americký centr Jack Hughes z New Jersey. Třetí hvězdou se stal kanadský obránce Vince Dunn ze Seattlu. Nejlepším nováčkem byl za leden zvolen finský gólman Ukko-Pekka Luukkonen z Buffala.

Pastrňák byl s 13 trefami spolu s Hughesem nejlepším střelem ledna a v produktivitě skončil s 21 body třetí. Dvakrát během úvodního měsíce roku 2023 předvedl čtyřbodové představení v zápase. Nejdříve 8. ledna pomohl k výhře v Anaheimu 7:1 hattrickem a asistencí, 24. ledna pak zařídil v Montrealu vítězství 4:2 gólem a třemi přihrávkami.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy