Rusko souhlasí s návštěvou české strany u Torubarova

Domácí Domácí
24. 6. 2013 18:10
Setkání ve volgogradské vazební věznici proběhne nejspíš koncem července
Ministr v demisi Pavel Blažek
Ministr v demisi Pavel Blažek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ruská generální prokuratura vyhověla českému ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi a souhlasí s tím, že zástupce české ambasády navštíví vydaného podnikatele Alexeje Torubarova.

Podnikatel je nyní ve vazbě ve Volgogradě. Návštěva s největší pravděpodobností proběhne na konci července.

"Případ nadále sleduji a očekávám, že stejné pozornosti se dostane i mému dopisu pro ministra spravedlnosti Ruské federace A. Konovalova. V něm jsem vyjádřil své přesvědčení, že ujištění, která ruská strana Ministerstvu spravedlnosti České republiky v průběhu extradičního řízení poskytla, budou naplněna a že panu Torubarovovi bude v Ruské federaci zaručen řádný soudní proces a ochrana všech jeho práv v probíhajícím trestním řízení," řekl Blažek.

Ruské úřady obvinily Torubarova z vydírání důstojníka tajné služby a podvodů. Podnikatel naopak tvrdil, že jej vydírala ruská tajná služba, policie a mafie. V České republice žádal o azyl, na základě mezinárodního zatykače ale skončil ve vazbě.

Ministr Blažek počátkem května rozhodl o vydání Torubarova do Ruska. Tomu se snažil zabránit ministr financí Miroslav Kalousek, který na Letišti Václava Havla nechal před letadlo s podnikatelem postavit cisternu.

"Jsem hluboce přesvědčen, že jeho vydání byla hrubá chyba, neměli jsme to udělat, budeme tím zatíženi, svým svědomím, dlouhá léta, protože jsme nevinného člověka vydali možná i na smrt," uvedl Kalousek v ČT.

Blažek akci na letišti nekomentoval, místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek prohlásil, že Kalousek zneužil pravomoci veřejného činitele a ohrozil bezpečnost cestujících.

Rodina podnikatele kvůli vydání podala na ministra Blažka trestní oznámení. Vydání kritizoval i Český helsinský výbor.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Brazílie zahájila Copu América výhrou 3:0 nad Venezuelou

Fotbalisté Brazílie zahájili mistrovství Jižní Ameriky vítězstvím 3:0 na Venezuelou, která těsně před startem turnaje přišla kvůli pozitivním testům na koronavirus o osm hráčů. Na všech třech gólech vítězů se podílel kanonýr Paris Saint Germain Neymar, jenž sám skóroval jednou z pokutového kopu. Ve druhém utkání úvodního dne šampionátu, jehož pořádání v Brazílii v době pandemie koronaviru vzbudilo rozporuplné reakce, vyhrála Kolumbie 1:0 nad Ekvádorem.

Skóre na prázdném stadionu v metropoli Brasília otevřel v prvním poločase po Neymarově rohovém kopu Marquinhos. Útočník PSG pak ve druhém poločase zvýšil z penalty na 2:0 a v historické tabulce se přiblížil na deset gólů rekordnímu zápisu Pelého, jenž v oficiálních zápasech nastřílel za reprezentaci 77 branek. Třetí trefu přidal v závěru po Neymarově přihrávce Gabriel Barbosa.

Druhá pětičlenná skupina, v níž je hlavním favoritem Argentina, rozehraje turnaj dnes. Do čtvrtfinále Copy América postoupí čtyři nejlepší týmy z každé skupiny.

Copa América, mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale v Brazílii:

Skupina B:

Brazílie - Venezuela 3:0 (1:0)

Branky: 23. Marquinhos, 64. Neymar z pen., 89. Barbosa.

Kolumbie - Ekvádor 1:0 (1:0)

Branka: 42. Cardona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy