Rusko podle ministerstva neučinilo kroky k fungování školy při ambasádě v Praze

ČTK ČTK
30. 8. 2021 20:40
Rusko dosud neučinilo žádné kroky k tomu, aby střední škola při ruském velvyslanectví v Praze mohla řádně fungovat i v nadcházejícím školním roce. Na webu to v pondělí uvedlo ministerstvo zahraničí. Rusku odeslalo diplomatickou nótu týkající se fungování školy. Už na jaře česká diplomacie uvedla, že učitelé a další personál si musí zažádat o pobytové tituly a řádně pracovat na území Česka.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Budoucnost fungování školy se začala řešit po diplomatické roztržce mezi Českem a Ruskem, která byla vyústěním zjištění českých tajných služeb a vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Školu velvyslanectví otevřelo i pro žáky mimo okruh rodin členů ruské diplomatické mise. České ministerstvo zahraničí na jaře uvedlo, že není možné, aby učitelé byli akreditovaným personálem podle Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích.

Rusko bylo podle české diplomacie opakovaně upozorněno, aby převedlo fungování školy do režimu takzvané zahraniční školy na území ČR. V takovém režimu podle ministerstva funguje dalších 18 škol, některé také při ambasádách v Praze. Jedná se například o školu bulharskou, americkou nebo japonskou.

"Česká strana důrazně odmítá tvrzení, že nese jakýkoliv díl odpovědnosti za ukončení činnosti uvedené školy. Je odpovědností zřizovatele školy, tedy v tomto případě ruské strany, aby škola plnila veškeré podmínky a povinnosti plynoucí z právních předpisů přijímajícího státu v oblasti školství," uvádí se v diplomatické nótě.

Zástupci ministerstva jednali na toto téma několikrát se zástupci ambasády, velvyslanectví podle resortu odmítlo i nabídky MZV na zprostředkování jednání o urychleném vyřešení situace s pracovníky ministerstva školství. "Na základě jeho rozhodnutí by mohlo být umožněno žákům plnit ve výše uvedené škole povinnou školní docházku podle právních norem České republiky," uvedla v pondělí česká diplomacie.

Ministerstvo znovu ruské straně nabídlo součinnost při převodu školy do postavení totožného s ostatními zahraničními školami v Česku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Prodeje léků na předpis stouply meziročně o desetinu

Prodeje léků na předpis v Česku v období od začátku července 2020 do konce června 2021 vzrostly meziročně o desetinu na 75 miliard korun, volně prodejných léků a doplňků stravy o pět procent na 27 miliard korun. Vyplývá to z dat analytické společnosti IQVIA. Hodnoty prodejů léků na předpis jsou uvedeny v cenách výrobce bez DPH, hodnoty prodejů v kategorii volně prodejných léků a produktů pro zdravotní péči jsou naopak měřeny v koncových cenách včetně DPH.

Zdroj: ČTK
Další zprávy