Rusko: Liberecká karikatura Putina ohrozila obchodní vztahy

ČTK ČTK
14. 3. 2014 16:35
Lubomír Zaorálek ale k tvrdým slovům ruského velvyslanectví uvedl, že obavy českých občanů chápe.
Liberecká radnice v úterý vyvěsila plachtu karikující Putina.
Liberecká radnice v úterý vyvěsila plachtu karikující Putina. | Foto: ČTK

Praha - Ruské velvyslanectví v České republice odsoudilo úterní vyvěšení obřího plakátu s karikaturou ruského prezidenta Vladimira Putina na radnici v Liberci.

Akci občanského sdružení Dekomunizace, s níž vedení města vyslovilo souhlas, ruská ambasáda označila za neuctivou, absolutně nepřijatelnou a ohrožující rusko-české vztahy.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek naopak vyjádřil pochopení pro obavy českých občanů z Ruska kvůli jeho postupu na Ukrajině a vyzval ruskou diplomacii k jednání o ukončení krize okolo Krymu.

"Považujeme podobné neuctivé akce za naprosto nepřijatelné, bez ohledu na motivy, kterými se jejich organizátoři při tom zaštiťují. Takové akce nejsou v souladu s vysokou úrovní vzájemně výhodných bilaterálních rusko-českých styků, rozsáhlých hospodářských vztahů, na jejichž rozvoji v posledních letech významný zájem projevuje i česká strana," uvedlo ruské velvyslanectví v prohlášení zveřejněném na jeho internetových stránkách.

Emoce budují špatné vztahy, hrozí Rusko

"Emoce, ukvapené soudy, jsou špatným základem pro budování vztahů mezi Ruskem a Českou republikou," soudí ruská diplomacie.

"Nejsme schopni a ani nebudeme kontrolovat aktivity našich občanů v tomto směru," řekl Zaorálek.

"Já chápu to, že občané v této zemi mají obavy z toho, co se děje. To, že zamrzla diplomatická jednání a že to v tuto chvíli vypadá, že se nehýbají kupředu a ta situace je nebezpečná. Rozumím tomu, že to vyvolává obavy a nejrůznější formy nesouhlasu mezi občany," vyjádřil ministr pochopení pro úterní protest sdružení, které jím prý chtělo varovat před postupem sílící ruské diktatury na Krymu a směrem do Evropy.

Zaorálek: Ať se Rusko vrátí k jednacímu stolu

Podle Zaorálka nejlepším způsobem jak uklidnit situaci je návrat Ruska k jednacímu stolu a diplomatické řešení napětí okolo Krymu, který kontrolují ruské jednotky a kde ruská populace chystá na neděli referendum o připojení Krymské autonomní republiky k Rusku.

Kyjev i Západ už předem toto referendum odmítly uznat.

"Věřím, že když se podaří dostat ho (Rusko) k jednacímu stolu, že budeme schopni z toho najít cestu. K tomu kompromisu jsou ale nutní dva a já věřím, že tohle by bylo něco, co by uklidnilo situaci spíš než to, že bychom nabádali naše občany. To v této zemi není možné," prohlásil ministr zahraničí.

Plakát na liberecké radnici znázorňoval Vladimira Putina s hitlerovským knírkem pod nosem a vyznamenáními s komunistickými a nacistickými symboly.

Primátorka: Většina lidí nám teď vyjadřuje podporu

Stejný vyvěsilo sdružení Dekomunizace už loni 25. října v Praze na Letné.

"Vůbec nechápu, proč je kolem toho teď takový humbuk, když tehdy to prošlo téměř bez povšimnutí a přitom to viselo přímo v Praze," řekla liberecká primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD). Prohlášení ruské ambasády nechtěla komentovat. "Nebyla to naše akce, myslím si, že mi to nepřísluší," vysvětlila.

Na základě několika podnětů řeší vyvěšení plakátu policie, primátorka kvůli tomu čelí nevybíravým útokům.

"Zaskočilo mě, kolik nenávistných mailů jsem bezprostředně potom dostala, nečekala jsem to," přiznala. V posledních dnech se ale podle ní situace postupně obrátila a víc e-mailů jí vyjadřuje podporu. "Dneska bylo těch sympatizujících snad 25 a odmítavý jen jediný," dodala primátorka

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Fotbalisté Olomouce zdolali Vlašim 2:1 a jsou prvními osmifinalisty MOL Cupu

Fotbalisté Olomouce ve 3. kole MOL Cupu vyhráli ve Vlašimi 2:1 a stali se prvními osmifinalisty tohoto pohárového ročníku. Hanácký favorit se s druholigovým soupeřem trápil, vítězný gól vstřelil Kryštof Daněk až v 79. minutě.

Olomoučtí začali ve Vlašimi dobře a už v šesté minutě je poslal do vedení Zmrzlý. Hráči Sigmy pojistku nepřidali, blízko byl Hála, ale autor šesti gólů v ligové sezoně napálil břevno.

Šance měli i domácí a v 66. minutě srovnal Broukal hlavou po rohu. V závěru duel rozhodl Daněk, který zakončil akci Šípa a Hály.

Zdroj: ČTK
Další zprávy