Ruská nespolehlivost straší, na Moravě roste plynovod

Tomáš Fránek
11. 3. 2010 15:05
Česko se připravuje na možný výpadek dodávek plynu z Ruska
Foto: Reuters

Hodonín - Česko bude mít další pojistku, která má zabránit výpadkům v dodávkách plynu v případě přerušení dodávek této suroviny do země.

Společnost NET4GAS (RWE Trangas Net) totiž chce postavit na jihu Moravy v okresech Břeclav a Hodonín nový plynovod v délce asi dvaceti kilometrů. Ten má napojit velké zásobníky plynu v Uhřicích, Dambořicích a Dolních Bojanovicích na celou tranzitní soustavu.

"Projektovaný plynovod zajistí stabilitu dodávek zemního plynu a zmenší riziko výpadku pro celou Českou republikuj. Jeho provozem dojde k navýšení přepravních kapacit z podzemních zásobníků plynu (Uhřice, Dambořice, Dolní Bojanovice) přes měřicí stanici Uhřice do tranzitní soustavy," uvedla firma v oznámení úřadům.

Miliardy do trubek

Firma počítá se dvěma variantami vedení plynovodu, jeden má délku 20 kilometrů, záložní varianta počítá s sedmnácti kilometry.

Plynovod chce firma začít stavět na jaře 2012, fungovat by pak měl za šest měsíců od zahájení stavby.

Podzemní zásobníky plynu v Uhřicích, Dambořicích a Dolních Bojanovicích patří mezi největší v Česku a jsou pro zásobování země plynem nepostradatelné. A například kapacita uhřického zásobníků se má ještě zvětšit, nyní se do něj vejde 180 milionů metrů krychlových metrů plynu, po rozšíření to bude až 260 milionů metrů krychlových, rozšíří se i zásobník v Tvrdonicích.

NET4GAS chce do výstavby plynovodů v Česku dát v dalších deseti letech až patnáct miliard korun. Už koncem roku 2011 by například měl být dokončen plynovod ze severní Moravy do Polska. Obě země propojí celkem 32 kilometrů dlouhý plynovod (z toho 10 kilometrů je na území Česka). Společný projekt s polskou firmou Gaz-System získá od Evropské unie 14 milionů eur.

Do dvou let by také měl začít téct plyn novým plynovodem Gazela, který propojí obě větve českého tranzitního plynovodu.

Stavba Gazely za asi 10 miliard korun navazuje na plynovod Nord Stream, vedený po dně Baltského moře, a plynovod OPAL, který vede východním Německem. Celková délka Gazely má být 165 kilometrů a právě nyní probíhá výběrové řízení na dodávky potrubí.

Do výstavby plynovodů i zásobníků plynu posílá peníze také Evropská unie. Společnost RWE Gas Storage tak získá až 35 milionů eur (zhruba 904 milionů korun) na rozšíření zásobníků zemního plynu v České republice. Její projekt je mezi 43 velkými energetickými projekty, které schválila Evropská komise.

Poučení z krizového vývoje

O projekt na rozšíření zásobníků se ucházela i společnost Moravské naftové doly. Tato firma by měla zůstat jako náhradník pro případ, že by se vybraný projekt neuskutečnil.

Společnosti RWE Gas Storage dotace přispěje k rozšíření podzemních zásobníků zemního plynu v Třanovicích v Moravskoslezském a Tvrdonicích v Jihomoravském kraji. "Předpokládáme, že naše zásobní kapacity tím budou rozšířeny zhruba o 700 milionů metrů kubických na celkové tři miliardy metrů kubických," řekl ČTK mluvčí RWE Martin Chalupský. Projekt bude stát celkem asi sedm miliard korun, dodal.

Podle šéfů EU jde o velmi důležité investice.

"Investice do klíčové infrastruktury nejen podpoří hospodářství a zaměstnanost, ale také pomohou zajistit, aby domácnosti měly topení a elektřinu i v případě, že dojde k přerušení dodávek. Poučili jsme se z nedávné plynové krize, která je jedním z důvodů, proč jsme se rozhodli přidělit značné finanční prostředky novým projektům v oblasti energetické infrastruktury," prohlásil šéf Evropské komise José Barroso. 

Eurokomisař pro energie Günther Oettinger k tomu dodal, že komise dosud nikdy neschválila tak významnou částku na projekty v oblasti energetiky.


 

 

Právě se děje

před 7 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy