Stalin rozpoutal válku spolu s Hitlerem, napsal Rus a musel k soudu. Česko mu azyl nedalo

Jan Hejl Jan Hejl
15. 5. 2018 17:05
Ruský autolakýrník Vladimir Luzgin na sociálních sítích sdílel článek o tom, že SSSR válčil na straně nacistického Německa. Po odsouzení uprchl do Česka.
Rus Vladimir Luzgin.
Rus Vladimir Luzgin. | Foto: Matej Slávik

Praha/Moskva - České úřady zamítly žádost o azyl Rusovi, který byl ve vlasti odsouzen za sdílení článku o tom, že Sovětský svaz společně s Německem rozpoutaly válku, když společně zaútočily na Polsko.

Pro autolakýrníka Vladimira Luzgina si poté do jeho bydliště v Permu na Urale přišli agenti tajné služby FSB. Sdělili mu, že se dopustil trestného činu. Soud následně muže odsoudil k pokutě 200 tisíc rublů (asi 82 tisíc korun) za šíření "vědomě lživých tvrzení".

Po neúspěšném odvolání se Rus rozhodl pro emigraci a koncem roku 2016 odjel do Česka, kde požádal o mezinárodní ochranu. Nyní se ale podle Rádia Svobodná Evropa (RFE) dozvěděl, že vnitro jeho žádost zamítlo.

"Vysvětlili mi, že nenašli důvody pro moje politické pronásledování," popsal Luzgin Rádiu Svobodná Evropa argumenty českých úředníků. "Život jde ale dál," doplnil.

České ministerstvo vnitra podle RFE v písemném odůvodnění také napsalo, že není v kompetenci úřadu "zapojovat se do polemik", které se týkají historických událostí. Úřady prý Luzginovi také vzkázaly, že jeho žádost nebyla dostatečně podrobná.

Přepisování historie

Podle kritiků současných poměrů v Rusku se Luzgin stal obětí snahy tamního prezidenta Vladimira Putina o účelový výklad historických událostí.

Kremelská propaganda například opakovaně posouvá začátek druhé světové války až na 22. červen 1941, kdy hitlerovské Německo napadlo Sovětský svaz. Zamlčuje však fakt, že 17. září zaútočila na Poláky Rudá armáda, aby následně okupovala východní část země.

Podobně se v dnešním Rusku nemluví o paktu, který 23. srpna 1939 podepsali v Moskvě německý ministr zahraničních věcí Joachim von Ribbentrop a jeho sovětský protějšek Vjačeslav Molotov.

Vladimir Luzgin loni v rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětloval, proč si pro emigraci vybral právě Česko: "Byl jsem tady už v roce 2014 a velmi se mi tu líbilo. Žijí tady příjemní lidé, jazyk je podobný. Hlavně tady ale mám známé, kteří mi pomáhají," řekl.

Mladý Rus byl ve své zemi odsouzen na základě nového zákona trestajícího odmítání "skutečností uznaných mezinárodním válečným tribunálem" v Norimberku a šíření "úmyslně nepravdivých informací o činnosti Sovětského svazu během druhé světové války", připomnělo Rádio Svobodná Evropa.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy