Stalin rozpoutal válku spolu s Hitlerem, napsal Rus a musel k soudu. Česko mu azyl nedalo

Jan Hejl Jan Hejl
15. 5. 2018 17:05
Ruský autolakýrník Vladimir Luzgin na sociálních sítích sdílel článek o tom, že SSSR válčil na straně nacistického Německa. Po odsouzení uprchl do Česka.
Rus Vladimir Luzgin.
Rus Vladimir Luzgin. | Foto: Matej Slávik

Praha/Moskva - České úřady zamítly žádost o azyl Rusovi, který byl ve vlasti odsouzen za sdílení článku o tom, že Sovětský svaz společně s Německem rozpoutaly válku, když společně zaútočily na Polsko.

Pro autolakýrníka Vladimira Luzgina si poté do jeho bydliště v Permu na Urale přišli agenti tajné služby FSB. Sdělili mu, že se dopustil trestného činu. Soud následně muže odsoudil k pokutě 200 tisíc rublů (asi 82 tisíc korun) za šíření "vědomě lživých tvrzení".

Po neúspěšném odvolání se Rus rozhodl pro emigraci a koncem roku 2016 odjel do Česka, kde požádal o mezinárodní ochranu. Nyní se ale podle Rádia Svobodná Evropa (RFE) dozvěděl, že vnitro jeho žádost zamítlo.

"Vysvětlili mi, že nenašli důvody pro moje politické pronásledování," popsal Luzgin Rádiu Svobodná Evropa argumenty českých úředníků. "Život jde ale dál," doplnil.

České ministerstvo vnitra podle RFE v písemném odůvodnění také napsalo, že není v kompetenci úřadu "zapojovat se do polemik", které se týkají historických událostí. Úřady prý Luzginovi také vzkázaly, že jeho žádost nebyla dostatečně podrobná.

Přepisování historie

Podle kritiků současných poměrů v Rusku se Luzgin stal obětí snahy tamního prezidenta Vladimira Putina o účelový výklad historických událostí.

Kremelská propaganda například opakovaně posouvá začátek druhé světové války až na 22. červen 1941, kdy hitlerovské Německo napadlo Sovětský svaz. Zamlčuje však fakt, že 17. září zaútočila na Poláky Rudá armáda, aby následně okupovala východní část země.

Podobně se v dnešním Rusku nemluví o paktu, který 23. srpna 1939 podepsali v Moskvě německý ministr zahraničních věcí Joachim von Ribbentrop a jeho sovětský protějšek Vjačeslav Molotov.

Vladimir Luzgin loni v rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětloval, proč si pro emigraci vybral právě Česko: "Byl jsem tady už v roce 2014 a velmi se mi tu líbilo. Žijí tady příjemní lidé, jazyk je podobný. Hlavně tady ale mám známé, kteří mi pomáhají," řekl.

Mladý Rus byl ve své zemi odsouzen na základě nového zákona trestajícího odmítání "skutečností uznaných mezinárodním válečným tribunálem" v Norimberku a šíření "úmyslně nepravdivých informací o činnosti Sovětského svazu během druhé světové války", připomnělo Rádio Svobodná Evropa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská unie bude mít krizový zdravotní úřad HERA, má zabránit další pandemii

Evropská unie bude mít od příštího roku nový úřad, který má evropský blok v reakci na covidovou pandemii lépe připravit na další krizové situace. Evropská komise ve čtvrtek představila podrobnosti chystaného zdravotního úřadu označovaného zkratkou HERA, který bude mít za úkol uchránit unijní státy před opakováním těžkých dopadů koronavirové nákazy. Brusel chce na jeho fungování v příštích šesti letech vyčlenit miliardu eur (25,5 miliardy korun) ročně.

Unie loni čelila kritice za pomalou reakci na první vlnu pandemie. Komise proto na podzim přišla s návrhy na posílení společné zdravotní politiky. Kromě zvýšení objemu společného nákupu léků či rozšíření pravomocí Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) a Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) iniciovala i vznik nového krizového orgánu.

"HERA je dalším stavebním kamenem silnější zdravotní unie a velkým krokem vpřed pro naši připravenost na krize," prohlásila dnes předsedkyně komise Ursula von der Leyenová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy