Rukopis, který neumí nikdo přečíst. Vědci zjistili jeho stáří

Rukopis, který neumí nikdo přečíst. Vědci zjistili jeho stáří
Kniha je plná kreseb neznámých rostlin a symbolů...
... napsaná neznámým písmem v jazyce, který se nikomu zatím nepodařilo rozluštit.
Prvním známým vlastníkem rukopisu byl Georg Baresch, v Praze žijící alchymista na počátku 17. století. Přesto se rukopis nejmenuje po něm, ale po knihkupci Wilfridovi Voynichovi, který rukopis získal v roce 1912.
Dnes je Voynichův rukopis uložen v univerzitní knihovně Yale university v USA.
Foto: Library Yale university
Štěpán Plaček Štěpán Plaček
21. 2. 2011 10:20

New York - Výzkumníci z University of Arizona vyřešili jednu z hádanek, které několik století obestírají Voynichův rukopis.

Jde o podivné dílo, které je napsané nerozluštěným písmem. Podle ilustrací by mohlo jít o astrologickou či alchymistickou knihu, herbář nebo třeba také o pomůcku léčitelů šarlatánů, jež mohla dodávat svému vlastníkovi punc učence.

Vědci nyní přesně určili stáří použitého pergamenu. Díky takzvanému radiokarbonovému datování zjistili, že vzácný spis, ze kterého do dneška zůstalo 240 stran, je napsaný na materiálu, jež vznikl mezi roky 1404 až 1438.

To by mohlo pomoci k vypátrání, kdo je autorem knihy, kterou nikdo nedokáže přečíst.

Není vyloučeno, že spis vznikl na českém území. Jako o možných autorech se dosud spekulovalo o alchymistech Rudolfa II. - Johnovi Deem či Edwardu Kelleym (postavě známé též z českého filmu Císařův pekař). Jenže problém je v tom, že oba žili mnohem později, než se nyní datuje vznik rukopisu.

Naopak autorství zmíněných alchymistů by mohl nahrávat fakt, že datování amerických vědců určuje stáří pergamenu, nikoli dobu, kdy byl vlastní rukopis napsán. Mezi stářím pergamenu a dobou, kdy byl popsán, tak může být rozdíl i několika desítek let - a teoreticky i stovek let..

 

Právě se děje

Další zprávy