Když jsem si sáhl na standartu, cítil jsem se trapně. Než jsme ji rozstříhali, řekl člen Ztohoven

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 29. 6. 2016 15:39
Trojice aktivistů ze Ztohoven stanula před soudem kvůli akci na Pražském hradě, kdy vyměnili standartu prezidenta republiky za obří rudé trenýrky. Žaloba jim klade za vinu, že poškodili střechu a odcizili standartu. Ztohoven tvrdí, že standartu rozstříhali na 1152 dílů, které rozdávají lidem.
Trojice aktivistů Ztohoven u soudu.
Trojice aktivistů Ztohoven u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vyvěšení rudých trenek na Pražském hradě začal řešit Obvodní soud pro Prahu 1. Trojice umělců ze skupiny Ztohoven čelí obžalobě, že poničili střechu Hradu poté, co na ni vylezli po lešení v převlečení za kominíky, a následně odcizili standartu prezidenta republiky.

Tu poté vyměnili za rudé trenky o velikosti 1,5 metru krát 1,5 metru a vlajku zavinuli do balíčku a hodili k nedaleké kavárně Starbucks. "Skutková podstata trestného činu krádeže byla naplněna," uvedla žalobkyně Zuzana Beňová.

Podle žaloby poničením střechy způsobili škodu více než 88 tisíc korun. Pražský hrad nyní u soudu požaduje uhrazení této částky a vedle toho chce také přiznat nemajetkovou újmu ve výši 310 tisíc korun.

Obžalovaný Filip Crhák si před tím, než začal vypovídat, vyfotil selfie, a poté označil soudkyni Šárku Šantorovou za podjatou kvůli tomu, že Kancelář prezidenta republiky je na straně poškozených. "Neuznávám tento soud. Jste ustanovena prezidentem republiky. Nevěřím, že byste někdy mohla rozhodnout v neprospěch vůči vašemu zaměstnavateli," prohlásil Crhák.   

Následně společně se svým obhájcem podal návrh na podjatost soudkyně. Ta to odmítla. "Co se týče pana prezidenta, nebudu to komentovat. Ty vztahy jsou jiné, než jste tu mluvil," prohlásila Šantorová.

Střechu jsme nezničili

Další z obžalovaných členů Ztohoven Matěj Hájek během svého výslechu potvrdil to, že na střechu Pražského hradu vylezl jako kominík, vyměnil standartu za trenky a poté ji hodili ke kavárně Starbucks. "Bylo to pro nás tematicky zajímavé," odpověděl na dotaz svého obhájce, proč tuto akci uskutečnili.

Odmítl ale, že by poničili střechu Pražského hradu tak, jak tvrdí žaloba. Část střechy byla podle Hájka poničena již dříve, než na ni vstoupili. Dokazovat to má záznam, který viděl, ale nepodařilo se mu k němu dostat, protože vlastníkem je soukromá osoba. "Nemůžu se ztotožnit s tím, co je nám kladeno za vinu. Nesouhlasím s výší škody," uvedl Hájek.

David Hons u soudu řekl, že neví o tom, že by střechu ničili nebo devastovali. "Nahoře jsme se chovali tak, abychom se nezabili. Přijde mi nepředstavitelné, že bychom takovou škodu způsobili," prohlásil Hons.

Standarta byla sešitá

Situaci, kdy všichni tři skončili před soudem, považuje za teatrální. "Nemyslím si, že bychom něco odcizili. Dnešní symboly nenesou odkaz tohoto státu. Když jsem si poprvé na standartu sáhl, tak jsem se cítil trapně," popsal Hons. Trapnost z něj prý opadla teprve až poté, co vlajku rozstříhali. Ještě popsal, že standarta mu přišla potrhaná a přešitá. "Byla poničená jako vlajka na lodi," doplnil.

Hons i Hájek také uvedli, že na sobě měli speciální boty s měkkou podrážkou proto, aby střechu poničili co nejméně. Předtím, než na Pražský hrad vylezli, vše konzultovali s klempířem. "Upozorňoval nás na rizika a řekl, že tašku můžeme poničit, jen když bude špatně upevněna," prohlásil Hons.

Proč se oblékli za kominíky, vysvětlil Hons slovy, že pár dní před akcí zaznamenali zprávu v médiích, v nichž se psalo, že si dívka z jednoho města spletla kominíka s bojovníkem Islámského státu a zavolala na něj policii. "To natolik ilustrovalo současnou hysterii, že jsme tento převlek logicky zvolili," řekl Hons.

Trenky podle mluvčího Ztohoven Petra Žílky koupil za 1 000 000 korun sběratel Patrik Šimon. Ten nyní žádá policii, aby mu je vydala, a až je dostane, má je získat Národní galerie. "Podstatou je, aby si trenky mohla prohlédnout veřejnost," uvedl Žílka.

Ztohoven tvrdí, že standartu rozstříhali na 1152 dílů a rozdávají je lidem po Česku. Jeden z fragmentů předal Filip Crhák soudkyni a pogratuloval jí. Ta obálku přijala s úsměvem. Soud byl nakonec odročen na konce srpna.

 

Právě se děje

Další zprávy