Rozvědku zasáhl nový skandál. Bývalý špion je obžalovaný z podvodu za několik milionů

Jan Horák Jan Horák
21. 12. 2022 15:21
Od listopadu probíhá hlavní líčení kvůli podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby s bývalým šéfem operací rozvědky Zdeňkem Blahutem. Jak nyní zjistilo Aktuálně.cz, před soudem se bude z možného zločinu zodpovídat další někdejší významný zpravodajec. Jde o Blahutova blízkého známého Martina Uhera. Státní zástupce ho minulý týden obžaloval z ekonomického deliktu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Economia/Shutterstock

Letos pětapadesátiletý Martin Uher byl zpravodajcem více než 25 let. Jeho poslední špionskou štací byl Úřad pro zahraniční styky a informace, jak se rozvědka oficiálně nazývá. Jak zjistilo Aktuálně.cz, právě v této službě měl na závěr své kariéry podle Vrchního státního zastupitelství v Praze spáchat zločin.

"Obžaloba byla na obviněného podána pro zločin podvodu," potvrdil Aktuálně.cz ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality v úřadu Lenky Bradáčové Marek Bodlák, který vyšetřování Uhera dozoroval a minulý týden podal obžalobu. V případě uznání viny hrozí Uherovi až osm let vězení. Aktuálně.cz se bývalého dlouholetého zpravodajce nepodařilo zastihnout.

"V souvislosti s předkládáním falešných faktur v letech 2016 až 2018, kdy výše škody činí zhruba tři miliony korun," popsal Bodlák v základní rovině, v čem možný Uherův podvod v rozvědce spočíval. Více informací nelze oficiálně získat. Protože se kauza týká činnosti tajné služby, vyšetřování podléhá utajovanému režimu.

Krycí firma rozvědky

Uherovo poslední výrazné angažmá se týkalo projektu CyberGym. Jde o firmu, jež zjednodušeně řečeno ve specializovaném prostoru v Řitce u Prahy umožňuje přípravu veřejného i soukromého sektoru na kybernetické útoky. Alespoň taková byla myšlenka, když společnost v roce 2015 vznikla.

"Já se inspiroval izraelskou společností, která měla obranu na starosti. Představoval jsem si, že v Česku vznikne firma, která se bude zabývat ochranou elektronických systémů energetiky, trénováním vývojářů IT, pracovníků firem, jako je ČEZ, aby rozpoznali, kdy je systém napaden," řekl dříve Respektu duchovní otec projektu Tomáš Pojar, který je nyní poradcem premiéra Petra Fialy (ODS). 

Po vzniku projektu Pojar u jeho dalšího vývoje nebyl. Naopak klíčovými postavami záměru se stali coby členové představenstva Martin Uher a advokát Petr Vališ. Firma je podle informací z bezpečnostní komunity z poloviny pod kontrolou rozvědky, jejíž zájmy Uher ve společnosti zastupoval.

Trojice Uher, Vališ a obžalovaný Blahut

Uher v představenstvu společnosti působil v letech 2017 až 2020, poslední dva roky mu dokonce předsedal. Rozvědku opustil během svého působení v představenstvu. Kariéru tam končil jako šéf kybernetického odboru. Ze služby odešel v roce 2018, kdy podle státního zástupce Bodláka vrcholila jeho údajná trestná činnost.

Martin Uher a Petr Vališ mají blízko k bývalému prvnímu zástupci ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace Zdeňku Blahutovi, který stojí před soudem kvůli obžalobě z podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby. Pod záminkou záchrany českého misionáře Petra Jaška z vězení v Súdánu podle žalobce vylákal ze služby 190 milionů korun, které si pak ponechal.

Sídlo Úřadu pro zahraniční styky a informace v pražských Kobylisích.
Sídlo Úřadu pro zahraniční styky a informace v pražských Kobylisích. | Foto: ČTK

Blahut projekt CyberGym za rozvědku koordinoval. Vališ je v kauze zpronevěry 190 milionů jeho právním zástupcem. A podle informací Aktuálně.cz z bezpečnostní komunity to byl právě Martin Uher, který Blahuta, tehdy příslušníka Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, do rozvědky před lety přivedl.

Jediným členem představenstva a většinovým vlastníkem CyberGym je dnes advokát Vališ. S firmou se v roce 2019 rozešli její původní izraelští partneři, od té doby se nazývá CyberG Europe. "Není dále oprávněn poskytovat služby za využití softwaru, dokumentací a metodik CyberGym. Nemá žádná práva na software CyberGym nutný ke komerčnímu provozu arény CyberGym," uvedli Izraelci.

Ve službách od roku 1990

Martin Uher patřil k nejzkušenějším zpravodajcům. Do tajných služeb vstoupil krátce po roce 1990, začínal v kontrarozvědce. Dnešní BIS se tehdy nazývala Úřad pro ochranu ústavy a demokracie. Uher tam působil v odboru ochrany ekonomických zájmů, kde se věnoval problematice obchodu se zbraněmi.

BIS opustil v roce 2003 poté, co se o něj zajímala inspekce služby. O tři roky později Česká televize upozornila, že Uher ještě coby příslušník kontrarozvědky, pár měsíců před svým odchodem, navštívil ve vazební cele podnikatelského bosse Radovana Krejčíře, kterého tehdy policie stíhala za půlmiliardový podvod. 

Z kontrarozvědky odešel do Úřadu pro zahraniční styky a informace. Rozvědku v té době řídil František Bublan, hned po něm Karel Randák. "Byl schopný, měl velkou síť zdrojů a velmi rozuměl technologiím. Na druhou stranu se tak trochu vymykal kontrole," řekl Aktuálně.cz Randák. Uher byl jeden čas významným operativcem služby. Nakonec zamířil na zmíněný kybernetický odbor.

 

Právě se děje

Další zprávy