Rozsudek nad Krejčířem v kauze Čepro se odkládá. Soud nestíhá přečíst spis

ČTK ČTK
5. 11. 2015 14:36
Předsedkyně senátu pražského městského soudu Hana Hrnčířová odročila vyhlášení verdiktu nad Radovanem Krejčířem, který měl spolu s dalšími deseti obviněnými tunelovat státní podnik Čepro. Verdikt má nově padnout 27. listopadu kvůli "rozsáhlosti spisového materiálu a časovým možnostem senátu".
Radovan Krejčíř
Radovan Krejčíř | Foto: Reuters

Praha - Očekávaný rozsudek nad Radovanem Krejčířem a dalšími deseti obviněnými v kauze údajného tunelování státního podniku Čepro v pátek nepadne. Předsedkyně senátu pražského městského soudu Hana Hrnčířová odročila vyhlášení verdiktu na 27. listopadu kvůli "rozsáhlosti spisového materiálu a časovým možnostem senátu". Sdělila to ve čtvrtek mluvčí soudu Markéta Puci.

Soud zahájil řízení v kauze Čepra v lednu 2013, veřejně ji začal projednávat loni v červnu. S vyhlášením rozsudku senát původně počítal v polovině letošního října, tehdy ale Hrnčířová pouze dokončila závěrečná slova obžalovaných a vzala si do pátku 6. listopadu čas na přípravu verdiktu. Ačkoliv podle justiční databáze Infosoud páteční soudní jednání stále platí, podle mluvčí se konat nebude.

Obžaloba tvrdí, že Krejčíř a bývalý obchodní ředitel Čepra Martin Pechan zkusili podnik vytunelovat pomocí fiktivních pohledávek firem Bena a Tukový průmysl ve výši zhruba tří miliard korun. Peníze v roce 2003 a 2004 vymáhali soudně, o čemž se ale podnik nedozvěděl. Krejčíř a Pechan prý totiž prostřednictvím dalších obviněných přesvědčili úřednici z podatelny Čepra, aby sebrala soudní obsílky.

Soudy pak domnělý nárok firem pravomocně uznaly a k exekuci ve státním podniku nedošlo jen díky zásahu policie.

Krejčíř údajně následně chtěl vymáhat po státu dvě miliardy korun tak, že nechal ve firmě Tukový průmysl uložit padělané peníze a hodlal podplatit celníka, aby je naoko zabavil na úhradu celního dluhu firmy a následně s penězi uprchl. Poté se prý chtěl celníka, kterého měl sehnat dosazený jednatel firmy Radek Zwierzyna, zbavit. Zwierzyna se ale sám začal bát o život a v červnu 2005 vše oznámil na policii.

Státní zástupce Krejčířovi navrhl souhrnný trest 14 až 15 let vězení a propadnutí majetku, pro Pechana chce za pokus o podvod od 7,5 do deseti let vězení a k tomu peněžitý trest deset milionů korun. Pechan se hájí tím, že pohledávky byly pravé. Krejčíř je stíhán jako uprchlý, v současné době čeká v cele v Jihoafrické republice na určení výše trestu za údajný pokus o vraždu a únos. Také tamní rozhodnutí bylo několikrát odročeno, padnout by mělo mezi 17. a 19. listopadem.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy