Rozsudek nad Krejčířem v kauze Čepro se odkládá. Soud nestíhá přečíst spis

ČTK ČTK
5. 11. 2015 14:36
Předsedkyně senátu pražského městského soudu Hana Hrnčířová odročila vyhlášení verdiktu nad Radovanem Krejčířem, který měl spolu s dalšími deseti obviněnými tunelovat státní podnik Čepro. Verdikt má nově padnout 27. listopadu kvůli "rozsáhlosti spisového materiálu a časovým možnostem senátu".
Radovan Krejčíř
Radovan Krejčíř | Foto: Reuters

Praha - Očekávaný rozsudek nad Radovanem Krejčířem a dalšími deseti obviněnými v kauze údajného tunelování státního podniku Čepro v pátek nepadne. Předsedkyně senátu pražského městského soudu Hana Hrnčířová odročila vyhlášení verdiktu na 27. listopadu kvůli "rozsáhlosti spisového materiálu a časovým možnostem senátu". Sdělila to ve čtvrtek mluvčí soudu Markéta Puci.

Soud zahájil řízení v kauze Čepra v lednu 2013, veřejně ji začal projednávat loni v červnu. S vyhlášením rozsudku senát původně počítal v polovině letošního října, tehdy ale Hrnčířová pouze dokončila závěrečná slova obžalovaných a vzala si do pátku 6. listopadu čas na přípravu verdiktu. Ačkoliv podle justiční databáze Infosoud páteční soudní jednání stále platí, podle mluvčí se konat nebude.

Obžaloba tvrdí, že Krejčíř a bývalý obchodní ředitel Čepra Martin Pechan zkusili podnik vytunelovat pomocí fiktivních pohledávek firem Bena a Tukový průmysl ve výši zhruba tří miliard korun. Peníze v roce 2003 a 2004 vymáhali soudně, o čemž se ale podnik nedozvěděl. Krejčíř a Pechan prý totiž prostřednictvím dalších obviněných přesvědčili úřednici z podatelny Čepra, aby sebrala soudní obsílky.

Soudy pak domnělý nárok firem pravomocně uznaly a k exekuci ve státním podniku nedošlo jen díky zásahu policie.

Krejčíř údajně následně chtěl vymáhat po státu dvě miliardy korun tak, že nechal ve firmě Tukový průmysl uložit padělané peníze a hodlal podplatit celníka, aby je naoko zabavil na úhradu celního dluhu firmy a následně s penězi uprchl. Poté se prý chtěl celníka, kterého měl sehnat dosazený jednatel firmy Radek Zwierzyna, zbavit. Zwierzyna se ale sám začal bát o život a v červnu 2005 vše oznámil na policii.

Státní zástupce Krejčířovi navrhl souhrnný trest 14 až 15 let vězení a propadnutí majetku, pro Pechana chce za pokus o podvod od 7,5 do deseti let vězení a k tomu peněžitý trest deset milionů korun. Pechan se hájí tím, že pohledávky byly pravé. Krejčíř je stíhán jako uprchlý, v současné době čeká v cele v Jihoafrické republice na určení výše trestu za údajný pokus o vraždu a únos. Také tamní rozhodnutí bylo několikrát odročeno, padnout by mělo mezi 17. a 19. listopadem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V soutěži o miliardovou armádní zakázku na BVP zůstaly tři firmy

Předběžnou nabídku na dodání 210 bojových vozidel pěchoty za zhruba 50 miliard korun ministerstvu obrany doručily tři z oslovených firem. Německé konsorcium PSM s obrněncem Puma se rozhodlo soutěž opustit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy