Rozloučení s Motejlem budou tři, v Praze i v Brně

Domácí Domácí
12. 5. 2010 13:15
Veřejnost i elita se s Otakarem Motejlem rozloučí v divadle, kostele a na jeho úřadě
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Brno - Poslední rozloučení s Otakarem Motejlem, který zemřel minulou sobotu, se uskuteční v pondělí 17. května v Praze.

O dva dny později se bude v kostele sv. Salvátora konat zádušní mše a trojici smutečních akcí zakončí vzpomínkové setkání 21. května v Brně, sdělila Aktuálně.cz Iva Hrazdílková z kanceláře ombudsmana.

Pondělní oficiální smuteční obřad proběhne od 10:00 hod v Divadle Na Fidlovačce v Praze.

Pořádá ho společně Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR a Kancelář veřejného ochránce práv. Obřadu se státními poctami se zúčastní ústavní činitelé, představitelé státu, zástupci justice, vysokých škol a řada dalších hostů.

Ve středu 19. května se v 17:00 na přání Motejlovy rodiny koná veřejná zádušní mše v kostele sv. Salvátora na Křižovnickém náměstí v Praze. Podle informací Ivy Hrazdílkové bude mši celebrovat Tomáš Halík.

Definitivně se lidé s prvním českým ombudsmanem rozloučí o dva dny později v Brně v prostorách Kanceláře veřejného ochránce práv. Od 10:30 zde začne vzpomínkové setkání, kterého se podle mluvčí zúčastní zástupci justice, vysokých škol, regionální samosprávy, představitelé kulturního a společenského života a další hosté.

Lidé mohou svou soustrast projevit také podpisem do jedné z kondolenčních knih, které jsou k dispozici v brněnské Kanceláři veřejného ochránce práv nebo v budově Poslanecké sněmovny na Malostranském náměstí v Praze.

Motejl byl prvním ombudsmanem České republiky. Zákonodárci ho do funkce zvolili dvakrát. Letos v prosinci tomu bylo deset let, co zastával funkci. Podle zákona se po Motejlově smrti ujala vedení kanceláře jeho zástupkyně Jitka Seitlová. Zákonodárci by nyní měli do 60 dnů schválit jméno Motejlova nástupce.

 

Právě se děje

Další zprávy