Hospodských se změny v EET netýkají. Sobotka nic nedělal a nerozumí tomu, říká Babiš

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 24. 11. 2016 14:40
Přestože ministr financí Andrej Babiš svým návrhem na změny v elektronické evidence tržeb rozlítil premiéra Bohuslava Sobotku jako málokdo před ním, teď říká, že roztržka v koalici kvůli jeho návrhu je zbytečná. "Dávám jen nejmenším podnikatelům šanci využít paušální daně a usnadňuji podnikání e-shopům," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz vicepremiér.
Foto: Jakub Plíhal

Praha – Ministr financí Andrej Babiš navrhl osvobození od elektronické evidence tržeb pro ty živnostníky, kteří si zařídí takzvanou paušální daň a nemají roční obrat větší než 250 tisíc korun. K tomu přidal úlevu pro internetové obchody, aby se EET nevztahovala na platby kartou po internetu. Když viděl, jak tím rozčílil premiéra Bohuslava Sobotku, raději jednání opustil. V rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že s ostrým startem EET se nic nemění.

Humbuk kolem vašeho návrhu vznikl kvůli načasování, přišel pouhý týden před ostrým startem. Divíte se panu premiérovi, že ho tak rozlítil?

Ale s ostrým startem se nic nemění. První možné změny nastanou až od prvního května, až zavedeme daňový balíček s paušální daní. Opakuji, nic se nemění, my jsme nepřišli ze změnami na poslední chvíli, jak říká Sobotka, který tomu akorát nerozumí. 

Ano, ale tyto změny se budou týkat i těch, kteří začnou evidovat své tržby už za týden. To pak zase přestanou, až začnou platit změny?  

Hospoda, která má menší tržby než 250 tisíc? Ukažte mi takovou hospodu. Myslíme si, že z první vlny tam spadne málokdo, ale oni pak budou mít možnost si požádat o paušální daň a přestat evidovat tržby, pokud mají tak malý příjem. To neznamená, že se jich to netýká. 

Takže bude evidovat tržby do května, pak přestane. A až se ukáže, že do potřebné kategorie nespadá, tak zase začne? V tom je přece ta zmatečnost.

To není žádná zmatečnost. jak jsme měli poznat všechny druhy podnikání? Teď to všichni řeší a chodí nám stovky případů, jak každý podniká třeba příležitostně, ale to není žádný zmatek. Ani jsme nikomu nedali výjimku. Já si myslím, že je to vylepšení zákona o EET a ten se principiálně nemění. Je tam jenom možnost pro některé podnikatele a uvidíme, jestli ji parlament schválí. Ale náš návrh se týká hlavně třetí a čtvrté fáze, jako jsou kadeřnice nebo kominíci. Ale v první fázi, tedy zejména u hospodských, jsme nepočítali, že by se jich výjimka týkala. 

Když se vrátíme k načasování, o všech těchto případech jste věděli už dříve. E-shopy na nesmyslnost evidovat platby kartou upozorňují už několik měsíců. 

Ano, na to bylo několik názorů a řešili jsme to opakovaně v rámci ministerstva. A já se snažím přesvědčit naše úředníky, abychom do toho také vnesli nějakou lidskost a selský rozum. Snažím se vytvářet atmosféru, že většina lidí nepodvádí a my se musíme snažit jít tam, kde je možný nějaký daňový únik. Bylo to moje rozhodnutí. Osobně jsem jednal s některými podnikateli a pak jsem dospěl k názoru, že evidence někde není potřeba. Každý den se učím a nemám problém na základě nějakých argumentů změnit názor. Třeba, že u e-shopů je to zbytečné. Ale to není populismus. Kdybych byl populista, tak v životě nepřijdu s EET, když moje hnutí na něm ztrácí body.

Když jste od EET osvobodili e-shopy při platbě kartou, nedají se čekat podobné změny i pro běžné obchodníky?

Ještě jednou: nic se nezměnilo. Neděláme žádné nové výjimky, neměníme začátek EET, děláme to jenom proto, že máme poslední možnost dát něco do daňového balíčku. Tohle pan premiér vůbec nepochopil, protože nikdy nepodnikal a proto naše návrhy vůbec nechápe.

Jakou jste čekal reakci premiéra Sobotky na takto načasovaný návrh?

Čekal jsme podporu od KDU-ČSL, ta nastala. Reakce ČSSD mě překvapila, nechápu to. On pomlouvá ministerstvo financí a když přitom byl ministr, tak nasekal 400 miliard dluhů. Sám tomu přitom nerozumí, sám nic neudělal, mohl to už dávno řešit. Já jsem čekal normální debatu, mě jeho reakce překvapila. A znovu opakuji, není to žádná výjimka a nic se nemění.

Opakovaně se ohrazujete proti slově výjimka. Přitom když někomu nabídnete, že se za určitých podmínek může vyhnout EET, tak to výjimka přece je.

Není to výjimka. Je to možnost dostat výjimku. Výjimku mají třeba neziskovky, které ze zákona neevidují. My chceme více využívat institut paušální daně a s tím jsme spojili možnost vyjmout některé z EET.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy