Babiš po drtivé výhře: Zatím nebylo o čem diskutovat

Jakub Kalenský
28. 2. 2015 16:39
Na koaliční partnery byl prý ještě mírný, když je obvinil z podrazů. A na tom, že v politickém projevu chválí svůj byznys, není nic divného. I to slyšeli novináři od Babiše po jeho zvolení šéfem ANO.
Spokojený Babiš na brífingu po zvolení 100 procenty hlasů.
Spokojený Babiš na brífingu po zvolení 100 procenty hlasů. | Foto: Vojtěch Marek

"Jsem rád, že jsem dostal všechny hlasy, když to bylo v tajném hlasování. I když to teda vypadá blbě. Jsem rád, že hnutí se stabilizuje. S tím rozdílem, že u nás jsme samozřejmě otevřeni všem," tak zahájil Andrej Babiš brífing po svém jednohlasném zvolení předsedou ANO. Přinášíme jeho odpovědi na otázky novinářů.

Všichni kandidáti na prvního místopředsedu až na jednoho se vzdali. Vy chcete, aby se hlásily osobnosti. Nesvědčí to spíše o tom, že ty osobnosti u vás nejsou, když všichni kapitulují před jedním kandidátem, kterému vyslovíte podporu?

To vůbec není o tom, že to dělají kvůli mně. Vy se vždycky ptáte, jestli si umím představit někoho, tak jsem řekl několik jmen. Jsem připraven spolupracovat s kýmkoliv. U nás to nefunguje jako v klasických politických stranách, že krajské organizace určují, kdo bude ministrem.

Nevadí vám, že nikdo z delegátů se nehlásí do diskuse?

Ale my budeme diskutovat, určitě. Máme program, který je plánovaný na zítra, to jsou ty odborné věci. K těm bodům, které jsme zatím měli, tam zatím nebylo o čem diskutovat. Čekám plno projevů našich poslanců, našich ministrů, a v rámci toho očekávám debatu ohledně směřování našeho hnutí, ohledně našich hodnot, cílů, programu. Takže zatím to nebylo na pořadu dne.

Předseda KDU-ČSL Bělobrádek i místopředseda ČSSD Chovanec se velmi ostře ohradili proti vašemu projevu. Prý okopáváte kotníky koaličním partnerům, jako to měli ve zvyku pánové Nečas a Kalousek...

Já jsem řekl jenom pravdu. Pokud by naše klasické tradiční strany fungovaly dobře, tak já bych tady teď hrál tenis, tam v hale, kde sedíme. Nebo jsem ještě mohl zůstat v Karibiku, minulý týden jsem se vracel z dovolené. Všichni si tu pamatujeme koaliční smlouvu, kdy ODS a ČSSD zradily svoje voliče, a myslely si, že tady budou věčně. To není moje vina, že to takhle dopadlo. My nejsme tak vycvičení jako klasické politické strany, že pořád něco prodáváme do médií, takže jsou tam takové podrazy, jako u platů politiků, kdy jsme se na něčem dohodli, a dopadlo to jinak. Takže já jsem se vyjádřil velice mírně.

Bude ANO požadovat otevření koaliční smlouvy? A které věci v koaliční smlouvě budete chtít měnit?
Čekám právě na tu diskusi. Četl jsem v médiích, že pan poslanec Pilný má nějaké návrhy. Takže ta diskuse, zda je v koaliční smlouvě něco ke změně, nás čeká. Uvidíme, jak se naši delegáti vyjádří.

Znovu jste zopakoval, že je klíčové lépe vybírat daně, aby se nemusely zvyšovat. Přitom v lednu se daní vybralo méně než před rokem, výhled na únorová čísla taky nevypadá úplně pozitivně. Připouštíte si, že váš resort je nevybírá úplně dobře?

Nepřipouštím. Máme předzásobení tabáku, takže tam jsme přišli o třináct miliard. V lednu jsme měli velkou vratku DPH. A samozřejmě jsem převzal finanční a celní správu v rozkladu. Finanční správu si zprivatizoval pan Kalousek s panem Knížkem, tam jsme podali trestní oznámení. Praha byla daňový ráj, tady byla daňová kontrola jednou za 300 let v některých částech, vyhlásili jsme program na Prahu a za leden jsme vybrali o 300 milionů víc. Poprvé od vstupu do EU jsou Češi lídrem daňové agendy. A zavádíme revoluční zákony - kontrolní hlášení, evidence tržeb, prokazování původu majetku.

V projevu jste mluvil o podrazech ze strany koaličních stran - můžete je specifikovat?

Nechci to rozvádět, vyjádřil jsem se realisticky. S ČSSD máme úplně jiné názory, jinou ideologii... Já jsem nechtěl jít do nějakých sporů. Ale chtěl jsem připomenout delegátům, že jsme šli do vlády s partnerem, který má úplně jiné představy. My jasně říkáme, že chceme budovat sociální stát, nechceme se zadlužovat.

Část projevu jste věnoval firmě Agrofert. Je vhodné mluvit v kandidátské řeči o svém byznysu?

Určitě. Já využiju každou příležitost, kdy mě Česká televize odvysílá. Proč bych neřekl, že všechny ty pomluvy ohledně střetu zájmů, ohledně dotací, jsou nesmysl. Přitom moje firma dostává stejně dotací jako každý český zemědělec, každá firma. Vy si myslíte, že si zničím svoje jméno, abych udělal nějaký kšeftík pro Agrofert, který má 1,1 procenta tržby se státem? Kdo rozumí ekonomice, ten si spočítá hodnotu firmy a musí vidět, že peníze pro mě neznamenají vůbec nic, dávno peníze neřeším. Všichni povídají, že jsem ve střetu zájmů - a kdo za to může? Já za to můžu? Kdyby to Topolánek s Kalouskem a ČSSD tady řídili super, kdybychom měli dálnice a byli šťastní, tak já bych tady určitě nebyl. Ano, Agrofert má vyšší zisk, ale v Německu, ne tady.

Kritizoval jste opoziční smlouvu. Agrofert v té době vydělával nebo prodělával?

Agrofert vydělával od počátku, co jsem přišel. Já si v roce 1993 sednul za telefon, a to bylo co telefonát, to zisk. Kdyby soukromník prodělával, tak zkrachuje.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy