Pokud teď strach a lež zvítězí, politika se radikálně promění, míní socioložka

Linda Bartošová Pavel Švec Linda Bartošová, Pavel Švec
27. 1. 2023 8:45
"Jediný způsob, jak odmítnout kampaň postavenou na strachu a rozdělující společnost, je mít dostatečný počet voličů, kteří onoho kandidáta nebudou volit," říká politoložka a socioložka Petra Guasti. V rozhovoru s Lindou Bartošovou mluví o populismu, nebezpečných tendencích ve společnosti i o tradičním pohledu na prezidenta, kterého Češi vnímají spíše jako monarchu.
Rozhovor se socioložkou Petrou Guasti. | Video: Blahoslav Baťa, Jakub Zuzánek

"Obávám se, že pokud bude kampaň založená na strachu úspěšná a povede k vítězství ve volbách, tak se radikálně promění způsob politické soutěže. Protože ve chvíli, kdy lež není potrestána, tak se stává standardním nástrojem politického marketingu," říká socioložka Petra Guasti, která mimo jiné vede výzkumný tým zaměřený na polarizaci společnosti a populismus.

Upozorňuje, že svět má komplexní problémy, které se mají řešit komplexně - a to je velmi těžké sdělovat lidem. To populismus se skutečnými řešeními nezdržuje. "Pokud v kampani tvrdíte, že se řídíte hlasem lidu, odmítáte odpovědnost. Je to jako sedět vzadu v autě bez řidiče a nechat držet volant onen hlas lidu," popisuje.

Vyhrocené politické kampaně v prezidentských volbách vyvolávají silné emoce a přispívají k prohlubování příkopů ve společnosti. Zda se je podaří alespoň částečně "zakopat", záleží podle ní na tom, jak se zachová vítěz i poražený bezprostředně po volbách. "Vítězný kandidát musí podat ruku voličům poraženého a ten poražený musí přijmout prohru. Dlouho jsme si mysleli, že je to automatická věc, ale viděli jsme ve Spojených státech, že to tak být nemusí," doplňuje Guasti.

Hlavní témata rozhovoru s Petrou Guasti: 

0:25 - 3:45 O třech emocích, které jsou nejčastěji využívány v politické kampani. Která z nich měla v prezidentském klání převahu?

3:45 - 9:35 Jak pracovat s emocí strachu, proč to politickým marketérům stále prochází a zbavují se odpovědnosti? Jak reagovat na politiky kteří překračují hranici etiky a odvolávají se na poptávku "hlasu lidu"?

9:35 - 13:50 Kam se tyto negativní emoce mohou po volbách přelít? Máme šanci "deradikalizovat" společnost?

13:50 - 16:50 Co by měla být hlavní role prezidenta? Nemáme od něj příliš velká očekávání, když uvážíme jeho ústavou dané kompetence?

16:50 - 20:31 Proč mají čeští prezidenti ve zvyku nerespektovat ústavu? Jak by dnes potenciálně vypadala nepřímá volba prezidenta, která se v Česku naposledy konala v roce 2008?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Pekarová přiletěla na Tchaj-wan, bude jednat o spolupráci v oblasti polovodičů

Na Tchaj-wan dnes odpoledne přicestovala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která na svém twitterovém účtu sdílela snímek z tchajwanského letiště, na němž se vítá s tamními představiteli. Na návštěvě ostrova, který pevninská Čína pokládá za svou provincii, Pekarovou doprovází rozsáhlá podnikatelská mise. Do Tchaj-peje Pekarová přiletěla z Jižní Koreje, kde kromě jiného jednala o možných dodávkách jihokorejských léků do Česka.

Podle šéfky české Sněmovny jsou při návštěvě v Tchaj-peji důležité jak obchodní kontakty, tak také jednání na politické úrovni. Pekarová v příštích dnech promluví v tamním parlamentu a setká se též s prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen. V plánu má také například projev na Národní tchajwanské univerzitě a navštívit by měla i výstavu fotografií věnovanou československému a českému prezidentovi Václavu Havlovi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy