Rozhovor s Dukou byl ukončen správně, tvrdí Rada ČRo

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
30. 10. 2013 18:10
Duka podle rady neřekl nic, co by zákon porušovalo. Ale schylovalo se k tomu.
Kardinál Dominik Duka.
Kardinál Dominik Duka. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Na dnešní schůzi projednávala Rada Českého rozhlasu mimo jiné postup moderátorky Hanky Shánělové, která předčasně ukončila rozhovor s kardinálem Dominikem Dukou. Duchovní podle ní naznačoval, koho mají lidé volit.

Vedení Rady usoudilo, že moderátorka i editor pořadu postupovali správně, když se rozhodli rozhovor s kardinálem ukončit.   Duka sice přímo neporušil pravidla Českého rozhlasu, ale podle jejich názoru se k tomu schylovalo

"Moderátor a editor se zachovali podle pravidel. Ale je potřeba dodat, že nedošlo k porušení zákona a kardinál neřekl nic, co by zákon porušovalo. Oba dva však vyhodnotili, že by k tomu mohlo dojít," prohlásil člen rady Milan Badal.

Šéfredaktor Radiožurnálu Jan Pokorný již dříve uvedl, že považuje postup moderátorky za profesionální a schvaluje ho. Podle Pokorného se Duka pohyboval na hraně toho, co dovolují pravidla.

Všichni se přitom odvolávali na speciální předvolební pravidla Českého rozhlasu, konkrétně na článek 6 odstavec 2.

"Pokud host v živém vysílání bez ohledu na moderátorem položenou otázku začne propagovat či naopak kritizovat některého z politiků, kandidátů či některý subjekt, je moderátor povinen okamžitě zasáhnout, případně i přerušit rozhovor," píše se v pokynech ředitele rozhlasu.

Dominik Duka se k případu vyjádřil na svém blogu. Tam žádá především o jasné vyjádření, která situace z jejich rozhovoru vedla k následnému ukončení pořadu a kdy překročil pomyslnou hranici. Jasné odpovědi se mu však nedostalo ani od Rady Českého rozhlasu.

Rada obdržela pětadvacet stížností  

Rada obdržela na rozhovor s Dukou zhruba 25 stížností, kterými se chce zabývat v průběhu následujícího měsíce a odpovědi na tyto stížnosti budou předneseny na listopadovém setkání, kde také k věci zaujme konečné stanovisko.

Podle člena Rady Pavla Šafaříka je zároveň velice důležité, aby v prošetření celé kauzy nedošlo ke střetu zájmu, kdy již zmiňovaný člen rady Milan Badal je kardinálovým tajemníkem. Kardinál je zároveň členem externího poradního výboru generálního ředitele Českého rozhlasu Petera Duhana.

Případ kardinála Duky však nebyl jediným předvolebním tématem Rady, která se zabývala i dalšími mediálně známými incidenty z předvolebního období.

Rada se rozhodla podat trestní oznámení na neznámého pachatele, který se naboural do emailové schránky náměstka ředitele Českého rozhlasu Reného Zavorala a informoval zpravodajské servery o přejmenování pořadu Zelená vlna na Dopravní vlna.

Naopak za dostatečnou považuje Rada omluvu Martina Veselovského během poslední předvolební debaty. Moderátor tam citoval z profilu, který je znám jako "falešný kníže" a který není spravován ani Karlem Schwarzenebrgem, ani jeho volebním týmem. Veselovský se omluvil ještě během vysílání pořadu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy