Rozhovor s Dukou byl ukončen správně, tvrdí Rada ČRo

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
30. 10. 2013 18:10
Duka podle rady neřekl nic, co by zákon porušovalo. Ale schylovalo se k tomu.
Kardinál Dominik Duka.
Kardinál Dominik Duka. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Na dnešní schůzi projednávala Rada Českého rozhlasu mimo jiné postup moderátorky Hanky Shánělové, která předčasně ukončila rozhovor s kardinálem Dominikem Dukou. Duchovní podle ní naznačoval, koho mají lidé volit.

Vedení Rady usoudilo, že moderátorka i editor pořadu postupovali správně, když se rozhodli rozhovor s kardinálem ukončit.   Duka sice přímo neporušil pravidla Českého rozhlasu, ale podle jejich názoru se k tomu schylovalo

"Moderátor a editor se zachovali podle pravidel. Ale je potřeba dodat, že nedošlo k porušení zákona a kardinál neřekl nic, co by zákon porušovalo. Oba dva však vyhodnotili, že by k tomu mohlo dojít," prohlásil člen rady Milan Badal.

Šéfredaktor Radiožurnálu Jan Pokorný již dříve uvedl, že považuje postup moderátorky za profesionální a schvaluje ho. Podle Pokorného se Duka pohyboval na hraně toho, co dovolují pravidla.

Všichni se přitom odvolávali na speciální předvolební pravidla Českého rozhlasu, konkrétně na článek 6 odstavec 2.

"Pokud host v živém vysílání bez ohledu na moderátorem položenou otázku začne propagovat či naopak kritizovat některého z politiků, kandidátů či některý subjekt, je moderátor povinen okamžitě zasáhnout, případně i přerušit rozhovor," píše se v pokynech ředitele rozhlasu.

Dominik Duka se k případu vyjádřil na svém blogu. Tam žádá především o jasné vyjádření, která situace z jejich rozhovoru vedla k následnému ukončení pořadu a kdy překročil pomyslnou hranici. Jasné odpovědi se mu však nedostalo ani od Rady Českého rozhlasu.

Rada obdržela pětadvacet stížností  

Rada obdržela na rozhovor s Dukou zhruba 25 stížností, kterými se chce zabývat v průběhu následujícího měsíce a odpovědi na tyto stížnosti budou předneseny na listopadovém setkání, kde také k věci zaujme konečné stanovisko.

Podle člena Rady Pavla Šafaříka je zároveň velice důležité, aby v prošetření celé kauzy nedošlo ke střetu zájmu, kdy již zmiňovaný člen rady Milan Badal je kardinálovým tajemníkem. Kardinál je zároveň členem externího poradního výboru generálního ředitele Českého rozhlasu Petera Duhana.

Případ kardinála Duky však nebyl jediným předvolebním tématem Rady, která se zabývala i dalšími mediálně známými incidenty z předvolebního období.

Rada se rozhodla podat trestní oznámení na neznámého pachatele, který se naboural do emailové schránky náměstka ředitele Českého rozhlasu Reného Zavorala a informoval zpravodajské servery o přejmenování pořadu Zelená vlna na Dopravní vlna.

Naopak za dostatečnou považuje Rada omluvu Martina Veselovského během poslední předvolební debaty. Moderátor tam citoval z profilu, který je znám jako "falešný kníže" a který není spravován ani Karlem Schwarzenebrgem, ani jeho volebním týmem. Veselovský se omluvil ještě během vysílání pořadu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy