Rozhovor: Rusko není SSSR, nenechte si ujít jeho trh

Tereza Šídlová
20. 3. 2012 19:55
Český viceprezident Rosatomu Leoš Tomíček sází v tendru o Temelín na byznys a na ČEZ
Jaderná elektrárna Temelín.
Jaderná elektrárna Temelín. | Foto: Jan Langer

Praha - Rosatom, ruská státní firma, která se uchází o tendr na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, ve svém lobbingu sází čistě na byznys.

Nemá totiž politické argumenty jako Westinghouse a USA, které poukazují na dějinné souvislosti transatlantické vazby, nebo Areva s francouzskými představiteli, kteří zdůrazňují spojenectví v Evropské unii.

Viceprezident společnosti Rusatom Overseas, Čech Leoš Tomíček, v úterý v Praze podepsal dohody s další várkou českých firem, kterým prý ruský gigant otevře i své zakázky v zahraničí.

"Po nás není důležité mít další dva bloky, pro nás je dostavba Temelínu strategická záležitost z toho důvodu, že je tu průmysl, s nímž máme zájem spolupracovat," říká.

Deset let v Temelínu

Muž na vysoké pozici v Rosatomu má sám blízké vazby na Temelín, deset let tam podle svých slov pracoval.

Rosatomu se dostává nečekané podpory ze strany některých českých politiků.

Postoj vlády a českých úřadů přitom je držet se absolutně zpátky, když přijde řeč na vyjádření podpory komukoli z účastníků ostře sledovaného tendru. Při podpisu memorand mezi Rosatomem a českými firmami byl ale předseda hospodářského výboru sněmovny a exministr průmyslu s vazbami na ČEZ Milan Urban (ČSSD), který přitom nepřijal obdobné pozvánky na podpisy memorand s českým byznysem od společnosti Westinghouse, ani od Arevy. Prý kvůli pracovní vytíženosti.

Spolupráci mezi Rosatomem a českými firmami vyzdvihl loni i prezident Václav Klaus, jeho podporu ale tehdy vzápětí rázným vyjádřením mírnil premiér Petr Nečas.

Aktuálně.cz: Jak blízko mají nyní české firmy k tomu, aby se staly dodavateli Rosatomu? A jak daleko je ve spolupráci první várka českých firem, s nimiž jste podepsali memoranda už loni v říjnu?

My už dnes máme dvacet českých firem zařazených do našeho katalogu, z nichž deset už tam vložilo více než dvanáct tisíc českých výrobků. Růst kontraktů mezi Rosatomem a českým průmyslem je velmi výrazný. Spolupráce s českým průmyslem má v Rosatomu velkou prioritu, sleduje se každý měsíc u náměstka generálního ředitele. A co je sledované, to zpravidla k něčemu povede.

A.cz: Vznikly už tedy nějaké první zakázky pro české firmy?

Ano, Vítkovice či Sigma podepisují konkrétní zakázky. Sedmdesát milionů eur, to jsou živé kontrakty. České armatury najdete na všech elektrárnách, které stavíme, ale ten potenciál je ještě mnohem větší.

Politici poznávají naše výhody

Zadavatelem zakázky je ČEZ.
Zadavatelem zakázky je ČEZ. | Foto: Reuters

A.cz: Na podpis se přišel podívat i předseda hospodářského výboru sněmovny Milan Urban (ČSSD). Prezident Klaus Rusko za zapojení českého byznysu chválil. Cítíte tady v Česku nějakou zvláštní politickou podporu?

Myslím si, že cítíme nárůst zájmu ze strany českých představitelů, kteří cítí výhodu spolupráce s Rosatomem.

A.cz: V čem ty výhody tedy jsou oproti ostatním konkurentům?

My dnes máme velký trh. Máme třicet projektů, Areva i Westinghouse jich mají výrazně méně. Nabízíme konkurenceschopný projekt se všemi parametry bezpečnosti, který je dopracovaný po všech stránkách, a nabízíme ho všude jinde ve světě a zákazníkům se líbí. Uvidíme, jestli se v Česku zalíbí.

A.cz: Je potom Temelín prioritní projekt pro Rosatom?

Česká republika má štěstí, že pro všechny uchazeče je to strategická záležitost. Po nás je to strategická záležitost z důvodu, že je tu průmysl, s nímž máme zájem spolupracovat. Pro nás není důležité mít další dva bloky, nemáme málo zakázek, pro nás je ale velmi důležité mít v Čechách synergii a dát podporu českému průmyslu. 

A také dokázat, že to společně s ním dokážeme zvládnout. Tak jak jsme to dokázali na Dukovanech a v Temelíně, elektrárny dnes krásně běží a jsou chloubou ČEZ.

ČEZ reaktor vidět nevyžaduje

A.cz: Vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška požaduje po účastnících tendru referenční reaktor. Objevila se informace, že ten v  Novovoroněži se má zpozdit.

ČEZ to zatím nevyžaduje, zatím to vyžaduje jen pan Bartuška a ten řekl do roku 2015. My budeme mít do roku 2015 minimálně jeden ze šestnácti projektů VVER 1200, které dnes stavíme, dokončený. A osobně si myslím, že v případě Rosatomu obava z licencování nebo obava z toho, že bychom neměli referenci, je naprosto irelevantní. My jako referenční použijeme projekt, který je dnes v Číně, elektrárna Ťan-wan, další blízký je Petrohrad či Kaliningrad.

A.cz: Pan Bartuška také začal naznačovat, že tendr může vyjít do ztracena, že se nevybere žádný z uchazečů právě kvůli zpožďování výstavby jinde a jejímu prodražování.

Myslím, že toto není dobrý signál, protože nikdo nedá levnější nabídku, pokud bude ČEZ a vláda hrát takové hry. Je to spíš důsledek toho, že ČEZ před krizí a ČEZ po krizi je něco jiného.

A.cz: Kolik lidí v Rosatomu pracuje jen na této temelínské zakázce? Jak je vysoká ta investice jen do tendru?

Jsou to stovky lidí a ta vlastní investice se přibližuje jedné miliardě korun jen na přípravu.

Rusko není SSSR

Prezident Klaus při návštěvě ruského prezidenta Medveděva pochválil ruského uchazeče za zapojení českého průmyslu.
Prezident Klaus při návštěvě ruského prezidenta Medveděva pochválil ruského uchazeče za zapojení českého průmyslu. | Foto: Vojtěch Marek

A.cz: Na co se v nabídce budete soustředit?

Myslím si, že bude velmi silně konkurenceschopná z hlediska bezpečnosti, a pokusíme se také, aby byla cenově vysoce konkurenceschopná. Budeme mít uspokojivá řešení pro všechny požadavky ČEZ, kterých je dohromady asi čtrnáct tisíc. Nabídneme ČEZ to, co se mu bude nejlépe implementovat. Naše výhoda je, že tento region zná naše technologie, umí s nimi pracovat a dělá to dlouhá desetiletí.

To bude muset ČEZ nějakým způsobem vidět a bude to podle mého názoru chtít zohlednit. Pokud bude hrát roli politika, tak se budou řešit jiné otázky. Ať už si budou politické kruhy myslet cokoli, pro ČEZ to bude zajímavé posoudit a nechá nás v tendru do posledního momentu. Pak se uvidí.

A:cz: Berete tedy politický aspekt jako svoji nevýhodu?

Rusko není Sovětský svaz, vztah k Rusku u mnoha našich lidí přetrvává z doby Sovětského svazu, a to je špatně. Rusko je především obrovský nenasycený trh, který se intenzivně rozvíjí. Je to šance pro české kvalifikované lidi a pro české firmy, aby zapomněli na nějaké ideologické vášně, které tu byly před roky.

Je třeba se věnovat byznysu a rozvoji této spolupráce, nebo to za nás udělají jiní. Rusko je přes všechny své vnitřní problémy podle mě země, která se ekonomicky chová relativně transparentně, a mnoho firem, mnohem významnějších, než jsou ty české, tam nachází velmi solidní byznys. Tak proč bychom ho tam nemohli najít my. 

 

Právě se děje

Další zprávy