Ať turisté jezdí i mimo sezonu a v pracovní dny, přeje si nový šéf Českého Švýcarska

České Švýcarsko čtyři měsíce po požáru. Krajina je i na podzim čím dál zelenější
Spáleniště místo lesa na cestě z Jetřichovic do Hřenska v Českém Švýcarsku (listopad 2022).
Spáleniště místo lesa na cestě z Jetřichovic do Hřenska v Českém Švýcarsku (listopad 2022).
Spáleniště místo lesa na cestě z Jetřichovic do Hřenska v Českém Švýcarsku (listopad 2022).
Spáleniště místo lesa na cestě z Jetřichovic do Hřenska v Českém Švýcarsku (listopad 2022).
Foto: Pavel Švec
Tomáš Klézl Tomáš Klézl
3. 12. 2022 7:15
Nový ředitel národního parku České Švýcarsko Petr Kříž slibuje, že napraví pošramocené vztahy mezi správou parku a obcemi, kvůli kterým musel po ničivém letním požáru odejít jeho předchůdce. Neobává se, že by mělo příští rok do parku jezdit méně lidí. "Naopak musíme uvažovat, jak turisty lépe rozprostřít a také zlepšit jejich vztah k tomuto území," říká Kříž, který se ve čtvrtek ujal své funkce.

Do Českého Švýcarska se vrátili i po požáru turisté. Očekáváte pro příští rok slabší sezonu?

Nemyslím si, že by měla nastat. V sezoně a o víkendech sem pravidelně chodí mnoho turistů a to se nezmění ani po požáru. Nicméně měli bychom společně s regionem zapracovat na tom, abychom turisty rozprostřeli nejenom v rámci celého parku, ale i v rámci týdne, mimo sezonu zejména více do pracovních dnů. Potřebujeme vyřešit také dopravu, kterou je region velmi zatížený. A zásadní je také kontrola návštěvníků ze strany strážní služby, která je ale samozřejmě kapacitně omezená.

Kdy mohou turisté počítat se zpřístupněním tras zavřených po požáru?

Konkrétní datum v tuto chvíli nelze říct. Samozřejmě vnímáme blížící se turistickou sezonu 2023 a velký turistický význam míst soutěsek Kamenice a Pravčické brány. Aktuálně hledáme řešení a zvažujeme různé varianty. Dokážu si například představit, že se rozhodneme i pro kombinaci bezpečnostních zásahů a nalezení obchůzných tras.

Přicházíte do vedení parku čtyři měsíce po ničivém požáru. Jak byste chtěl, aby se park změnil do doby, kdy pozici budete opouštět?

Hlavně bych chtěl, aby v parku došlo k obnově přirozených ekosystémů a aby se podařilo zachovat ty stávající. Samozřejmě je také nutné, aby park plnil svou vzdělávací funkci. Turismus na něj může mít i negativní dopady a je třeba zlepšit vztah lidí k tomuto území.

Nový ředitel Správy národního parku České Švýcarsko Petr Kříž.
Nový ředitel Správy národního parku České Švýcarsko Petr Kříž. | Foto: ČTK

Co vás ve funkci čeká jako první?

Nejdříve se seznámím s místem a vazbami v regionu. Dosud jsem pracoval v chráněné krajinné oblasti České středohoří a předtím v Labských pískovcích, nejbližší okolí národního parku tedy znám. Hlavním úkolem z hlediska koncepce je projednání a dokončení dokumentu Zásady péče o národní park, který bude určovat směr práce v území ve střednědobém horizontu.

Máte už představu, jakým směrem by se měla ubírat obnova parku po požáru?

Už nyní mohu říct, že větší část bude možné ponechat přirozené obnově. Ta už na některých místech probíhá a jde to poznat i na pohled, což je velice důležité. Počítáme ale také s tím, že v nejbližším okolí obcí, případně v dalších místech, kde se často pohybují lidé, vysadíme dřeviny, které mají oproti smrku nebo borovici vyšší odolnost proti požáru a zároveň jsou vhodné pro České Švýcarsko. Dovedu si představit například duby.

Slibujete zlepšení vztahů s obcemi. Co si pod tím můžeme představit? Právě špatnou komunikaci vytýkaly ony i bývalá ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) vašemu předchůdci Pavlu Bendovi.

Po nástupu do funkce navštívím všechny obce, chystám i společná jednání. Chci si především vyslechnout jejich připomínky. Věci, na kterých se shodneme, zapracujeme do již zmíněného koncepčního dokumentu. Předchozí vedení ale nemohu hodnotit.

Obce minulému vedení vedle toho vyčítaly i zanechávání kůrovcového dřeva na některých místech. To podle nich mělo přispět k síle požáru. Chcete toto nějak změnit?

I v předchozím období na mnoha místech bezpečnostní těžby probíhaly, a to včetně odvozu dřeva. V každém případě je potřeba bezpečnost zajistit v nejbližším okolí obcí. Tam už těžby a odvoz souší probíhají. V zóně přírodě blízké je taková opatření potřeba detailně vyhodnotit. Je důležité vyvážit funkce parku z hledisek fungování ekosystému i bezpečnosti návštěvníků i obcí.

Plánujete nějaké změny v rozsahu bezzásahových zón?

Protipožární opatření lze v určitém měřítku uskutečnit i v těchto zónách, tedy v zóně přírodní a přírodě blízké. Nepředpokládám, že z hlediska jejich vymezení bylo nutné něco měnit.

Chtěl byste změnit systém, jakým České Švýcarsko v minulosti přistupovalo k hašení požárů?

Musíme mít nastavený systém, který by pružněji reagoval na intenzitu požárního rizika ve vztahu k návštěvnosti, pohybu v terénu a k extrémním suchům, která mohou v dalších letech přijít. Pro mě budou důležité výstupy z odborné skupiny ministerstva životního prostředí a od hasičů. 

Mohu ale říct, že i dosud byly požáry v národním parku hašeny vždy obratem. Správa parku hasební postupy nijak nemůže určovat. Okamžikem nahlášení požáru přebírají řízení situace hasiči.

Video: České Švýcarsko tři měsíce po požáru (18. 10. 2022)

Záběry ukazují škody po lesním požáru v Českém Švýcarsku | Video: Radek Dragoun
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy