Rozhodnuto: Armáda ruší specialisty na povodně

Pavel Baroch
22. 10. 2007 17:25
Vláda souhlasí s transformací záchranných praporů
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Vláda posvětila plán ministryně obrany Vlasty Parkanové, která chce kvůli škrtům v rozpočtu zrušit některé záchranné prapory, jež pomáhaly například při povodních. Armáda zároveň ubezpečuje, že při živelných pohromách bude lidem i nadále pomáhat.

"Nemáme žádnou informaci o tom, že by se snížila bezpečnost občanů, že by zeslabil integrovaný záchranný systém," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Hejtmani ovšem s rušením, respektive transformací záchranných praporů na jiné jednotky nesouhlasí.

Například nejvyšší představitel Jihočeského kraje Jan Zahradník upozornil, že vojenští záchranáři nepomáhají pouze při živelných pohromách, ale jsou připraveni zasáhnout v případě havárie v Temelíně a Dukovanech.

Ministryně Parkanová už dříve uvedla, že speciální záchranné prapory jsou příliš velký luxus. "Chceme univerzálnější využití," tvrdí Parkanová.

Ze šesti praporů bude zcela zrušen jeden

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Armáda má nyní šest záchranných praporů. Zcela zrušen bude prapor v Kutné Hoře.

"Záchranný prapor v Hlučíně bude se všemi lidmi, technikou i rozpočtem převeden na hasiče," řekl Aktuálně.cz armádní mluvčí Čírtek. Z jednotek v Bučovicích a Jidřichově Hradci vznikou lehlé motorizované prapory a z rakovnické a olomoucké posádky se stane záchranářská rota.

Kromě toho armáda plánuje, že nově zřídí dva ženijní prapory, takže se počet těchto jednotek zvýší na tři. Mluvčí Čírtek poznamenal, že i tyto prapory budou moci pomáhat při povodních například vybudováním provizorních mostů.

"Budou mít ještě víc techniky než záchanné prapory," slíbil Čírtek.

 

Právě se děje

Další zprávy