Rozhodnutí USA: Pirát bude souzen jako dospělý

ČTK ČTK
22. 4. 2009 7:12
New York - Na somálského mladíka, který držel rukojmím kapitána americké lodě v Indickém oceánu, bude u newyorského soudu, pohlíženo jako na dospělého.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

O rozhodnutí amerického soudce informovala dnes agentura Reuters.

Chlapec je po více než sto letech první osobou, která bude v USA souzena pro trestný čin pirátství.

Somálec, jediný přeživší ze čtveřice pirátů, kteří se 8. dubna neúspěšně pokusili unést americkou loď Maersk Alabama, byl do USA dopraven v pondělí večer a v úterý již stanul před soudem v New Yorku.

Část přelíčení nebyla přístupná veřejnosti, protože nebylo zřejmé, zda není Somálec mladší osmnácti let.

Jeho otec tvrdil, že je mu 15, obžaloba je přesvědčena, že je o tři roky starší, a k tomuto názoru se nakonec přiklonil i soudce.

Může dostat doživotí

Mladík, který se podle žalobců choval jako vůdce skupiny námořních lupičů, je obviněn z pirátství, spiknutí za účelem zmocnit se násilím lodě, spiknutí s cílem spáchat únos a s tím souvisejících zločinů.

Pokud bude shledán vinným, hrozí mu až doživotní trest.

Kapitána plavidla Maersk Alabama Richarda Phillipse drželi piráti na záchranném člunu po několik dní poté, co se nechal zajmout výměnou za bezpečnost své posádky.

Zachráněn byl až americkými vojáky, kteří tři z pirátů zastřelili.

Únosy plavidel, a to včetně velkých nákladních a výletních lodí, jsou v posledních letech u somálských břehů téměř na denním pořádku.

Západní spojenci i několik dalších zemí nasadilo proti pirátům se souhlasem Somálska a OSN vojenské loďstvo, ale útoky nepřestávají.

V současné době zadržují piráti nejméně 15 lodí s téměř 300 námořníky a očekávají, že stejně jako mnohokrát v minulosti za ně získají milionové výkupné.


 

Právě se děje

před 15 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 15 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy