Rozhlas čeká zemětřesení. Ředitelé mají skončit

Eliška Bártová Eliška Bártová
7. 2. 2010 19:45
Máme k dispozici reformní vizi nového ředitele rozhlasu
Budova Českého rozhlasu
Budova Českého rozhlasu | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Další veřejnoprávní instituci čeká radikální proměna. Po České televizi začíná hledat úspory také Český rozhlas.

Generální ředitel Richard Medek přišel s koncepcí, která - podobně jako v televizi - má změnit strukturu vedení rozhlasu, zavést novou stanici, dojít má také k propouštění.

"Je nutné si uvědomit, že Český rozhlas je v situaci vyžadující krizový management," upozornil ředitel Medek ve své vizi, kterou prezentoval při zvolení do funkce. "Český rozhlas bude svádět boj o svou budoucnost."

Medek však záhy po nástupu na ředitelský post onemocněl a čtvrt roku Český rozhlas nevedl.

V instituci, jež hospodaří s dvoumiliardovým rozpočtem, proto nyní panuje nervozita, jak a zda vůbec avizované změny zrealizuje.

Rada Českého rozhlasu proto svolala na příští týden mimořádné zasedání, kde by měla schválit Medkův návrh na organizační změny.

Čas hledání úspor

Nový generální ředitel Richard Medek
Nový generální ředitel Richard Medek | Foto: Marketing a PR Českého rozhlasu

Ve vizi, se kterou přišel ještě coby uchazeč o post generálního ředitele, Medek upozorňuje, že následující roky donutí rozhlas šetřit a hledat úspory.

"V průběhu šesti let postupně finanční situace donutí Český rozhlas k různým racionalizačním opatřením, včetně snižování počtu zaměstnanců," uvádí ve své vizi.

Podle současných odhadů generálního ředitele by rozhlas mohlo během tří let opustit na 150 zaměstnanců. Medek zároveň avizoval, že si nechá zpracovat personální audit, který by odhalil, kde lze nalézt úspory.

"Budeme se snažit v průběhu následujících tří let snížit náklady tak, abychom pokud možno zachovali vyrovnaný rozpočet a neohrozili základní funkce ČRo," uvedl Medek. "První návrhy opatření už mám na stole. Teď je ale ještě předčasné hovořit o konkrétních oblastech, kterých se avizované snižování nákladů bude týkat."

Izolace místo kooperace

Gró proměny rozhlasu v efektivnější instituci by však mělo spočívat ve změně organizační struktury vedení.

Podobně jako Česká televize, i Medek plánuje zrušit osm ředitelských funkcí jednotlivých stanic.

Z Medkovy koncepce, kterou má Aktuálně.cz k dispozici, vyplývá, že stanice by do budoucna měli řídit pouze šéfredaktoři.

Podle Medka totiž dvojité vedení způsobovalo pouze vzájemnou izolaci jednotlivých stanic.

To je také jeden z důvodů, proč chce nový ředitel posílit pravomoci programového ředitele - tomu by byli podřízeni všichni šéfredaktoři stanic, kromě zpravodajských.

Nová stanice

Právě zpravodajství by mělo pod Medkovým vedením dostat novou podobu. Nově má vzniknout zpravodajská základna pro celý rozhlas - Centrum zpravodajství a publicistiky.

To má vyrábět publicistické pořady a zpravodajské relace pro všechny stanice.

Post ředitele zpravodajství by přitom byl zachován a byl by přímo podřízen generálnímu řediteli.

Zaměstnanci jsou už nervózní: nevědí, co je čeká
Zaměstnanci jsou už nervózní: nevědí, co je čeká | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Současně by také měla vzniknout nová stanice, která by vysílala celý den pouze mluvené slovo publicistiky a zpravodajství.

Podle Medka by zpočátku stačilo, kdyby stanice pokrývala polovinu území republiky. Rozpočet nové stanice by vycházel z již stávajícího balíku peněz, se kterým hospodaří Rádio Česko, ČRo 6 a Radiožurnál.

Volejte do rozhlasu!

V Medkově vizi jsou zahrnuty také další plány, například na zavedení kontrolních mechanismů, které podle Medka nyní neexistují.

Kromě větší kontroly chce také zavést zcela novou pozici poradce pro oblast politiky, který by dohlížel na dodržování zásad nestrannosti a objektivity.

Současně plánuje pravidelný pořad, jenž by byl obdobou nováckého "Volejte řediteli".

Místo reformy nejistota

Ačkoliv se Medek prezentoval takto reformním programem, teprve nyní bude o jeho návrhu změn jednat Rada Českého rozhlasu.

Medek totiž měsíc po svém jmenování do funkce onemocněl a tři měsíce byl v pracovní neschopnosti.

Do vedení rozhlasu se vrátil teprve nyní v lednu. V instituci mezitím zavládlo znepokojení a chaos.

Někteří zaměstnanci se proto na začátku tohoto měsíce na Medka obrátili s žádostí o vysvětlení dlouhodobé nepřítomnosti a s apelem, aby jasně řekl, jak a zda vůbec k reformě dojde.

Podle místopředsedkyně Rady Českého rozhlasu Dany Jaklové je ale koncepce, kterou Medek předložil, reálná. "Vychází z toho, co uvedl při svém kandidátském projevu, a pro mě je přijatelná," uvedla. "Pokud by ale Rada návrh pana ředitele neschválila, pak by to byl závažný signál o důvěře v něj."

Pokud bude Medkův program s novou podobou organizační struktury schválen, pak by to podle Jaklové mělo v první fázi přinést úspory zhruba 5 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy