Rozdělil 15 tisíc litrů metanolu. Hrozí mu vyšší trest

Pavel Baroch
27. 9. 2012 7:10
Odběratel ze Zlínska je hlavním distributorem, přes něj se šířila jedovatá směs
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - V ostře sledovaném případu jedovatého alkoholu, kvůli němuž zatím zemřelo 26 lidí, se soustředí pozornost na dva muže, kteří nebezpečnou směs připravili v Opavě.

V kauze ale vystupuje ještě jedna klíčová postava - hlavní odběratel metanolové směsi, který ji pak dál distribuoval k dalším desítkám až stovkám prostředníků - výrobcům a prodejcům pančovaného alkoholu.

"Ano, to on převzal patnáct tisíc litrů té hrůzy," potvrdil Aktuálně.cz dozorující státní zástupce Roman Kafka. Policie o něm zatím sdělila pouze to, že je ze Zlínského kraje.

Stejně jako dvojice hlavních obviněných je ve vazbě. Muž ze Zlínska je zatím obviněn z ohrožování zdraví závadnými potravinami z nedbalosti, za což kvůli šestadvaceti mrtvým hrozí v určitých případech až deset let vězení.

Žalobce zvažuje i překvalifikaci

Žalobce Kafka nevylučuje, že se u něho - stejně jako u jiných osob zapojených do této kauzy - obvinění překvalifikuje na úmyslný trestný čin, takže by se horní hranice trestní sazby mohla výrazně zvýšit.

"Je to osoba, jejíž odpovědnost budeme zkoumat," řekl Kafka, podle něhož dealera ze Zlínska čeká podrobný výslech.

Na otázku, zda byl zapojen do černého obchodu s pančovaným alkoholem už dříve, státní zástupce s odvoláním na probíhající vyšetřování neodpověděl. Sdělil pouze, že stejně jako jeden z hlavní dvojice obviněných, měl zkušenosti z daného oboru.

Kde jsou jedovaté lahve?

Prostřednictvím zlínského dealera je na trhu ještě asi 15 tisíc litrů nebezpečných lihovin různých značek. Některé lahve přitom mohou mít i bezpečnostní kolky. Na černém trhu jsou totiž běžně k dostání.

Mluvčí Policejního prezídia Štěpánka Zatloukalová uvedla, že policisté po nebezpečném alkoholu nadále pátrají. Znovu ovšem zopakovala, že se nemusí podařit všechny lahve zajistit, takže by lidé měli být opatrní a nepít neznámý nebo podezřelý alkohol.

Kvůli metanolové aféře je do dnešního dne obviněno 48 osob, přičemž 22 z nich je ve vazbě.

"Tým Metyl pracuje dál, sbíráme a analyzujeme získané informace, vyhodnocujeme, zda spolu jednotlivé případy souvisejí, rozkrýváme celou distribuční síť," řekla Aktuálně.cz mluvčí Zatloukalová.

Až 20 let nebo výjimečný trest

Podle informací Aktuálně.cz dvojice hlavních obviněných, kteří jedovatou směs namíchali v Opavě z legálně zakoupených surovin, nepatřila k hlavám lihové mafie v Česku. Spíše to vypadá, že se chtěli na černém obchodu s pančovaným alkoholem přiživit, ale základní směs nenamíchali správně.

Oběma teď hrozí 12 až 20 let, nebo dokonce výjimečný trest. Hlavní organizátor je obviněn z úmyslného obecného ohrožení a jeho společník z pomoci k úmyslnému obecnému ohrožení.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy