Rozdělení CzechInvestu na dvě agentury zatím vláda neprosadila

ČTK ČTK
16. 9. 2015 19:50
Podle dohody s Evropskou komisí CzechInvest v nynější podobě ještě dokončí administraci Operačního programu Podnikání a inovace. Nový Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost má být spravován už novou agenturou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jiří Koťátko/Economia

Praha - Vládní koalice zatím nedokázala ve Sněmovně prosadit návrh na vytvoření Agentury pro podnikání a inovace, která má mít na starosti administraci fondů EU.

Se vznikem agentury, která by měla vzniknout rozdělením agentury CzechInvest, počítá novela zákona o podpoře podnikání, kterou dolní komora dnes večer pouze rozjednala.

Předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák se sice pokusil jednání Sněmovny podobně jako v úterý prodloužit, vládnímu táboru ale k přijetí takového návrhu chyběly tři hlasy. K dokončení prvního kola sněmovního posuzování novely se tak poslanci vrátí až v některém z příštích dnů.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) stihl poslance informovat o tom, že CzechInvest by se měl po rozdělení dál věnovat svému hlavnímu úkolu, kterým je zprostředkovávání investičních projektů do Česka.

Podle dohody s Evropskou komisí CzechInvest v nynější podobě ještě dokončí administraci Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI). Nový Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) má být spravován už novou agenturou, do které přejde 130 pracovníků, tedy zhruba současná polovina zaměstnanců CzechInvestu.

Měla vzniknout na začítku roku 2016

Nová Agentura pro podnikání a inovace by měla vzniknout k 1. lednu 2016. EK při jednáních s ČR o implementaci služebního zákona požadovala, aby zprostředkující subjekty pro jednotlivé operační programy spadaly pod zákon o státní službě. Nová agentura přejde pod režim služebního zákona, řekl Mládek.

Bez závazného příslibu takovéhoto postupu z české strany nehodlala EK podle tvůrců novely schválit OP PIK a zamýšlela eventuálně i blokovat čerpání 4,33 miliardy eur, které byly do OP PIK alokovány z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Ministr průmyslu a obchodu už dříve uvedl, že vznik nové agentury neohrozí administraci EU fondů či přístup podnikatelů k evropským dotacím. "Z OPPI jsme dosud nevraceli žádné prostředky EU kvůli nedočerpání a to je velká zásluha i lidí z CzechInvestu. Tito profesionálové dostanou čas úspěšně dokončit práci na OPPI a pod hlavičkou nové agentury plynule přejít na administraci OP PIK," prohlásil.

Agentura CzechInvest zprostředkovala loni v Česku 147 domácích a zahraničních investic v hodnotě 87 miliard korun. Je to téměř dvakrát více než v roce 2013. Investice by měly vytvořit 16.700 nových pracovních příležitostí, nejvíce v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Největší část investic směřovala do automobilového průmyslu.

 

Právě se děje

Další zprávy