Rottrová: Za koledníky beru i bezdomovce s časopisem

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
5. 1. 2010 15:21
Dobročinnosti bychom se měli učit už odmalička, říká zpěvačka Marie Rottrová.

Brno - Probíhající desátý ročník charitní Tříkrálové sbírky podpořil nedělní koncert, který v přímém přenosu vysílala Česká televize.

Hvězdou koncertu na Hudební scéně Městského divadla Brno byla původem oblíbená ostravská zpěvačka Marie Rottrová. Na Tříkrálovém koncertě zpívala poprvé.

Letošní třetí Tříkrálový koncert sledovalo v sále divadla sedm set koledníků. Diváci během přenosu zaslali formou DMS dvě stě osmdesát tisíc korun. Peníze budou použity na charitní projekty na pomoc lidem v nouzi.

A.cz: Jak se vám koncert líbil?

Bylo to skvělé, nádherné. Děti byly prostě úžasné.

A.cz.: Jaký je váš vztah k dobročinnosti?

Přispívám na vybrané projekty, konkrétní věci nebo lidi. Nemám svou vybranou nadaci či organizaci. Například dávám peníze na krásné poutní místo Jeseníkách, také na jeden klášter. Jsem rovněž patronkou humanitárního projektu Šance na pomoc opuštěným a zneužívaným dětem.

Tříkrálová sbírka

Tříkrálová sbírka začala 1. a skončí 14. ledna.

Lidé mohou přispět koledníkům do kasiček, pomocí darovací SMS ve formátu DMS KOLEDA na číslo 87777 nebo převodem na konto 66008822/0800.

Do sbírky se zapojuje asi padesát tisíc koledníků. Organizátorem je Charita ČR. Celkový výtěžek od prvního ročníku je přes 460 milionů korun.
 
80 procent vybraných peněz pomáhá udržovat a budovat charitní střediska a služby v regionech, 10 procent jde na humanitární pomoc do zahraničí, 5 procent na podporu projektů Charity ČR, 5 procent na režii sbírky.

A.cz: Předpokládám, že koledníky od svých dveří nepouštíte s prázdnou.

To rozhodně ne. A za koledníky považuji i bezdomovce, kteří prodávají časopis Nový prostor. Vždycky, když je potkám, tak si časopis koupím. Jsem přesvědčena, že když se někdo snaží, měl by být oceněn.

A.cz: Jak jsou podle obyvatelé Česka vyspělí v schopnosti obdarovat bližního, který je nouzi?

Myslím, že se učíme a máme co dohánět. Líbí se mi, jak je dobročinnost zakořeněna v anglosaských zemích. Lidé se jí učí odmalička. Snažím se to vypěstovat u svých vnoučků Bruna a Maxíka.

Pravidelně s nimi chodím na Vánoce na Hradčany, kde je velký vánoční strom a vybírá se tam na děti z dětských domovů. Dám jim peníze, aby je hodili do kasičky a přidám k tomu patřičný výklad o tom, že ne všechny děti se mají dobře tak jako oni.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 376 miliard, ČSSD ho nepodpořila

Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliard korun.  Projedná jej nová Poslanecká sněmovna.

Ministři za sociální demokracii návrh nepodpořili podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) státní rozpočet na příští rok, protože navrhované zvýšení platů zaměstnanců státu jen o 1400 korun nepokryje ani inflaci. Koaliční ČSSD chce podle Hamáčka dál jednat o navýšení platů hasičů, policistů, zdravotníků, vojáků, učitelů i pracovníků v sociálních službách o 3000 korun. Hamáček to napsal na Twitteru.

Vláda má rozpočet odevzdat sněmovně do 30. září. Kvůli neshodám v koalici mluvili dnes ministři za ČSSD o tzv. hlasování na sílu, převahu mají v kabinetu zástupci hnutí ANO.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Kristýna Plíšková vypadla v Nur-Sultanu v 1. kole s nasazenou Gračovovou

Jediná česká účastnice tenisového turnaje v Nur-Sultanu Kristýna Plíšková vypadla v kazašské metropoli v prvním kole. Devětadvacetiletá tenistka podlehla v úvodní den Astana Open sedmé nasazené Varvaře Gračovové z Ruska 3:6 a 6:7.

Plíšková porazila Gračovovou v červenci na antukovém turnaji nižší kategorie v Bělehradu, dnešní odveta vyšla na tvrdém povrchu jednadvacetileté Rusce. Sestra světové trojky Karolíny Plíškové udělala v zápase 10 dvojchyb, za stavu 5:4 v druhém setu nevyžila při podání soupeřky tři setboly a závěrečný tie-break prohrála.

Tenisový turnaj žen v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, dotace 235.238 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo:

Gračovová (7-Rus.) - Kristýna Plíšková (ČR) 6:3, 7:6 (7:5).

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy