Rottrová: Za koledníky beru i bezdomovce s časopisem

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
5. 1. 2010 15:21
Dobročinnosti bychom se měli učit už odmalička, říká zpěvačka Marie Rottrová.

Brno - Probíhající desátý ročník charitní Tříkrálové sbírky podpořil nedělní koncert, který v přímém přenosu vysílala Česká televize.

Hvězdou koncertu na Hudební scéně Městského divadla Brno byla původem oblíbená ostravská zpěvačka Marie Rottrová. Na Tříkrálovém koncertě zpívala poprvé.

Letošní třetí Tříkrálový koncert sledovalo v sále divadla sedm set koledníků. Diváci během přenosu zaslali formou DMS dvě stě osmdesát tisíc korun. Peníze budou použity na charitní projekty na pomoc lidem v nouzi.

A.cz: Jak se vám koncert líbil?

Bylo to skvělé, nádherné. Děti byly prostě úžasné.

A.cz.: Jaký je váš vztah k dobročinnosti?

Přispívám na vybrané projekty, konkrétní věci nebo lidi. Nemám svou vybranou nadaci či organizaci. Například dávám peníze na krásné poutní místo Jeseníkách, také na jeden klášter. Jsem rovněž patronkou humanitárního projektu Šance na pomoc opuštěným a zneužívaným dětem.

Tříkrálová sbírka

Tříkrálová sbírka začala 1. a skončí 14. ledna.

Lidé mohou přispět koledníkům do kasiček, pomocí darovací SMS ve formátu DMS KOLEDA na číslo 87777 nebo převodem na konto 66008822/0800.

Do sbírky se zapojuje asi padesát tisíc koledníků. Organizátorem je Charita ČR. Celkový výtěžek od prvního ročníku je přes 460 milionů korun.
 
80 procent vybraných peněz pomáhá udržovat a budovat charitní střediska a služby v regionech, 10 procent jde na humanitární pomoc do zahraničí, 5 procent na podporu projektů Charity ČR, 5 procent na režii sbírky.

A.cz: Předpokládám, že koledníky od svých dveří nepouštíte s prázdnou.

To rozhodně ne. A za koledníky považuji i bezdomovce, kteří prodávají časopis Nový prostor. Vždycky, když je potkám, tak si časopis koupím. Jsem přesvědčena, že když se někdo snaží, měl by být oceněn.

A.cz: Jak jsou podle obyvatelé Česka vyspělí v schopnosti obdarovat bližního, který je nouzi?

Myslím, že se učíme a máme co dohánět. Líbí se mi, jak je dobročinnost zakořeněna v anglosaských zemích. Lidé se jí učí odmalička. Snažím se to vypěstovat u svých vnoučků Bruna a Maxíka.

Pravidelně s nimi chodím na Vánoce na Hradčany, kde je velký vánoční strom a vybírá se tam na děti z dětských domovů. Dám jim peníze, aby je hodili do kasičky a přidám k tomu patřičný výklad o tom, že ne všechny děti se mají dobře tak jako oni.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy