Ropuchy vymírají. Může za to hlavně změna zemědělství

ČTK ČTK
9. 7. 2012 15:30
Dříve hojné ropuchy krátkonohé obývají dnes pouze pětinu našeho území
Foto: sxc.hu

Praha - Nepropustná pole, zarůstání pískoven a otevřených ploch v bývalých vojenských újezdech stojí podle státní Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) za úbytkem ropuch krátkonohých.

Tento obojživelník obýval dříve 15 procent území Česka, nyní ropuchy žijí už jen na pětině této původní plochy. Potvrdila to data z každoročního mapování výskytu ropuch.

Mezi poslední místa, kde můžeme ropuchu krátkonohou spatřit, patří výsypky v západních Čechách.

"Výskyt ropuchy krátkonohé ovlivňují především dva faktory: dostatek mělkých nezastíněných vodních ploch k rozmnožování a krajina, která není zarostlá a je snadno prostupná. Problémem jsou i velká pole s řepkou či obilím," sdělila za agenturu Lenka Jeřábková.

Přírodovědci nyní připravují na ochranu obojživelníků akční plán, jehož součástí bude i návrh konkrétních kroků.

Už v současnosti ve spolupráci s muzeem v České Lípě agentura vyjednává s pískovnou Provodín konkrétní opatření na podporu místní populace ropuchy krátkonohé, jedná se o vytvoření tůněk, stržení travnatého povrchu a další opatření.

Další zásahy přizpůsobující krajinu ropuchám agentura řídí na skládkách popílku na Pardubicku.

Ohroženo je u nás 90 procent obojživelníků

Ropucha krátkonohá není jediným obojživelníkem, který z krajiny kvůli změnám v hospodaření postupně mizí.

Na území Česka žije 21 druhů obojživelníků. V různém stupni ohrožení je přibližně 90 procent z nich. Z těchto důvodů je také většina obojživelníků chráněna.

Příčiny jejich postupného mizení jsou různé - třeba i úbytek vodních ploch či nadměrné množství ryb, které likvidují malé pulce, a používání chemikálií v zemědělství.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jaká je u nás ochrana zvířat?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy