Ropákem roku je Havlíček. Ekologové mu vyčítají podporu Zemanova kanálu i Dukovan

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 6. 2021 15:31
Titul Ropák roku za antiekologický čin udělili aktivisté vicepremiérovi Karlu Havlíčkovi. Zelenou perlu za výrok má ministr životního prostředí Richard Brabec (oba ANO). O výsledku ankety informoval Miroslav Patrik ze spolku Děti Země.
Karel Havlíček
Karel Havlíček | Foto: Jakub Plíhal

Havlíčkovi, který je ministrem průmyslu, obchodu a také dopravy, vyčítají ekologičtí aktivisté několik rozhodnutí či aktivit. Přičítají mu například zodpovědnost za schválení studie proveditelnosti pro plavební kanál Dunaj-Odra-Labe. Stavba bude mít podle ekologů významný negativní vliv na přírodu a krajinu. Dopravní a ekonomická hlediska podle nich nemají věrohodné opodstatnění.

"Důvod je jediný, a to, že jsem prosadil liniový zákon, který zásadně urychluje výstavbu dopravní infrastruktury. Děti Země, které stojí za soutěží, již mnoho let terorizují naše obyvatele a odsouvají klíčové dopravní stavby, často o roky. Tomu jsem proti jejich vůli udělal konec, jejich reakce je tedy logická," řekl v reakci na antiocenění Havlíček.

Cenu za antiekologický výrok dostal Brabec za tvrzení, že "přehnaný aktivismus vráží do společnosti velký klín a je v té morální rovině téměř stejně tak nebezpečný jako samotná klimatická změna." Jde o citaci z rozhovoru na webu Novinky.cz.

Další kritiku si Havlíček vysloužil hájením pátého bloku v Jaderné elektrárně Dukovany a prosazováním vládního návrhu novely zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury a infrastruktury elektronických komunikací. Podle aktivistů se Havlíček dopustil také manipulace při rozhodování Uhelné komise o ukončení těžby a spalování hnědého uhlí nejpozději v roce 2038. Chyběla prý řada důležitých podkladů.

"S kanálem Dunaj-Odra-Labe je to jinak, tam jsme pouze vzali na vědomí studii proveditelnosti, která vznikala mnoho let. Dukovany jsou čistý zdroj a Uhelná komise rozhodla zcela transparentně, navíc vůči ekologickým organizacím poměrně vstřícné," dodal vicepremiér.

Na dalších místech v anketě Ropák roku se umístili ministr zemědělství Miroslav Toman za přístup k ochraně lokality Soutok-Podluží a za předložení návrhu na výstavbu nových 31 vodních nádrží a exekutor Dalimil Mika za výstavbu vodní nádrže pro zasněžování sjezdovek v lyžařském areálu Paprsek u Starého Města pod Sněžníkem.

Druhé a třetí místo Zelené perly obsadili premiér Andrej Babiš (ANO) a bývalý prezident Václav Klaus.

 

Právě se děje

Další zprávy