reklama
 
 

Ropákem je ministr Tošovský. Chce kvůli uhlí bourat vsi

30. 4. 2010 12:18
Zelená perla - antiekologický výrok roku - pochází z rozhovoru na Aktuálně.cz

Praha - Ministr průmyslu Vladimír Tošovský se stal nejnovějším držitelem antiekologické ceny Ropák roku.

Odborná porota ho z dvanácti finalistů vybrala zejména za jeho snahu prolomit těžební limity těžby v severozápadních Čechách a nechat kvůli tomu zbourat tamní obce Horní Jiřetín a Černice - jak s tím počítá Tošovského návrh nové energetické koncepce státu.

Porotci zároveň "ocenili" snahu ministra průmyslu "rozšířit těžbu uranu, ačkoli odstranění škod z té předchozí má stát 60 miliard korun, zahájit těžbu uhlí v Beskydech, rozšířit výrobu elektřiny z jaderných elektráren, pokračovat s čistým vývozem elektřiny a redukovat emise oxidu uhličitého do roku 2050 jen o 30 procent, ačkoliv by to mělo být kolem 80 procent".

Čtenáři Aktuálně.cz vybrali Klause

Tošovský "zabodoval" i v anketě Aktuálně.cz, v níž čtenáři bez ohledu na oficiální výsledky Ropáka roku vybírali sami držitele antiekologické ceny. Ministr průmyslu z dvanácti jmen skončil na pátém místě, když dostal více než 500 hlasů.

Anketě na Aktuálně.cz dominovat prezident Václav Klaus, který porazil šéfa ČEZ Martina Romana. Oba dostali více než tři tisíce hlasů.

V oficiálním hlasování odborné poroty ovšem Klaus skončil za své dlouhodobé odmítání globálního oteplování na druhém místě. Třetí příčka patří Martinu Romanovi za prosazování obnovy Prunéřova ve variantě, která je podle odpůrců méně příznivá k životnímu prostředí.

Zelená perla pochází z rozhovoru na Aktuálně.cz

Redakce Aktuálně.cz zasáhla do letošního Ropáka i přímým způsobem. Výrok z rozhovoru, který redaktorka Aktuálně.cz vedla s náměstkem hejtmanky Ústeckého kraje Pavlem Koudou, se stal Zelenou perlou, antiekologickým výrokem roku.

Když Kouda vysvětloval, proč je zastáncem prolomení těžebních limitů, pronesl:

"Prostě jsem pro prolomení limitů, aby se ta kultura tady trošičku zvedla."

autoři: Pavel Baroch, bar | 30. 4. 2010 12:18

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama