Ropákem je ministr Tošovský. Chce kvůli uhlí bourat vsi

Pavel Baroch, bar
30. 4. 2010 12:18
Zelená perla - antiekologický výrok roku - pochází z rozhovoru na Aktuálně.cz
Ropák výtvarnice Barbary Šalamounové pro film Ropáci režiséra Jana Svěráka
Ropák výtvarnice Barbary Šalamounové pro film Ropáci režiséra Jana Svěráka | Foto: Děti Země

Praha - Ministr průmyslu Vladimír Tošovský se stal nejnovějším držitelem antiekologické ceny Ropák roku.

Odborná porota ho z dvanácti finalistů vybrala zejména za jeho snahu prolomit těžební limity těžby v severozápadních Čechách a nechat kvůli tomu zbourat tamní obce Horní Jiřetín a Černice - jak s tím počítá Tošovského návrh nové energetické koncepce státu.

Porotci zároveň "ocenili" snahu ministra průmyslu "rozšířit těžbu uranu, ačkoli odstranění škod z té předchozí má stát 60 miliard korun, zahájit těžbu uhlí v Beskydech, rozšířit výrobu elektřiny z jaderných elektráren, pokračovat s čistým vývozem elektřiny a redukovat emise oxidu uhličitého do roku 2050 jen o 30 procent, ačkoliv by to mělo být kolem 80 procent".

Čtenáři Aktuálně.cz vybrali Klause

Tošovský "zabodoval" i v anketě Aktuálně.cz, v níž čtenáři bez ohledu na oficiální výsledky Ropáka roku vybírali sami držitele antiekologické ceny. Ministr průmyslu z dvanácti jmen skončil na pátém místě, když dostal více než 500 hlasů.

Anketě na Aktuálně.cz dominovat prezident Václav Klaus, který porazil šéfa ČEZ Martina Romana. Oba dostali více než tři tisíce hlasů.

V oficiálním hlasování odborné poroty ovšem Klaus skončil za své dlouhodobé odmítání globálního oteplování na druhém místě. Třetí příčka patří Martinu Romanovi za prosazování obnovy Prunéřova ve variantě, která je podle odpůrců méně příznivá k životnímu prostředí.

Zelená perla pochází z rozhovoru na Aktuálně.cz

Redakce Aktuálně.cz zasáhla do letošního Ropáka i přímým způsobem. Výrok z rozhovoru, který redaktorka Aktuálně.cz vedla s náměstkem hejtmanky Ústeckého kraje Pavlem Koudou, se stal Zelenou perlou, antiekologickým výrokem roku.

Když Kouda vysvětloval, proč je zastáncem prolomení těžebních limitů, pronesl:

"Prostě jsem pro prolomení limitů, aby se ta kultura tady trošičku zvedla."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy