Ropákem je ministr Tošovský. Chce kvůli uhlí bourat vsi

Pavel Baroch, bar
30. 4. 2010 12:18
Zelená perla - antiekologický výrok roku - pochází z rozhovoru na Aktuálně.cz
Ropák výtvarnice Barbary Šalamounové pro film Ropáci režiséra Jana Svěráka
Ropák výtvarnice Barbary Šalamounové pro film Ropáci režiséra Jana Svěráka | Foto: Děti Země

Praha - Ministr průmyslu Vladimír Tošovský se stal nejnovějším držitelem antiekologické ceny Ropák roku.

Odborná porota ho z dvanácti finalistů vybrala zejména za jeho snahu prolomit těžební limity těžby v severozápadních Čechách a nechat kvůli tomu zbourat tamní obce Horní Jiřetín a Černice - jak s tím počítá Tošovského návrh nové energetické koncepce státu.

Porotci zároveň "ocenili" snahu ministra průmyslu "rozšířit těžbu uranu, ačkoli odstranění škod z té předchozí má stát 60 miliard korun, zahájit těžbu uhlí v Beskydech, rozšířit výrobu elektřiny z jaderných elektráren, pokračovat s čistým vývozem elektřiny a redukovat emise oxidu uhličitého do roku 2050 jen o 30 procent, ačkoliv by to mělo být kolem 80 procent".

Čtenáři Aktuálně.cz vybrali Klause

Tošovský "zabodoval" i v anketě Aktuálně.cz, v níž čtenáři bez ohledu na oficiální výsledky Ropáka roku vybírali sami držitele antiekologické ceny. Ministr průmyslu z dvanácti jmen skončil na pátém místě, když dostal více než 500 hlasů.

Anketě na Aktuálně.cz dominovat prezident Václav Klaus, který porazil šéfa ČEZ Martina Romana. Oba dostali více než tři tisíce hlasů.

V oficiálním hlasování odborné poroty ovšem Klaus skončil za své dlouhodobé odmítání globálního oteplování na druhém místě. Třetí příčka patří Martinu Romanovi za prosazování obnovy Prunéřova ve variantě, která je podle odpůrců méně příznivá k životnímu prostředí.

Zelená perla pochází z rozhovoru na Aktuálně.cz

Redakce Aktuálně.cz zasáhla do letošního Ropáka i přímým způsobem. Výrok z rozhovoru, který redaktorka Aktuálně.cz vedla s náměstkem hejtmanky Ústeckého kraje Pavlem Koudou, se stal Zelenou perlou, antiekologickým výrokem roku.

Když Kouda vysvětloval, proč je zastáncem prolomení těžebních limitů, pronesl:

"Prostě jsem pro prolomení limitů, aby se ta kultura tady trošičku zvedla."

 

Právě se děje

před 8 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy