Ropákem je ministr Tošovský. Chce kvůli uhlí bourat vsi

Pavel Baroch, bar
30. 4. 2010 12:18
Zelená perla - antiekologický výrok roku - pochází z rozhovoru na Aktuálně.cz
Ropák výtvarnice Barbary Šalamounové pro film Ropáci režiséra Jana Svěráka
Ropák výtvarnice Barbary Šalamounové pro film Ropáci režiséra Jana Svěráka | Foto: Děti Země

Praha - Ministr průmyslu Vladimír Tošovský se stal nejnovějším držitelem antiekologické ceny Ropák roku.

Odborná porota ho z dvanácti finalistů vybrala zejména za jeho snahu prolomit těžební limity těžby v severozápadních Čechách a nechat kvůli tomu zbourat tamní obce Horní Jiřetín a Černice - jak s tím počítá Tošovského návrh nové energetické koncepce státu.

Porotci zároveň "ocenili" snahu ministra průmyslu "rozšířit těžbu uranu, ačkoli odstranění škod z té předchozí má stát 60 miliard korun, zahájit těžbu uhlí v Beskydech, rozšířit výrobu elektřiny z jaderných elektráren, pokračovat s čistým vývozem elektřiny a redukovat emise oxidu uhličitého do roku 2050 jen o 30 procent, ačkoliv by to mělo být kolem 80 procent".

Čtenáři Aktuálně.cz vybrali Klause

Tošovský "zabodoval" i v anketě Aktuálně.cz, v níž čtenáři bez ohledu na oficiální výsledky Ropáka roku vybírali sami držitele antiekologické ceny. Ministr průmyslu z dvanácti jmen skončil na pátém místě, když dostal více než 500 hlasů.

Anketě na Aktuálně.cz dominovat prezident Václav Klaus, který porazil šéfa ČEZ Martina Romana. Oba dostali více než tři tisíce hlasů.

V oficiálním hlasování odborné poroty ovšem Klaus skončil za své dlouhodobé odmítání globálního oteplování na druhém místě. Třetí příčka patří Martinu Romanovi za prosazování obnovy Prunéřova ve variantě, která je podle odpůrců méně příznivá k životnímu prostředí.

Zelená perla pochází z rozhovoru na Aktuálně.cz

Redakce Aktuálně.cz zasáhla do letošního Ropáka i přímým způsobem. Výrok z rozhovoru, který redaktorka Aktuálně.cz vedla s náměstkem hejtmanky Ústeckého kraje Pavlem Koudou, se stal Zelenou perlou, antiekologickým výrokem roku.

Když Kouda vysvětloval, proč je zastáncem prolomení těžebních limitů, pronesl:

"Prostě jsem pro prolomení limitů, aby se ta kultura tady trošičku zvedla."

 

Právě se děje

před 34 minutami

Bělobrádek se nebude ucházet o uvolněný předsednický post lidovců, Výborný odstoupil z osobních důvodů

Bývalý dlouholetý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vyloučil kandidaturu na pozici šéfa strany. Na twitteru uvedl, že se o pozici ucházet nebude, neboť kandidaturu ohlásili místopředseda strany a šéf lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek a europoslanec Tomáš Zdechovský. Místo z rodinných důvodů opouští Marek Výborný.

"Vzhledem k tomu, že kandidaturu na předsedu KDU-ČSL ohlásili Jan Bartošek a Tomáš Zdechovský, kandidovat určitě nebudu. Konec hlášení," uvedl Bělobrádek.

Výborný rezignuje na funkci předsedy k termínu mimořádného sjezdu strany, který by se měl uskutečnit 25. ledna. Termín na dnešním jednání musí případně potvrdit celostátní konference, která je nejvyšším stranickým orgánem mezi sjezdy.

před 1 hodinou

Z nemocnice v Ostravě propustili i druhého zraněného při úterní střelbě

Po úterní střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava už ve zdravotnickém zařízení nezůstává žádný pacient. I druhého zraněného muže lékaři v pátek odpoledne propustili do domácí péče. 

Dvaačtyřicetiletý střelec zabil sedm lidí. Poslední oběť, kterou muž střelil do hlavy, podlehla svým zraněním ve čtvrtek. Žena byla od útoku v kritickém stavu. Ve stejný den byl do domácího léčení propuštěn jeden ze zraněných mužů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy