ROP Severozápad: Exředitel i právník ovlivňování popřeli

ČTK ČTK
10. 9. 2014 16:52
Podle bývalého ředitele Markvarta s materiály manipulovala úřednice.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Ústí nad Labem - Výpověďmi obžalovaných pokračovalo ve středu hlavní líčení v kauze údajných machinací v ROP Severozápad. Obžalováno je osm lidí. Podle žalobce ovlivnili projekty za 1,4 miliardy korun, 922 milionů úřad skutečně proplatil. Bývalý ředitel Pavel Markvart i někdejší právník úřadu Jan Martinovský vinu odmítli.

Markvart, který byl v roce 2011 vedoucím jednoho z oddělení, měl podle obžaloby předložit úřednici Ireně Kotlanové listy se seznamem projektů. Některé z nich byly označené tečkou. Šlo například o stavbu nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani či modernizaci Skiareálu Klínovec. Podle žalobce jí řekl, že "o tyto projekty je zájem z pátého patra budovy".

ROP Severozápad měl v té době sídlo v centru Ústí nad Labem, budova patří společnosti Energetické a dopravní stavby. Jejími akcionáři byli někdejší vlivní členové ODS Patrik Oulický, někdejší senátor Alexandr Novák a podnikatel Daniel Ježek.

"Paní Kotlanová nebyla mojí podřízenou, nikdy jsem ji neúkoloval nebo na ni tlačil," řekl u soudu Markvart.

Markvart: Úřednice mi lhala

Kotlanová, která má status spolupracující obžalované, by měla vypovídat v pátek. Podle Markvarta to byla ona, kdo manipuloval s materiály.

Dva bývalé ředitele Petra Kušnierze a Petra Vráblíka viní žalobce z toho, že dosazovali k jednotlivým projektům hodnotitele, místo toho, aby je losovali. Experti měli v hodnocení projektů klíčovou roli, na základě jejich bodování se o přidělení dotace rozhodovalo. Podle Markvarta to ale dělala Kotlanová.

"Sama svévolně přidělovala hodnotitele k projektům. Nevěděl jsem to a byl jsem z její strany klamán," tvrdí Markvart. Advokát Kotlanové Libor Petříček řekl, že svou klientku považuje za oběť.

Kraj vyčíslil škodu na 609 milionů

Bývalý právník dotačního úřadu Jan Martinovský je obžalován z toho, že pomohl zfalšovat podklady k projektu rekonstrukce hotelu Cascade v Mostě. I on jakoukoli vinu popírá. U soudu upozornil na to, že naopak to byl on, kdo řekl, že projekt nesplňuje podmínky a neměl by získat dotaci.

Ústecký kraj upřesnil škodu, kterou uplatňuje v trestním řízení. Podle jeho mluvčí Magdaleny Hanáčkové se kraj připojil s částkou necelých 609 milionů korun. Jde o peníze, které kraj musel zaplatit jako část korekce a úroky z úvěrů za dobu, kdy byl dotační program pozastaven.

EU vyměřila sankce

Kvůli chybám v dotacích ROP Severozápad vyměřila Evropská unie už dříve sankci 2,7 miliardy korun. Zaplatil je stát, Ústecký a Karlovarský kraj a částečně i příjemci dotací.

"Před zahájením přelíčení jsem byl informován, že rada ROP Severozápad uplatnila nárok na škodu za dotaci, kterou jí poskytl Ústecký kraj. Tím, že se ke škodě přihlašujeme přímo, chceme zajistit, že v případě soudního uznání oprávněnosti nároku a vzniku škody by se prostředky vrátily přímo do krajské pokladny," řekl hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

Kromě Ústeckého kraje se s požadavkem na náhradu škody přihlásilo i ministerstvo financí a úřad ROP Severozápad. Úřady požadují přes dvě miliardy korun.

Hlavní líčení je naplánované zatím do konce letošního roku. Ve čtvrtek by měla vypovídat úřednice Klára Odvárková a podnikatel Omar Koleilat.

 

Právě se děje

Další zprávy