Romové ve školách: Minimum předškoláků zná 10 písmen abecedy

Romové ve školách: Minimum předškoláků zná 10 písmen abecedy
Nižší míra znalostí v předškolním věku u Romů oproti jejich neromským vrstevníkům je patrná i v dalších zemích. Další výzkumy přitom ukazují silný vliv docházky do školky na budoucnost. Šance na to, že se Romovi podaří získat zaměstnání, se zvyšuje o 13 procent.  Docházka do školky také u romského dítěte snižuje pravděpodobnost, že v budoucím životě bude závislé na sociální pomoci, a to o 17 procent.
Většina Romů v kategorii 25 až 64 let, kteří žijí v ghettech či v jejich blízkosti, má dokončené pouze základní vzdělání (54 procent). Neromská populace žijící ve stejných podmínkách dosahuje středoškolského vzdělání (79 procent). Mezi Romy z ghett je středoškoláků 30 %. Ani jeden z romských respondentů neměl nástavbové pomaturitní vzdělání - oproti Neromům, kde této úrovně dosáhlo 10 procent dotazovaných.
Nízké vzdělání řady Romů-rodičů se odráží i v podmínkách učení romských dětí v předškolním věku v domácím prostředí. Značná část z nich vyrůstá v chudobě s rodiči, jejichž úroveň vzdělání je velmi nízká. V ČR měly romské domácnosti, kde vyrůstalo alespoň 1 dítě ve věku 3 až 5 let, v průměru 7 knih. Padesát procent romských rodičů se věnovalo v posledním týdnu prohlížení nebo čtení knih s dětmi, 51 procent s dětmi kreslilo nebo malovalo a 21 procent z nich učilo děti číst nebo psát.
Kancelář veřejného ochránce práv v roce 2012 sledovala etnické složení žáků v bývalých zvláštních školách. Došla ke zjištění, že podíl romských dětí je 32, respektive 35 procent. Protože kancelář odmítá zdůvodnění, že by u Romů byl mnohonásobně vyšší výskyt mentálního postižení než u majority, vysvětluje tuto situaci diskriminační praxí orgánů, které spolurozhodují o zařazení žáků ke speciálnímu vzdělávání.
Foto: Jiří Kropáček
Jiří Kropáček Štěpán Plaček Jiří Kropáček, Štěpán Plaček
30. 11. 2013 15:00

Romským dětem chybí příprava z mateřských škol. Při nástupu do základní školy zaostávají ve znalostech za svými vrstevníky a dosahují nižší úrovně vzdělání než neromské děti. Přitom 35 procent jich stále končí v bývalých zvláštních školách, což je diskriminuje. Vyplývá to ze zprávy o stavu romské menšiny za loňský rok, kterou tento týden dostala k projednání vláda.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy