Romové ve školách: Minimum předškoláků zná 10 písmen abecedy

Romové ve školách: Minimum předškoláků zná 10 písmen abecedy
Nižší míra znalostí v předškolním věku u Romů oproti jejich neromským vrstevníkům je patrná i v dalších zemích. Další výzkumy přitom ukazují silný vliv docházky do školky na budoucnost. Šance na to, že se Romovi podaří získat zaměstnání, se zvyšuje o 13 procent.  Docházka do školky také u romského dítěte snižuje pravděpodobnost, že v budoucím životě bude závislé na sociální pomoci, a to o 17 procent.
Většina Romů v kategorii 25 až 64 let, kteří žijí v ghettech či v jejich blízkosti, má dokončené pouze základní vzdělání (54 procent). Neromská populace žijící ve stejných podmínkách dosahuje středoškolského vzdělání (79 procent). Mezi Romy z ghett je středoškoláků 30 %. Ani jeden z romských respondentů neměl nástavbové pomaturitní vzdělání - oproti Neromům, kde této úrovně dosáhlo 10 procent dotazovaných.
Nízké vzdělání řady Romů-rodičů se odráží i v podmínkách učení romských dětí v předškolním věku v domácím prostředí. Značná část z nich vyrůstá v chudobě s rodiči, jejichž úroveň vzdělání je velmi nízká. V ČR měly romské domácnosti, kde vyrůstalo alespoň 1 dítě ve věku 3 až 5 let, v průměru 7 knih. Padesát procent romských rodičů se věnovalo v posledním týdnu prohlížení nebo čtení knih s dětmi, 51 procent s dětmi kreslilo nebo malovalo a 21 procent z nich učilo děti číst nebo psát.
Kancelář veřejného ochránce práv v roce 2012 sledovala etnické složení žáků v bývalých zvláštních školách. Došla ke zjištění, že podíl romských dětí je 32, respektive 35 procent. Protože kancelář odmítá zdůvodnění, že by u Romů byl mnohonásobně vyšší výskyt mentálního postižení než u majority, vysvětluje tuto situaci diskriminační praxí orgánů, které spolurozhodují o zařazení žáků ke speciálnímu vzdělávání.
Foto: Jiří Kropáček
Jiří Kropáček Štěpán Plaček Jiří Kropáček, Štěpán Plaček
30. 11. 2013 15:00

Romským dětem chybí příprava z mateřských škol. Při nástupu do základní školy zaostávají ve znalostech za svými vrstevníky a dosahují nižší úrovně vzdělání než neromské děti. Přitom 35 procent jich stále končí v bývalých zvláštních školách, což je diskriminuje. Vyplývá to ze zprávy o stavu romské menšiny za loňský rok, kterou tento týden dostala k projednání vláda.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Roušky už nikdo nechtěl. Správa státních rezerv jich zlikviduje 17 milionů

Správa státních hmotných rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233 tisíc korun.

"Ještě před exspirací jsme roušky nabídli ostatním složkám státu a pak také fyzickým a právnickým osobám. Nebyl ale o ně zájem," řekl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Dosud byly roušky pod celním dohledem. Správa rezerv podle Švagra likvidované roušky nenakupovala. Do jejích zásob byly převedeny z majetku ministerstva vnitra, o čemž dříve rozhodla vláda.

Stát během koronavirové krize pořizoval do skladů hmotných rezerv zdravotnický materiál za miliardy korun. Šlo zejména o roušky a respirátory, ochranné rukavice či brýle a testovací sady. Veškerý materiál ovšem stát během doporučené doby použití nestačil spotřebovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena zlata překonala hranici 2000 dolarů, je nejsilnější za poslední rok

Cena zlata na světových trzích dnes překonala 2000 USD za troyskou unci, což je nejvíce za poslední rok. Naposledy tuto hranici žlutý kov atakoval krátce po invazi Ruska na Ukrajinu na začátku loňského března. Důvodem současného růstu je panika na trzích způsobená problémy velkých bankovních domů Credit Suisse a SVB. Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz a komentářů analytiků.

V historii se podle ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze loni v první polovině března a pak také přechodně v srpnu roku 2020, kdy se svět obával dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.

"Důvodem růstu ceny zlata je panika na bankovním trhu kvůli problémům Credit Suisse a SVB. Tato bankovní krize má okamžitě své pokračování v Evropě. Zlato se i v tomto případě ukázalo jako bezpečný přístav a zachovalo se dle očekávání. Dalším důvodem pro růst zlata je že, centrální banky už nebudou zvyšovat sazby, což je špatně pro inflaci, ale dobře pro zlato," podotkl analytik Golden Gate Pavel Ryba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Peníze ke snížení rozdílů mezi ženami a muži nebyly využity účelně, zjistili kontroloři

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. Ministerstvo s některými závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nesouhlasí, ale některé výtky už zohlednilo v kritériích nových projektů.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil využití dotací, poskytnutých z operačního programu Zaměstnanost 2014-2020 a spolufinancovaných ze státního rozpočtu. Zkontroloval 14 projektů z celkem 68, objem prověřených peněz činil 40 milionů korun.

Úřad zjistil, že dotace přispěly k naplnění účelu jen nevýznamně: pouze osm procent z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. V zavádění konkrétních opatření po skončeném auditu pokračovalo za finanční podpory z operačního programu jen 14 procent organizací. "Ministerstvo práce a sociálních věcí nesledovalo skutečný přínos dotací a podmínky pro nakládání s nimi nastavilo tak, že příjemci mohli peníze čerpat, aniž by bylo zřejmé, jakých cílů chtějí dosáhnout. U čtyř projektů zjistil Nejvyšší kontrolní úřad nezpůsobilé výdaje v souhrnné výši 1,6 milionu korun," uvedla instituce. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy