Romové po sobě házeli granátem, dostali vysoké tresty

ČTK ČTK
9. 12. 2009 12:59
Rodiny si vyřizovaly účty, granát naštěstí nevybuchl

Hradec Králové - Mohli jste zabít spoustu lidí, řekl královéhradecký krajský soud třem mužům, kteří při násilném vyřizování sporů mezi romskými rodinami neváhali použít granát.

Ten při útoku z letošního dubna naštěstí nevybuchnul. Ale protože se v místě jeho dopadu nacházelo patnáct lidí, padly u soudu dva vysoké tresty a jedna podmínka.

Třiatřicetiletý Patrik Vach, který byl podle obžaloby ozbrojen granátem, si ve vězení odpyká třináct let. Sedmadvacetiletý Josef Potoček, který granát na výzvu Vacha odjistil a odhodil, stráví ve vězení dvanáct a půl roku.

Sedmatřicetiletý Martin Huňák, který při útoku vykřikoval různé nadávky a urážky a do dveří domku například bodl vidlemi, dostal podmíněný trest dva roky odložený na zkušební dobu tří let.

Zajištěná pojistka

Podle spisu se v okolí místa dopadu granátu nacházelo zhruba patnáct lidí. Pokud by funkční obranný granát explodoval, měla by zbraň smrtící účinky až do vzdálenosti několika desítek metrů.

"Je všeobecně známá věc, že když hodím granát mezi více lidí, musím počítat s tím, že to může skončit smrtí. To, že incident neskončil tragicky, považujeme za velké štěstí," řekl při vynesení rozsudku předseda senátu Jiří Vacek.

Zbraň naštěstí měla odjištěnou pouze jednu ze dvou pojistek.

Soud jednání obžalovaných označil za vysoce společensky nebezpečné, Potoček i Vach byli již dříve několikrát soudně trestáni.

 

Za trestný čin obecného ohrožení jim hrozilo dvanáct až patnáct let vězení, případně výjimečný trest. "Tresty jsou s ohledem na trestnou činnost poměrně mírné, protože granát neexplodoval," vysvětlil soudce Vacek.

Jeden z pachatelů Huňák před soudem vypověděl, že po vypití několika piv ve Smiřicích chtěli domluvit Romům, kteří v minulosti vyvolali několik incidentů.

"Chtěli jsme jim jen pohrozit. Nikdy v životě bych nikomu neublížil," řekl Rom, který tvrdil, že členové romské rodiny ze Smiřic napadli v minulosti jeho příbuzné.

Potoček ani Vach se k hození granátu nepřiznali a před soudem svalovali vinu jeden na druhého. Oba dva také shodně tvrdili, že si mysleli, že se jedná pouze o atrapu zbraně.

Odsouzení: Tolik lidí tam nebylo...

Potočkův obhájce Jan Zuska dnes novinářům řekl, že klient nesouhlasí s právní kvalifikací.

"Mám za to, že bylo prokázáno, že v bezprostřední blízkosti místa dopadu granátu se nenacházelo tolik osob, jak předpokládá zákon, aby se jednalo o obecné ohrožení," řekl Zuska s tím, že jeho klient se s největší pravděpodobností proti verdiktu hradeckého soudu odvolá.

Dnešní verdikt není pravomocný, státní zástupce i dva z obžalovaných si ponechali lhůtu na odvolání.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 1 hodinou

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy