Romové nepracují a devastují ubytovny, zaznělo v Senátu

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
28. 11. 2013 13:21
Podle senátora Kubery si Romové navíc pořizují děti jen kvůli pobírání dávek.
Senátor Jaroslav Kubera
Senátor Jaroslav Kubera | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Senátoři odmítli návrh Evropské komise na zavedení speciálních opatření pro integraci Romů, zdá se jim diskriminující pro zbytek obyvatel. Podle nich není pravda, že by Romové měli obtížnější přístup ke zdravotní péči anebo že by jim kdokoliv bránil ve vzdělání.

Při projednávání návrhu padlo množství ostrých a nekompromisních výroků.

Senátor z ODS Jaroslav Kubera přednesl svůj názor, že jako první by Česká republika měla „omezit výrobu dětí za účelem zisku" a chovat se k Romům jako k ostatním občanům ČR.

"Pokud jsme nastavili takové systémy, že se vyplatí vyrábět děti za účelem zisku, tak kdo by je nevyráběl? Jestli se vyplatí místo práce chodit pro dávky, kdo by pro ně nechodil? Co na tom chcete kritizovat? To je přece logické," řekl Kubera.

Poněkud svérázným způsobem se snažil vyvrátit i stereotyp, že Romové neradi pracují.

"Že nejsou pracovití, to je lež lží. Cikán je schopen vykopat třistametrový příkop, aby z něj vyndal kabel, který potom prodá ve sběrně, ale ještě před tím ho musí vypálit. Takže o tom to nebude. Ale je to o tom, že on není, a řekl to tady pan senátor Bublan, on není ochoten pracovat měsíc, aby na konci měsíce dostal nějaké peníze. Tomu nerozumí. On chce pracovat a peníze dostat ten samý den," nechal se slyšet Kubera a podpořil myšlenku, aby Romům byla vyplácena mzda hned po skončení pracovní doby.

Jaroslav Doubrava (KSČM) zašel ve svých výrocích ještě dál. Nelíbí se mu, že Romové údajně devastují ubytovny a nemají za to žádné postihy.

"Samostatnou kapitolou je otázka bydlení. Řeknu vám ze svého obvodu případ, kdy vysloveně zdevastovali už sedmnáct domů, ze kterých je nakonec museli vystěhovat, protože jeden jim spadl na hlavu, jednoho to tam zasypalo, už v tom prostě nemohli být. Přestěhovali je do ubytovny a tato ubytovna byla za půl roku zdevastována tak, že byly vykradeny dokonce i vodovodní baterie a oprava ubytovny bude stát město asi 10 mil. Kč, a to je ještě střízlivý odhad," řekl v Senátu Doubrava a navrch dodal, že podle něj je jakákoliv diskriminace Romů ve zdravotnictví nesmysl.

"Bylo to tady zrovna tak řečeno, a pokud je pravda, že dokonce ani regulační poplatky, nebo jak se jim říká, v lékárnách jsou placeny za ně sociálkou, tak tvrdím, že i v tomto případě jsou zvýhodňováni právě oni a nikdo jim v lékařské péči nebrání."

Dryml: Proč by měly být bezplatné očkovací programy?

Podobné názory sdílí celá řada dalších senátorů, včetně Pavla Lebedy (nestr.), Miroslava Krejči (nestr.), Vladimíra Drymla (dříve ČSSD a SPOZ) nebo Aleny Dernerové (nestr.).

"Nerozumím tomu, proč by se pro určitou skupinu lidí měly provádět bezplatné očkovací programy. A přístup k bydlení - dobře víme, jak se vybydlují i sociální byty," připojil se právě Dryml.

Server Romea.cz považuje výroky, jež padaly na projednávání, za hloupé a pramenící z neznalosti problematiky.

"Chceme jen pro tuto chvíli upozornit na to, že vedle pozitivních jevů prolínala projevy některých senátorů naprostá neznalost problematiky, nacionalistické stereotypy, lži, mýty, obyčejná lidská hloupost, chvílemi však i rasismus - anticiganismus či pocit nadřazenosti a s tím spjaté zesměšňování druhých," napsal server.

Hodlá se ke středečnímu projednávání ještě vrátit.

Návrh Evropské komise se zaměřuje na integraci Romské menšiny v oblasti vzdělávání, zaměstnání, zdravotní péče a bydlení. Počítá i s vyhrazením míst pro Romy ve státní správě a samosprávě. Evropská unie má v plánu vyhradit za tímto účelem část peněz z Evropského sociálního fondu.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 1 hodinou

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy