Romové na českých školách. Segregace, nebo integrace?

Romové na českých školách. Segregace, nebo integrace?
Situace v posledních letech se ale mění. V průzkumu Pavla Navrátila, specialisty na romskou otázku z Masarykovy univerzity v Brně, o Romech v české společnosti vyplývá, že vzdělání považují sami Romové ve svém životě za jednu z důležitých hodnot pro spokojený život.
V roce 2007 osmnáct romských rodin vyhrálo spor s českým státem u Evropského soudu pro lidská práva, který kritizoval diskriminační praktiky českého školství a způsoby, jimiž dochází k přeřazování Romů do zvláštních škol. Dnes funguje v řadě měst tzv. nultý ročník pro přípravu dětí (nejen) romské národnosti na výukový proces. Základní škola Gebauerova v Ostravě-Přívozu má v takové třídě zapsaných 14 dětí.
Romů ve věku 5-6 let je ve třídě většina a vypadají spokojeně.
Paní učitelka s pochopením, trpělivostí a nezbytnou kytarou má mezi svými dětmi respekt.
Foto: Jan Langer
Jan Langer
12. 11. 2009 11:42

Postavení Romů na okraji české společnosti je podle mnoha odborníků důsledkem jejich nedostatečného vzdělání a nepřizpůsobivosti. Diskriminace Romů v systému českého školství se před dvěma lety řešila i před Evropským soudem pro lidská práva. Podívejte se, jak vypadá vzdělávání Romů na některých českých školách dnes.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy