Romanu Janouškovi se ve vězení motá hlava, čeká jej další operace

Radek Nohl Radek Nohl
21. 9. 2015 5:30
Odsouzený podnikatel Roman Janoušek má znovu zdravotní potíže a čeká ho další operace hlavy. Kvůli hematomu v hlavě už podstoupil v roce 2013 jednu operaci, po které mu zůstala rána s více než padesáti stehy. Ta ale špatně srostla. Advokát Vít Široký uvedl, že Janouškův stav je vážný a operaci vězeňští lékaři nezvládnou. Kdy a kde k zákroku dojde, se zatím řeší. Janoušek dostal za sražení ženy autem v opilosti 4,5 roku vězení. Příští rok bude mít odslouženou polovinu, může tak zažádat o podmínečné propuštění.
Roman Janoušek
Roman Janoušek | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Odsouzený a kdysi vlivný podnikatel Roman Janoušek by se mohl aspoň načas dostat z vězení. Má prý zdravotní komplikace, kvůli nimž ho čeká další operace hlavy. Aspoň to tvrdí jeho advokát Vít Široký.

Zdravotní problémy má Roman Janoušek, který si odpykává 4,5 roku za to, že opilý srazil autem a vážně zranil vietnamskou ženu, dlouhodobě. Nová operace nebude první, jeden zákrok podstoupil již v roce 2013. To lékaři v pražské Ústřední vojenské nemocnici zjistili, že měl hematom v hlavě, údajně způsobený při nehodě na lodi v Chorvatsku.

Po zákroku ale Janouškovi údajně špatně srostla rána na hlavě, kde měl přes padesát stehů.

Podle Širokého mu nyní hrozí vážné zdravotní komplikace, pokud by se do místa třeba uhodil. "Čeká ho proto další operace, jen se ještě neví termín, kdy by ji měl podstoupit," řekl Široký. Janoušek si stěžuje, že se mu často motá hlava, nyní se proto vymýšlí, kde k operaci dojde, vězeňští lékaři ji podle Širokého nezvládnou.

Za mřížemi je podnikatel pod kontrolou lékařů. A ti již o něm rozhodovali, zda by mu kvůli jeho zdraví neměl být trest odložen. Jeden z doktorů tehdy uvedl, že k tomu důvod je. Dva ale byli opačného názoru.

Advokát sepisuje ústavní stížnost

Široký nevyloučil, že jeho klient také podá další žádost, aby mu byl trest přerušen. "Je to na něm. Stejně bude rozhodovat i o tom, zda podám ústavní stížnost," uvedl Janouškův advokát.

Tuto stížnost Široký nyní sepisuje. A je pravděpodobné, že v ní bude mít většinou podobné argumenty jako v dovolání k Nejvyššímu soudu. "Nic nového na slunci to není. Máme ale za to, že klientovi bylo upřeno právo na spravedlivý proces," prohlásil Široký.

Janoušek si u Nejvyššího soudu stěžoval mimo jiné na to, že soud povolil využití odposlechů, které policie pořídila v rámci vyšetřování kauzy Jany Nečasové. V tomto případě podnikatel dosud obviněn nebyl. V dovolání podnikatel také zopakoval, že situaci před dopravní nehodou špatně vyhodnotil a že ženu neviděl. U Nejvyššího soudu neuspěl.

Soudce Michal Mikláš například uvedl, že cílem Janouška bylo od nehody ujet, i za cenu sražení ženy. Navíc kdyby prý nebyl opilý, zůstaly by jeho ovládací schopnosti zachované. Kromě trestu vězení má podnikatel navíc na sedm let zakázané řízení. Příští rok, až si Janoušek odpyká polovinu trestu, bude moct případně požádat o podmínečné propuštění z vězení.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy