Role Klause je formální, říká k Lisabonu Topolánek

Kateřina Eliášová
4. 10. 2009 13:22
Podle Petra Nečase měl Klaus Lisabon podepsat poté, co jej schválil parlament
Václav Klaus těsně po irském referendu, ve kterém Irové jasně řekli ano Lisabonské smlouvě
Václav Klaus těsně po irském referendu, ve kterém Irové jasně řekli ano Lisabonské smlouvě | Foto: Reuters

Praha - Nestává se příliš často, aby se na Prahu upírala tak intenzivní pozornost celé Evropy, jak je tomu nyní, kdy se čeká na podpis českého prezidenta Václava Klause pod Lisabonskou smlouvou.

Evropa nás stejně bedlivě sledovala začátkem roku, kdy jsme se stali předsednickou zemí unie. A taky v polovině předsednictví, kdy přišel pád vlády. Nebo před pár týdny při zmatku kolem voleb.

Irové v pátečním referendu řekli Lisabonské smlouvě na druhý pokus ANO. Jejich souhlasem podmínil svůj podpis polský prezident.

Teď je tedy nejvíc v centru pozornosti ten český, který drží unii v šachu. A to díky jeho příznivcům v Senátu, kteří podali na Lisabonskou smlouvu stížnost u Ústavního soudu. A vlastně i díky představitelům unie, kteří svým tlakem na dokončení ratifikace Klause jen dráždí.

ODS má problém

Senátoři ODS jsou tak terčem i vnitrostranické kritiky za to, že posloužili Klausovi, aby mohl svůj podpis oddalovat. Předseda strany Mirek Topolánek poněkud nečekaně spojil s Lisabonem svou politickou kariéru.

Sám ale věří, že ratifikace bude dokončena, jelikož role prezidenta Klause je podle něj formální. "Že jsme hrdinové, kteří brzdí na poslední vartě, není asi nejlepší," uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

ODS přitom nezbývá nic jiného než sedět a čekat na Klause. To připouští i její místopředseda Petr Nečas. "Jenže takhle už to děláme několik měsíců. Obě komory Parlamentu ratifikovaly Lisabonskou smlouvu ústavní většinou, teď to není nějaký nový stav," konstatoval.

Volby se sice odložily, ale kampaň už bude trvat až do těch řádných v květnu příštího roku. Pro ODS tak otálení s podpisem není dobrou vizitkou.

Mimochodem Nečasovi se Topolánkův nápad bránit Lisabonský pakt vlastní kariérou příliš nezamlouvá. "Jeho slovům jsem příliš nerozuměl. Všichni přece víme, že jakákoliv osoba má nulový vliv na kroky, které v ratifikačním procesu zbývají," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Klaus prý zašel příliš daleko

Speciál
Autor fotografie: Reuters

Nelehké to bude mít v těchto dnech český premiér Jan Fischer. Švédsko, které je po nás v čele EU, pozvalo Fischera a předsedu Evropské komise Josého Barrosa na středu do Bruselu. Barroso věří, že Česko smlouvu ratifikuje: Klaus mu prý v květnu řekl, že na konci proti ratifikaci nebude.

Mnozí Klausovi vyčítají, že nechal spor o Lisabonskou smlouvu zajít až příliš daleko a měl ji podepsat poté, co s paktem souhlasila sněmovna i Senát.

"Jde li nám o suverenitu této země, nemůžeme podmiňovat své kroky rozhodováním voličů v jiné zemi. My jsme zodpovědní voličům v této zemi. Jinak to úplně popírá suverenitu této země," říká Nečas ke Klausově otálení.

Otázka možné ztráty suverenity České republiky se přitom stala jednou z klíčových pro podání ústavní stížnosti na Lisabonskou smlouvu.

Rozhovor s místopředsedou ODS Petrem Nečasem

Petr Nečas
Petr Nečas | Foto: Ondřej Besperát

Aktuálně.cz: ODS se v sobotu probudila do "irského ANO", dne, kdy středem pozornosti celé Evropy je Václav Klaus. To opravdu nemůže nikdo nic dělat a je třeba jen čekat na rozhodnutí jediného muže?

Teď musíme především vyčkat na rozhodnutí Ústavního soudu a pak může být ratifikační proces dokončen.

A.cz: Ale Václav Klaus čekal taky na Německo a na Iry...

Co se čekání pana prezidenta na irské referendum týče. Jde li nám o suverenitu této země, nemůžeme jako ústavní činitelé - a je jedno v jaké pozici, jestli člen parlamentu nebo hlava státu, jako představitelé suverénní země - podmiňovat své kroky rozhodováním voličů v jiné zemi. My jsme zodpovědní voličům v této zemi.

Co píší o irském ANO blogeři na Aktuálně.cz

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Pehe:
Komické střípky z irského fiaska českých euroskeptiků
Foto: Aktuálně.cz
Alexander Tomský:
Otevřený dopis Václavu Klausovi. Vydržte, nepodepisujte.
Foto: Aktuálně.cz
Pavel Svoboda:
Husité, anebo Švejkové evropské integrace?

A.cz: Václav Klaus popírá sám sebe?

To úplně popírá suverenitu této země, když řekneme, že své kroky budeme podmiňovat tím, jak rozhodnou irští voliči nebo jednou možná britští voliči. To je přece úplné popření suverenity této země a suverenity rozhodování jejích orgánů.

A.cz: Takže teď budete jen sedět a čekat?

Ale tak to už děláme několik měsíců. Obě komory parlamentu smlouvu ratifikovaly ústavní většinou a není nějaký nový stav. Mě fascinuje, že někteří politici, včetně našeho předsedy a většiny médií, se tváří, jako kdyby nastal nějaký nový stav. Není.

Mirek Topolánek jako náčelník Velký Topol v Boskovicích.
Mirek Topolánek jako náčelník Velký Topol v Boskovicích. | Foto: Petr Protivánek
Co si myslí Petr Nečas o Mirku Topolánkovi? Čtete zde:
Nečas: Topolánkovi nerozumím. ODS jej ale potřebuje
 

Právě se děje

Další zprávy