Nejdřív hrozby, pak zapálené auto. Bojovník s "finančními šmejdy" po nátlaku zavřel svou poradnu

Jakub Zelenka Lukáš Prchal Jakub Zelenka, Lukáš Prchal
2. 3. 2017 7:30
Vít Kalvoda, jeden z bojovníků proti "finančním šmejdům", se svou iniciativou končí. Může za to série anonymních výhrůžek, které vyvrcholily nedávným zapálením jeho auta, které už vyšetřuje i brněnská policie. "Přišlo vyhrožování a žhářské útoky, udání na úřadech. Odradilo mě to i od další činnosti. Nevím o tom, že bych mohl vadit někomu jinému než finančním poradcům a investičním zprostředkovatelům," řekl Kalvoda Aktuálně.cz.
Vít Kalvoda v dokumentu Rada nad zlato.
Vít Kalvoda v dokumentu Rada nad zlato. | Foto: repro Rada nad Zlato

Praha - Přes deset let chránil lidi před nepoctivými finančními poradci, kteří kvůli provizím například nabízejí nevýhodné pojistky nebo lákají klienty do rizikových investic. Naposledy na sebe Vít Kalvoda upozornil, když vystoupil ve filmu Jakuba Charváta Rada nad zlato a vyprávěl o praktikách některých zaměstnanců z finanční firmy OVB. Nynější bojovník proti nekalým praktikám přitom sám začínal jako finanční poradce.

Teď se však Kalvoda rozhodl, že s pomáháním končí. Vedla ho k tomu série anonymních výhrůžek, které vyvrcholily nedávným zapálením jeho auta. Případem se zabývá už i brněnská policie.

"Přišlo vyhrožování a žhářské útoky, udání na úřadech. Odradilo mě to i od další činnosti. Nevím o tom, že bych mohl vadit někomu jinému než finančním poradcům a investičním zprostředkovatelům," řekl Kalvoda Aktuálně.cz.

Brněnská policie potvrdila, že se okolnostmi incidentu s Kalvodovým autem zabývá. "Případ požáru osobního auta v Lužánské ulici vyšetřujeme," řekl tiskový mluvčí Bohumil Malášek s tím, že další podrobnosti sdělovat nebude. 

Kvůli posledním incidentům dlouholetý bojovník proti "finančním šmejdům" ukončil svůj projekt Finemon, jehož součástí byla spotřebitelská poradna pro oběti finančních poradců. "Chystali jsme se požádat o grant a pokračovat v pomoci. Nevím, jestli to je forma nátlaku, abych s tím přestal," spekuluje Kalvoda. 

Útočníci mu sice neposlali žádné podmínky, kvůli obavám z dalšího útoku ale i tak vypnul stránky Finemonu a smazal svá videa na YouTube. Vysvětluje, že na výhrůžky a anonymní zprávy už neměl nervy, a rozhodl se tak ve svém úsilí přestat.

Kalvoda už kvůli kvůli anonymnímu vyhrožování před dvěma týdny podal trestní oznámení. Útočníkům mohou vadit i soudní spory, které vede s poradenskými a investičními firmami. Přou se s ním za jeho výroky o poradcích v médiích nebo v dokumentu studenta FAMU Jakuba Charváta o temných zákoutích finančního poradenství. Po zveřejnění filmu se na Kalvodu a jeho Finemon obrátily stovky lidí s žádostí o pomoc.

"Je mi líto, že nebude pokračovat v boji proti finančním šmejdům," říká Charvát, který se také sám v boji proti pochybným praktikám některých finančních poradců angažuje. "Vidíme, že je opravdu důležité, abychom po něm dál 'drželi pevnost'. Jeho práce byla důležitá a měla smysl, proto musel ustoupit stranou. Je přirozené chtít žít normálně. Mrzí mě, že ho ztrácíme, ale jeho rozhodnutí chápu a respektuji," uzavřel Charvát.

Proti některým finančním poradcům ale nebojují pouze jednotlivci jako Kalvoda. Zkrotit je má třeba i novela zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích, která začala platit od prosince loňského roku. Novela se zaměřuje například na problematický provizní systém pro finanční rádce tak, aby se jim už nevyplatilo své klienty nevýhodně přepojišťovat.

 

Právě se děje

Další zprávy