"Miluna" dům po tornádu skoro opravil, dívka z autobusu se stále zotavuje

Dominika Hromková Radek Bartoníček Dominika Hromková, Radek Bartoníček
25. 6. 2022 9:25
Silvie Hromková z Moravské Nové Vsi před rokem zázrakem přežila řádění tornáda. Seděla v autobuse, který se několikrát převrátil přes střechu. Týden byla v nemocnici v umělém spánku. Dnes je na tom výrazně lépe, stále ale není jisté, zda se z následků plně zotaví. Reportéři Aktuálně.cz zjišťovali, jak se jí a dalším lidem po tornádu změnil život a jak se s následky vypořádávají.
Foto: Aktuálně.cz

Silvii po nehodě autobusu psali lidé z Ameriky a Egypta

Příběh Silvie Hromkové byl jedním z nejsilnějších a nejmedializovanějších. Dívka při tornádu seděla v autobuse, který se s ní několikrát převrátil. "Z toho večera si toho moc nepamatuju, jen útržky. Třeba když se začala během jízdy rozbíjet okna a pan řidič na nás na všechny křičel: Pozor! Pak letěl sloup a od té doby mám černo," vzpomíná Silvie, která letos končí devátou třídu. 

Po nehodě ji vrtulník převezl do nemocnice, tam zůstala zhruba měsíc. Napřed ve Vídni, kde první týden strávila v kómatu, poté ji přepravili do Brna. Domů se vracela s ochrnutou nohou od kolena dolů. První tři měsíce si při chůzi musela pomáhat berlemi, teď už to zvládne bez nich. Potřebuje však ortézu, která jí podle odhadů zůstane ještě pět let.

Pravidelně dochází na elektroléčbu a rehabilitace. Lidé po zveřejnění jejího příběhu těsně po nehodě jí a její rodině za jediný den poslali přes milion korun a další finanční dary postupem času ještě přibývaly. Díky nim mohla rodina Silvii pořídit i dražší rehabilitační pomůcky. "Hodně lidí mi posílalo dopisy do nemocnice, dárečky. Přišly mi dopisy i od lidí z Ameriky a Egypta. Jedna paní mi psala, že taky měla autonehodu a taky ztratila nerv, a bylo pro mě dobré vědět, že v tom nejsem sama," popisuje Silvie. 

Uvědomuje si, že úplná hybnost se jí možná nikdy nevrátí. Snaží se to zvládat statečně, když ale přijde bouřka, nepříjemné vzpomínky se jí vracejí. "Když má přijít déšť, levá nožka mě hodně bolí. Vnímám to i psychicky. Při dešti se s mamkou a mladším bráchou z horního patra běžíme schovat dolů," dodává.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na pohřbu oběti střelby v Nashville se střílelo, jsou dva zranění

Na pohřbu mladé ženy v americkém městě Nashville, která nedávno zemřela na následky střelného poranění, se střílelo. Zatím neznámý pachatel zahájil v sobotu palbu z projíždějícího auta a zranil dva lidi, zatímco odcházeli z kostela, kde se konal smuteční obřad, napsala agentura AP s odvoláním na policii.

Policisté pátrají po černém autě, z něhož mohlo střílet i více lidí, přičemž palba zasáhla osmnáctiletou ženu do nohy a pětadvacetiletého muže do pánve. Ani jedno ze zranění není život ohrožující, uvedl mluvčí nashvillské policie Don Aaron.

Někteří smuteční hosté podle něj byli ozbrojeni a střelbu na auto opětovali, popsal policejní mluvčí. Střelba se odehrála ještě před tím, než byla rakev s pozůstatky devatenáctileté Terriany Johnsonové vynesena z kostela.

Johnsonová zemřela v polovině listopadu a policie pátrá po sedmnáctiletém mladíkovi, jehož podezírá z její vraždy. Policisté se domnívají, že začal střílet na automobil s Johnsonovou poté, co se tato žena před tím dostala do potyčky s jeho sestrou. Vypadá to na nějaký druh sporu mezi dvěma skupinami lidí, uvedl Aaron.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína informuje o dalším nejvyšším denním přírůstku nakažených koronavirem

Čína za uplynulých 24 hodin zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nákazy koronavirem od začátku pandemie. Testy tam odhalily 39 791 nových případů infekce, přičemž 3709 nakažených vykazovalo příznaky nemoci covid-19 a dalších 36 082 infekcí bylo asymptomatických. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. Média zároveň informují o protestech proti pandemickým opatřením v některých čínských městech.

Čínské úřady o den dříve hlásily do té doby nejvyšších 35 183 nově prokázaných případů koronaviru za den, z nichž 3474 bylo symptomatických.

Čínští zdravotníci rovněž zaznamenali v sobotu jedno úmrtí v souvislosti s koronavirem. O den dříve neevidovali žádnou smrt v důsledku covidu-19, píše Reuters s tím, že počet úmrtí v zemi podle oficiálních údajů dosáhl počtu 5233.

Počet nakažených koronavirem v Číně v poslední době narůstá a úřady v rámci politiky takzvané nulové tolerance zpřísňují protikoronavirová opatření. Ta jsou poměrně velmi striktní a podnítila nespokojenost v zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy